Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

ναι,αλλα το ερωτημα ειναι,επιλυση μαζι με το χωρικο ή ξεχωριστα?

 

Ξεχωριστο...Απλα τα μεγεθη που θα προκυπτουν απο την αναλυση θα τα "πεταει" στο χωρικο....Δεν ξερω πως ακριβως θα δουλευει αλλα σιγουρα θα εινα ξεχωριστο που θα συνεργαζεται υποθετω με το ΦΕΣΠΑ...

 

 

Δεν ειναι δυσκολο να βαλλουν τη διαστασιολογηση με βαση τις διαταξεις του ΕΚ2, εχεις δικιο...Εγω με αυτα που ειδα χθες καταλαβα οτι η διαστασιολογηση ειναι το ευκολο κομματι...τι θα γινει με τη μοντελοποιηση, τις φορτισεις, τον αντισεσμικο????

Link to comment
Share on other sites

συνεπως μιλαμε για ανεξαρτητο module το οποιο απλως θα μεταφερει τα εντατικα μεγεθη στο χωρικο (στρεψη αραγε θα μεταβιβαζει?).

 

οποτε ξεκιναμε λεγοντας οτι η διερευνηση διαφραγματικης λειτουργιας παραμενει ενα ονειρο απατηλο...

 

καθυστερησαν περιπου 4 χρονια σε σχεση με τα αντιπαλα στρατοπεδα για να παρουσιασουν κατι τετοιο (οπως προκυπτει απο τις εδω δημοσιευσεις-διοτι στο φορουμ της εταιριας εχω δημοσιευσει ποια ηταν τα 'προεκλογικα' σχεδια)?

 

κριμα...

Link to comment
Share on other sites

συνεπως μιλαμε για ανεξαρτητο module το οποιο απλως θα μεταφερει τα εντατικα μεγεθη στο χωρικο (στρεψη αραγε θα μεταβιβαζει?).

 

οποτε ξεκιναμε λεγοντας οτι η διερευνηση διαφραγματικης λειτουργιας παραμενει ενα ονειρο απατηλο...

 

καθυστερησαν περιπου 4 χρονια σε σχεση με τα αντιπαλα στρατοπεδα για να παρουσιασουν κατι τετοιο (οπως προκυπτει απο τις εδω δημοσιευσεις-διοτι στο φορουμ της εταιριας εχω δημοσιευσει ποια ηταν τα 'προεκλογικα' σχεδια)?

 

κριμα...

 

 

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει ...... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για στρεψη δυσκολο το βλεπω....Αν καποια στιγμη ενσωματωθουν τα πεπερασμενα στο χωρικο κατι μπορει να γινει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
ελπιζω να εχουν και ενα πληρες και αναλυτικο εγχειριδιο.

 

Σ αυτό τον Τομέα δεν μας είχαν αφήσει ποτέ παραπονεμένους οπότε γιατί να το κάνουν τώρα.........;;;;;

 

Επίσης πρόσεξα την παρουσίαση του νέου Προγράμματος Ανάλυσης απ την LH logismiki FEPLA με την Μέθοδο των Πεπερασμένων Στοιχείων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να επιλύσω ένα κτήριο από σκυρόδεμα με παράξενη και ασσύμετρη κάτοψη Κατέληξα να μεταβιβάσω εγώ τα φορτία στις δοκούς επειδή στο Fespa όλες οι γωνίες είναι 45 (χρήση δοκών και όχι πλακοδοκών) Θέλω όμως να υλοποιήσω την προσομοίωση της διαφραγματικής λειτουργίας καμιά ιδέα;

 

P.S. Εν τω μεταξύ πάλευα να βρω τρόπο να χρησιμοποιήσω το λ=10000 από τους πίνακες που πολλ/ζει την εγκάρσια ροπή αδρανείας της δοκού και δεν βρήκα κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ιδανικότερος τρόπος προσομοίωσης γενικής κοιτόστρωσης στο Fespa. Προσπαθώ να κάνω παραγωγή κοιτόστρωσης όπως λέει στις οδηγίες στο FW_FAQ αλλά τελικά μου βγάζει απλές πεδιλοδοκούς σα να έχω επιλέξει παραγωγή εσχάρας θεμελίωσης. Μήπως κάνω κανένα χοντροκομμένο λάθος; Δεν έχω κάνει ποτέ κοιτόστρωση με το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Ελπίζω στη βοήθεια όποιου γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι.

 

εαν εχετε μια κεκλιμενη αποσταση και θελετε να δωσετε τις ορθογωνιες διαστασεις,εχετε βρει τροπο να το κανετε?

 

αν πατε μεσω του εικονιδιου που ειναι για ορθογωνια διασταση,δυστυχως δινει μονο τη μια (δινει την μεγαλυτερη απο τις 2 προβολες σε αξονα Χ και Ζ).

Link to comment
Share on other sites

@Takis3008

Έχεις πάρει το FEPLA? Αν όχι τότε η προσομοίωση της κοιτόστρωσης πρέπει να γίνει με ισοδύναμες ράβδους με ελαστική στήριξη χειρονακτικά. Η "παραγωγή" της κοιτόστρωσης που έχει το fespa είναι στην ουσία επίλυση πλακών επί εδάφους, έχοντας όμως τις πεδιλοδοκούς με ένα συνεργαζόμενο πλάτος που προκύπτει από την γεωμετρία. Αυτό είναι beff = 1.8*(E*hf^3/Ks)^(1/4). Ρίξε μια ματιά στο manual και στα faq που έχουν στην σελίδα τους (http://www.lhlogismiki.gr/) ερωτήσεις 12 και 13.

Αν έχεις το FEPLA ξεχνάς όλα τα παραπανω περνάς την θεμελίωση εκεί και σου λύνει την κοιτόστρωση με FEM. !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.