Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Συνήθως αυτά τα ανεβάσματα είναι στον τελευταίο όροφο που δεν χρειάζεται ο ικανοτικός. Αν τώρα είναι σε ενδιάμεσους ορόφου υπάρχει η επιλογή q=1,5 ή το στηθαίο να γίνει από άλλο υλικό. (οπτοπλινθοδομή, Ytog, ελαφροσκυρόδεμα, κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να αλλάξω τον οπλισμό που υπολογίζει το πρόγραμμα σε δοκούς;

Θέλω για παράδειγμα τα πρόσθετα στις στηρίξεις και ο άνω οπλισμός να έχουν την ίδια διατομή.

Ευχαριστώ

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στις παραμετρους των δοκών, στην καρτελα οπλισμος..εκει εχει επιλογες για τις διατομες που θα χρησιμοποιησει το προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

αυτή θα μπορούσε να είναι μια λύση.

Αλλά το πρόβλημα μου είναι το πως μπορώ να αλλάξω τους οπλισμούς αφού γίνει η επίλυση;

Για παράδειγμα μου βγαζει 16αρια αριστερά 12αρια στο άνοιγμα άνω και 14αρια δεξιά.

Ο κάτω οπλισμός είναι 4Φ12.

Πώς μπορώ για παράδειγμα να κρατήσω τα 12 αρια κάτω αλλά να αυξήσω τα πάνω στο άνοιγμα σε 14αρια;

Μπορώ να αλλάξω το τεύχος αλλά οι ξυλότυποι δεν ενημερώνονται. Επίσης πως μπορώ να κάνω ικανοτικό με το νέο οπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θες ΔΕΝ γινεται...Μπορεις να αλλαξεις τα σιδερα στον ξυλοτυπο με το χερι..αλλα καμια σεχεση δεν εχει αυτη η αλλαγη με τους υπολογισμους και το τευχος... και το αντιστοιχο αν κανεις αλλαγη στο τευχος..

 

Μια λυση ειναι ...αν θες πχ μονο Φ12, στις παραμετρους του οπλισμου των δοκων να του πεις να σου βαλλει μονο Φ12...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Έχω λίγο ελεύθερο χρόνο και προσπαθώ να συγκρίνω το Fespa με το Statics το οποίο χρησιμοποιώ και γνωρίζω.

 

 

Έχω και κάποιες άλλες απορίες (το manual δε βοηθάει ιδιαίτερα):

-μπορείς να εισαγάγεις γραμμικό φορτίο τοιχοποιίας σε πλάκα? (όχι στις στηρίξεις αλλά σε τυχαίο σημείο).

-Σε ένα παράδειγμα που έτρεξα τα μόνιμα φορτία δοκών απ'ότι είδα το πρόγραμμα τα παίρνει σαν 9kΝ/m - ίσο με το βάρος μπατικής τοιχοποιιας ύψους 2.5 μέτρων. Δε δίνει δυνατότητα να υπολογίσει στο μόνιμο φορτίο το ίδιο βάρος των δοκών (είναι ανενεργή η επιλογή και φαίνεται σαν "όχι"). Επίσης δε μεταφέρει σωστά φορτία από τις πλάκες. Αν δεν κάνω λάθος φαίνεται να μη μεταφέρει το ίδιο βάρος της πλάκας.

- Υπάρχει τρόπος να δει γραφικά κανείς την κατανομή της φόρτισης της πλάκας στις δοκούς;

-Υπάρχει κάποιο αναλυτικό παράδειγμα επίλυσης κτιρίου στο internet? Βρήκα κάποιο στο internet αλλά είναι πάρα πολύ απλό και δεν δίνει απαντήσεις στα ερωτήματα μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

cpapakon

1. Οχι δεν μπορείς. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει στην έκδοση με τα πεπερασμένα.

2. Το Ι.Β. των δοκών προστίθεται αυτόματα. Γιατί λες πως δεν μεταφέρει σωστά φορτία από τις πλάκες? Την αντίδραση της πλάκας την μεταφέρει στην δοκό προσθέτοντας το Ι.Β. της δοκού. Δοκίμασα πριν από λίγο ένα σύστημα με πλάκα 4.00X4.00 πάχους 15εκ, με δοκούς 25/50 χωρίς φορτίο στις δοκούς. Αντιδράσεις δίνει 4.75kN. Φόρτιση στην δοκό δίνει 4.75+ΙΒδοκού(0,25χ0,35χ25)=6,94kN

3. Στο 3DV μπορείς να δεις τα διαγράμματα φορτίσεων δοκών και στύλων χωρίς το ΙΒ αυτών.

4. Δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.