Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Θα ήθελα να αναφέρω και γω μία απορία σχετικά με την μοντελοποίηση, ίσως σας φανεί αρκετά απλή αλλά εδώ και λίγο καιρό ασχολούμε με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

στην απλή περίπτωση ισογείου χωρίς υπόγειο , πως ορίζεται το βάθος θεμελίωσης?

βάζω υψόμετρο λ.κόμβων πεδίλων π.χ. -1,00 , αν θέλω βάθος θεμελίωσης 1,00μ?

και στη συνέχεια κάνω εισαγωγή λ.κόμβου με υψόμετρο 0.00 για να ορίσω την επιφάνεια του εδάφους και προσθέτω εκεί τις δοκούς με την πλάκα δαπέδου ισογείου?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ σχετικά νέος στο πρόγραμμα, θα επιχειρήσω να σου παθραθέσω την άποψή μου και αν κάπου σφάλλω ας μας διορθώσει κάποιος εμπειρότερος.

 

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να μπλέξεις στη μοντελοποίησή σου το δάπεδο του ισογείου δηλ την πλάκα επί εδάφους. Η πλάκα αυτή συνήθως κατασκευάζεται κολυμβητή.

 

Τώρα όσον αφορά τις δοκούς που αναφέρεις για την πλάκα αυτή, με μπερδέυεις διοτι είθισται να μην υπάρχουν δοκοί.

 

Στο θέμα των υψών, θεωρώ καλύτερο να δώσεις στη θεμελίωση στάθμη 0.00 και στο ισόγειο όλο το υπόλοιπο. Για το πραγματικό βάθος της θεμελίωσης μπορείς να υπολογίσεις τα φορτία της επίχωσης και αν έχεις πέδιλα να δώσεις και βάθος "λαιμού" υποστυλωμάτων για τον έλεγχο της ολίσθησης.

 

Σημειοτέον δε, ότι τα υψόμετρα των σταθμών αφορούν στα κ.β. των διατομών πεδίλων και πλακοδοκών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

για τις δοκούς που ανέφερα πρίν ίσως δεν περιέγραψα σωστά τη σκέψη μου.

θα είχα ουσιαστικά μία πλάκα ανωδομής στριζόμενη σε δοκούς αντί της συνηθισμένης "μπαζόπλακας". και αυτό στη σκέψη της αντιμετώπισης του προβλήματος της κακής συμπύκνωσης του εδάφους επίχωσης.

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος κατι νεοτερο σχετικα με την εισαγωγη επιφανειακων πεπερασμενων?

 

 

Κανενα νεοτερο..??? Γιατ κατι μου λεει οτι τα παρουμε (τα πεπερασμενα) μαζι με την αναβαθμιση λογω Ευρωκωδκα???

 

 

Μια ερωτηση προς παλιοτερους...Για την αναβαθμιση οταν εφαφμοστηκε ο νεος ΕΚΩΣ-ΕΑΚ ποσο ειχατε πληρωσει???

Link to comment
Share on other sites

Τα πεπερασμένα είναι "έτοιμα"*. Τώρα το πότε θα τα βγάλουν στη φόρα είναι άλλο θέμα. Νομίζω πάντως ότι δεν θα αργήσουν πολύ.

 

*πληροφόρηση από μηχανικό της lh

Link to comment
Share on other sites

...Μια ερωτηση προς παλιοτερους...Για την αναβαθμιση οταν εφαφμοστηκε ο νεος ΕΚΩΣ-ΕΑΚ ποσο ειχατε πληρωσει???

Αναλυτικά:

Απρίλιος 2000. Αρχική αγορά Fespa = 1.731,47€

Απρίλιος 2000. Αντισεισμικός 1959 = 293,47€

Ιούνιος 2000. ΕΑΚ 2000 = 733,68€

Νοέμβριος 2003. Αναβάθμιση σε Ver. 2.8 = 300€

Ιανουάριος 2004. ΕΑΚ 2003 = 500€

Σεπτέμβριος 2004. Έλεγχος κοντού στύλου = 300€

Νοέμβριος 2005. Έλεγχος επάρκειας στύλων = 370€

Νοέμβριος 2005. Ενισχύσεις = 525€

Νοέμβριος 2005. Hasp σε USB προς αντικατάσταση hasp σε παράλληλη = 77,40€

Οκτώβριος 2006. Αναβάθμιση σε Ver. 4 = 300€

Οκτώβριος 2006. CAD-Organizer = 400€

Όλες οι παραπάνω τιμές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ.

Μικρές εκπτώσεις μπορεί να μου έγιναν διότι είμαι κάτοχος και του "Τέκτων" της ίδιας εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χαρη...ψιλοκαλες οι τιμες...

 

Εχουμε κ λεμε... (απο ερωτηση μου πριν απο λιγο σε φιλο που δουλευει στην αναπτυξη του λογισμικου)

 

Πεπερασμενα... -Το πολυ σε 20 μερες θα ειναι ετοιμα...ΜΟΝΟ για πλακες (μεμβρανες στην ουσια) οχι για κελυφη...

 

Ευρωκωδικες... -Εεε δεν ξερω......θα τα πουμε αλλη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Πεπερασμενα... -Το πολυ σε 20 μερες θα ειναι ετοιμα...ΜΟΝΟ για πλακες (μεμβρανες στην ουσια) οχι για κελυφη...

 

ναι,αλλα το ερωτημα ειναι,επιλυση μαζι με το χωρικο ή ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην λύνει και χωρικά!!

 

terry δεν νομίζω να μην μπορούν να βάλουν έναν EC μέσα....δουλειά θα είχε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.