Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Ουσιαστικά κατασκευαστικά τα δύο αυτά τοιχία αποτελούν μία ενιαία διατομή.

Κάνοντας τα ομάδα ο οπλισμός στη γωνία θα είναι κοινός και για τα δύο τοιχία, δηλαδή θα είναι ο οπλισμός της γωνίας της κατασκευαστικά ενιαίας διατομής.

Μη το βλέπεις σαν δύο διατομές αλλά σαν μία.

Σαν δύο το κάνουμε μόνο για την προσομοίωση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για την προσομοίωση πρέπει να οπλιστεί και στις δύο τυπικές διατομές που αποτελούν την ίδια ομάδα. Σωστά?

 

ilia πάλι έχω πρόβλημα. http://ifile.it/v3c82uj/2.docx

 

Μήπως πρέπει να τα κάνω ομάδα αφού δώσω τους οπλισμούς και όχι από πριν?

Link to comment
Share on other sites

Η προσομοίωση με κοινή ομάδα θα δώσει κοινό οπλισμό στη γωνία ο οποίος θα ανήκει και στις δύο διατομές συγχρόνως.

π.χ. θα σου βγάλει 4Φ18.

Αυτά δεν θα είναι 4Φ18 για το κατακόρυφο τοιχίο και 4Φ18 για το οριζόντιο, αλλά συνολικά 4Φ18 και για τα δύο τοιχία.

Κοινός και συνολικός δηλαδή οπλισμός γωνίας.

Αυτή την έννοια έχει η δημιουργία κοινής ομάδας.

 

Μήπως πρέπει να τα κάνω ομάδα αφού δώσω τους οπλισμούς και όχι από πριν?

μμμμμμμ!

Για δοκίμασε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

ilia ξέρω για την έννοια της ομάδας, το θέμα δεν είναι να μου βγάλει π.χ. 4Φ18 αλλά εγώ να του δώσω κοινή γωνία 4Φ14 για να κάνω έλεγχο επάρκειας της ολικής διατομής.

 

Τα κατάφερα επιτέλους. Πρώτα οπλίζουμε τις διατομές ξεχωριστά. Μετά κάνουμε παραγωγή ορόφων και πριν τις τελικές προσαρμογές για επίλυση δίνουμε τα υποστυλώματα σαν ομάδα και όχι εξ αρχής όπως όταν πάμε να κάνουμε διαστασιολόγηση.

 

ilia ευχαρίστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια χαρα σε ολους

 

δεν χρησιμοποιω το προγραμμα αλλα ενας συναδελφος μου ζητησε τα αρχεια καποιων αρχιτεκτονικων σχεδιων για να τα δουλεψει αυτος με το FESPA

εγω χρησιμοποιω το ArchiCAD για να βγαζω τα αρχιτεκτοικα

του εδωσα λοιπον σε dxf (archicad βγαζει dxf) κατοψεις οψεις τομες αλλα μου ειπε οτι δεν μπορουσε να τα δουλεψει γιατι το archicad δημιουργουσε πολλα blocks που δεν τον βοηθουσαν καθολου

 

σκεφτηκα οτι το archicad εχει την δυνατοτητα του IFC , BIM

τα οποια θεωρητικα εξυπηρετουν αυτο τον σκοπο την επικοινωνια με τα στατικα προγραμματα

 

το FESPA τι ακριβως αρχειο μπορει να παρει ετσι ωστε να του στειλω ενα ????

Link to comment
Share on other sites

terry

με σκοτωσες

αν κατσω και κανω explode

μου χαλαει γραμματοσειρες και βγαινουν αλαμπουρνεζικα

δυστυχως πρεπει να κατσω να κανω επεξεργασια αρχειων στο autocad πραγμα ατελειωτα βαρετο και απιστευτο χασιμο χρονου

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τι να τις κανεις τις γραμματοσειρες στο ΦΕΣΠΑ...

 

Ας κανει ο συναδελφος σου ενα explode για να χρησιμοποιησει το dxf αυτο στο ΦΕΣΠΑ και κραταει τα αρχιτεκτονικα χωρις explode...

 

Aπλο δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Ασε που δεν χρεαζεται τα πιο πολλά από τα αντικείμενα που εσυ έχεις μέσα στα σχέδια σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.