Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

spy φιλε κανενα λαθος δεν εχω κανει..

Εγω υπολογισα τα εξτρα κιλα, απλα απο ενδιαφερον. Ο κατασκευαστης δεν ειπε τιποτα..

Για την ιστορια..

31 υποστυλωματα

40 χιλ πλακα εδρασης

17 υποστυλωματα ειχαν πλακα 600*620 και εγινε 700*700

14 υσποτυλωματα ειχαν πλακα 350*620 και εγινε 450*700

 

Κανε τους υπολογισμους, εγω τους εκανα...

 

Εκανα την αλλαγη γτ στα 14 υποστυλωματα ηταν οριακα η ενισχυση και απο τα 17 υποστυλωματα, 3-4 ειχαν κουνηθει πολυ τα αγκυρια και εχανα τα e1,e2 οπως εγραψα ηδη...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Aφού 3-4 κουνήθηκαν , γιατί να αλλάξουν όλες.

40mm πλάκα έδρασης !

Είχες κανένα κτίριο με 30μ. άνοιγμα;

Σε πειράζω , στο συνολικό κόστος του κτιρίου ( φέρων οργανισμός + οργανισμός πλήρωσης) η διαφορά είναι 0,3%.

Link to comment
Share on other sites

Γτ φιλε spy μπορει καποιοι κατασκευαστες να εχουν ενα μηχανικο στην παραγωγη και να κανει κουμαντο...

Αν εχουν κοριτσακια τελειοφοιτες λυκειου (μπορει και γυμνασιου) που σου λενε την πλακα εδρασης "πελμα" και τις διαδοκιδες "συνδετηρια δοκαρια", αντε να τους κανεις και διαφοροποιησεις...

ΟΛΑ ιδια να τελειωνουμε...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό γέλασα παραπάνω. Και εγώ όταν έχω ίδιες διατομές στύλου, εμφανίζω μόνο μια λεπτομέρεια σύνδεσης (εκτός ειδικών περιπτώσεων) για τον φόβο των Ιουδέων.

Link to comment
Share on other sites

Στα στατικά τα σχέδια 1 εμφανίζεις εκτός αν αναγκαστικά έχεις αρχιτεκτονικούς περιορισμούς.

@Τerry , πλέον πάλι καλά αν έχουν και καμία κοπέλα και δεν τα βγάζουν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

@spy

Το πιο εκνευριστικο ειναι να τα λες 50 φορες, να κανεις σκαριφηματα, σχεδια, να βλεπεις το μοντελο στο Strucad και να κανεις παρατηρησεις με screenshots, να στελνεις τις παρατηρησεις με μαιλ, να τις πας και αυτοπροσωπως τυπωμενες, να τις κουβεντιαζεις και παλι να μην τα εφαρμοζουν.. Δεν μιλαω για χοντραδες (αν και αυτα παιζουν βεβαια) αλλα λεπτομεριες που ειναι 20 λεπτα δουλεια να τις διορθωσεις στη σχεδιαση...

Επισης αν ο σχεδιαστης ειναι μηχανικος παιρνει και μια πρωτοβουλια...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αυτο συμβαινει σε ολες τις δουλειες. οι λογοι ειναι πολλοι. αν ομως εισαι επιβλεψη μετά υπογραφέος, τοτε κρινεις τι θα αποδεκτεις.

θα σου δωσω και μια συμβουλη , μπορεις μαλιστα να λες οτι ειναι και δικο σου αυτό το μοτο για να εισαι και πιο λεζαντιάρης απ'ότι εισαι.

 

ο μηχανικος χαρακτηριζεται από τα οχι που λέει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο συμβαινει σε ολες τις δουλειες. οι λογοι ειναι πολλοι. αν ομως εισαι επιβλεψη μετά υπογραφέος, τοτε κρινεις τι θα αποδεκτεις.

θα σου δωσω και μια συμβουλη , μπορεις μαλιστα να λες οτι ειναι και δικο σου αυτό το μοτο για να εισαι και πιο λεζαντιάρης απ'ότι εισαι.

 

ο μηχανικος χαρακτηριζεται από τα οχι που λέει.

Κλεμμένο είναι. Το έχουν διατυπώσει σε άλλο φόρουμ λίγο διαφορετικά (εκεί να δεις epic moments!).

"H Πο%τ@να χαρακτηρίζεται από τα ναι που λέει".

 

Δεν θυμάμαι ποιος το είπε όμως. Όταν το βρω θα στείλω link.

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.