Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κατοικία


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

θελω να ρωτησω για την συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας σε κατοικια και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος,

σε μονοκατοικια με πυλωτη η οποια ειναι ακομα με υποθηκη με μικρο ποσο μεσω ατοκο δανειου με εγγυητη το κρατος,

θελω να ριξω οροφο (υπαρχει δικαιωμα οροφου) με την οριζοντια συσταση ξεχωριζεται ο οροφος απο την υποθηκη?

πχ η υποθηκη ειναι του γονεα και δινει τον αερα στο παιδι του ακολουθουν και τα χρεη το παιδι?

και ακομα ποσο περιπου θα κοστισουν 245 τμ με βεραντες και κοινοχρηστο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων,και συγνωμη αν το εχω τοποθετηση σε λαθος ενοτητα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις υποχρεώσεις του μηχανικού σε μια σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας καθώς κλήθηκα να κάνω μία για έναν συγγενή μου.

Κατ' αρχήν η οικοδομή είναι κατασκευασμένη με άδεια του 1989 και έχουν γίνει κάποιες παρανομίες. Υποθέτω λοιπόν ότι η σύσταση βγαίνει με βάση τα νόμιμα σχέδια της άδειας. Οπότε ρωτώντας και διαβάζοντας το υπόδειγμα στο forum έφτιαξα τον πίνακα κατανομής με βάση τα σχέδια της άδειας. Στην συνέχεια επικοινώνησε μαζί μου ο συμβολαιογράφος και μου είπε οτι τα σχέδια της άδειας δεν κάνουν, και ότι χρειάζονται καινούργια σχέδια με δική μου σφραγίδα.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά;

Πράγματι χρειάζονται δικά μου σχέδια;

Αυτά τα παρουσιάζω σαν σχέδια αποτύπωσης του υπάρχοντος κτίσματος;

Αν ναι, τότε μήπως πρέπει να σχεδιάσω και τις (παράνομες) τροποποιήσεις στο κτίριο;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίαααααααααα..............

 

Λοιπόν άκου ΠΟΛΥ προσεκτικά τί θα κάνεις:

 

Περίπτωση Α:

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Κάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΗ αποτύπωση του κτιρίου με όλες τις παρανομίες-αυθαιρεσίες και δίνεις στην πινακίδα ως τίτλο έργου:''Αποτύπωση ιδιοκτησίας'' ή ''Αποτύπωση Υπάρχουσας Κατάστασης'',όπως θες πες το,αλλά το νόημα το έπιασες.

Στη συνέχεια,προχωράς στον πίνακα χιλιοστών,ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΑΔΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΣ,αλλά με αυτά της άδειας,καθώς μόνο αυτά έχουν νόμιμη υπόσταση.Αν πρόκειται για τροποποίηση σύστασης,ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ Κ ΑΛΛΑΞΕΙΣ 1.ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ κ 2.ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ γιατί αν το κάνεις,θα σου έρθει αμέσως πίσω από τη συμβ/φο.Αν για αυτή την πολυκατοικία γίνεται σύσταση ορ.ιδ. ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ,τότε βασίζεσαι στα εμβαδά της άδειας,απλά θα πρέπει να κάνεις κ την αποτύπωση ΟΠΩΣ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙΣ.

Υπ' όψιν,πρέπει να φτιάξεις κ τοπογραφικό.Υπολόγισέ το στην αμοιβή σου.

 

Περίπτωση Β:

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

 

Τότε κάνεις ό,τι καταλαβαίνεις.......Ένα από αυτά είναι να διαγραμμίσεις στις κατόψεις τα ''κατασκευασμένα τμήματα καθ' υπέρβαση της τάδε οικ.άδειας''......

 

Γενικά για να τελειώσει μία τέτοιου είδους δουλειά,πρέπει να ''κάνεις κ λίγο τον Κινέζο''.......

 

Καλή τύχη ΟΛΟΨΥΧΑ σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Υποθέσω ότι όταν λες "δεν θέλεις να τελειώσεις τη δουλειά" εννοείς ότι είναι πολύ πιθανό να μου τα στείλει πίσω ο συμβολαιογράφος αν απλά διαγραμμίσω τις υπερβάσεις.

Α! και κάτι άλλο, χρειάζεται πλήρης σειρά αρχιτεκτονικών σχεδίων (Κατόψεις, Όψεις, Τομές, Διάγραμμα Κάλυψης) και τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι άλλο, χρειάζεται πλήρης σειρά αρχιτεκτονικών σχεδίων (Κατόψεις, Όψεις, Τομές, Διάγραμμα Κάλυψης) και τοπογραφικό;

 

Όχι βρε συ !!! :)

 

ΜΟΝΟ Κατόψεις (αποτύπωσης) ,τοπογραφικό, κ τον πίνακα κατανομής χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θελω να ριξω οροφο (υπαρχει δικαιωμα οροφου) με την οριζοντια συσταση ξεχωριζεται ο οροφος απο την υποθηκη?

 

Δες τί γράφει η υποθήκη κ αν δεσμεύεται το ''δικαίωμα υψούν''.Εξ' άλλου,αν τελικά εκπλειστηριαστεί το ακίνητο,θα υπάρχει συνιδιοκτήτης στη μέση,οπότε θα είναι απαραίτητη η συνέναισή του για την υλοποίηση της ιδέας σου.Διάβασε κ τον κανονισμό,αν έχει συσταθεί.....

 

πχ η υποθηκη ειναι του γονεα και δινει τον αερα στο παιδι του ακολουθουν και τα χρεη το παιδι?

 

Έχει μεταγράψει ο γονέας κάποια κυριότητα του δεσμευμένου ακινήτου (πλήρη-ψιλή) στο παιδί?Αν ναι,τότε ΝΑΙ.Ξαναδιάβασε κ την υποθήκη....

 

και ακομα ποσο περιπου θα κοστισουν 245 τμ με βεραντες και κοινοχρηστο?

 

Αυτή είναι σκανδαλώδης κ αόριστη ερώτηση.Καλύτερα να συμβουλευτείς Μηχανικό,Δικηγόρο και Συμβ/φο της εμπιστοσύνης σου.....για πιό έγκυρες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας.

εχω εναν πελατη ο οποίος θέλει να κανει συσταση οριζοντιας σε ενα οικόπεδο. στο οικόπεδο υπάρχει ηδη μια ισόγεια αποθήκη με άδεια.η αποθήκη αυτή ανήκει στον αδερφό του. ο πελάτης μου θέλει να του γράψει ο πατερας του τον αέρα για να χτίσει ά όροφο(προσθηκη ά ορόφου κατοικια).η συμβολαιογραφος μου ζήτησε πίνακα για οριζόντια ιδιοκτησία με τις εκτασεις κτλ που αντιστοιχουν στον καθενα για να κάνει τη σύσταση.ποια ειναι τα βήματα για να το κάνω αυτο και οι πίνακες που μου ζητάει ειναι στάνταρ,τους βρίσκω σε κάποια υπηρεσία (καλούπι) ?ειναι η πρωτη μου δουλεια αυτη και δεν εχω εμπειρια.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εάν χρησιμοποιούσες την αναζήτηση θα έβρισκες σχετικά θέματα. Εάν έψαχνες στα downloads θα έβρισκες πίνακα.

 

Επιγραμματικά· τοπογραφικό, κάτοψη, πίνακας χιλιοστών. Εννοείται ότι -προηγουμένως- πρέπει να έχεις διαβάσει προσεκτικά τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.