Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aποστάσεις οικοδομών από εθνικές - επαρχιακές - κύριες κοινοτικές οδούς


Recommended Posts

@zulumpo

Έχω υπόψη μου έγγραφο για παρέκκλιση, αλλά θα ανεβάσεις πρώτα το τοπογραφικό να δούμε πρόσωπο και βάθος και να μας πεις επιφάνεια γηπέδου και σε ποια παρέκκλιση παρόδιου γηπέδου προ 78 θα υπαχθεί. 

Όσο για το συλλογισμό ότι το γήπεδο βρίσκεται κατάντι του δρόμου και δεν επηρεάζει την ασφάλεια της συγκοινωνίας δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο στην νομοθεσία διότι ο δρόμος μελλοντικά μπορεί να επεκταθεί και στο χαμηλότερο υψόμετρο με νέα μελλοντικά έργα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

-δεν είναι κατάντι, του δρόμου, λάθος. ίδιο υψόμετρο.

-1500T.M.

 

Σου έγινε παρατήρηση σε άλλο θέμα εδώ  να μην διαγράφεις δημοσίευση και συνημμένα αρχεία, χωρίς χρήση διακριτής διαγραφής.  Διέγραψες ότι έγραψες και αφαίρεσες και το τοπογραφικό . Πρωτίστως αποτελεί έλλειψη σεβασμού για τους συμμετέχοντες στη συζήτηση και ταυτόχρονα οι απαντήσεις από κάτω μένουν ξεκρέμαστες. Λαμβάνεις ποινή 5 βαθμών. Στην επόμενη σου υποτροπή θα αποβληθείς δια παντός από το φόρουμ. Τελευταία προειδοποίηση.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεις νέα στοιχεία τα οποία απορώ γιατί δεν τα αναφέρεις όλα μαζί εξ αρχής. Έχεις ένα ρέμα το οποίο θα διερευνήσεις αρχικά αν είναι οριοθετημένο. Αν δεν είναι, θα πρέπει να κρίνεις (ίσως και με τη βοήθεια άλλης ειδικότητας αν χρειαστεί) αν η λεκάνη απορροής είναι κάτω απο 1 τ.χλμ (περίπτωση μικρού υδατορέματος)  ώστε να ξέρεις στη γενική περίπτωση που δεν συντρέχουν ειδικοί περιβαλλοντικοί λόγοι ότι η γραμμή δόμησης μπορεί να ληφθεί από το φυσικό όριο (φρύδι) του ρέματος σε απόσταση 20 μ. Διαφορετικά αν η λεκάνη απορροής βγει μεγαλύτερη δεν μπορείς να κρίνεις την απόσταση δόμησης καθώς αυτή θα πρέπει να ληφθει από τις γραμμές πλημμύρας, τις οποίες δεν τις έχεις διαθέσιμες αφού δεν υπάρχει μελέτη.

 

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμισω οτι υπαρχει αυτη η απόφαση

https://nomosphysis.org.gr/14089/ste-8472016-anoikodomisi-gipedoy-ektos-sxedioy-kata-parekklisi-artioy/

 

αλλα και αυτο το προσφατο

ΥΠΕΝ: δεν καταργείται η εκτός σχεδίου δόμηση

Η νέα πολιτική του υπουργείου Περιβάλλοντος στο θέμα της εκτός σχεδίου δόμησης παρουσιάστηκε στην εκδήλωση από τον υφυπουργό Δημήτρη Οικονόμου. Στόχος, σύμφωνα με τον κ. Οικονόμου, είναι να μειωθεί ο χρόνος εκπόνησης στα 2,5 χρόνια, με περιορισμό των σταδίων αξιολόγησης. Ο κ. Οικονόμου, πάντως, παραδέχθηκε ευθέως ότι δεν θα πρέπει να αναμένονται τολμηρές κινήσεις (όπως η κατάργηση των παρεκκλίσεων ή «παραθύρων» της νομοθεσίας όπως τα ανοιχτά οικοδομικά τετράγωνα). «Καμία πολιτική δύναμη δεν έχει επιχειρήσει να καταργήσει την εκτός σχεδίου δόμηση – κι όσοι το προσπάθησαν, υποχώρησαν γρήγορα», ανέφερε. «Γιατί κανείς δεν τόλμησε να καταργήσει λ.χ. τις παρεκκλίσεις; Γιατί δεν είναι εφικτό από πλευράς οικονομικών και πολιτικών ισορροπιών».

εδω

https://ecopress.gr/?p=26529

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Εμφανίζεις νέα στοιχεία τα οποία απορώ γιατί δεν τα αναφέρεις όλα μαζί εξ αρχής. Έχεις ένα ρέμα το οποίο θα διερευνήσεις αρχικά αν είναι οριοθετημένο. Αν δεν είναι, θα πρέπει να κρίνεις (ίσως και με τη βοήθεια άλλης ειδικότητας αν χρειαστεί) αν η λεκάνη απορροής είναι κάτω απο 1 τ.χλμ (περίπτωση μικρού υδατορέματος)  ώστε να ξέρεις στη γενική περίπτωση που δεν συντρέχουν ειδικοί περιβαλλοντικοί λόγοι ότι η γραμμή δόμησης μπορεί να ληφθεί από το φυσικό όριο (φρύδι) του ρέματος σε απόσταση 20 μ. Διαφορετικά αν η λεκάνη απορροής βγει μεγαλύτερη δεν μπορείς να κρίνεις την απόσταση δόμησης καθώς αυτή θα πρέπει να ληφθει από τις γραμμές πλημμύρας, τις οποίες δεν τις έχεις διαθέσιμες αφού δεν υπάρχει μελέτη.

 

Δεν γράφεις κάτι που δεν γνωρίζω ήδη.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να παρθεί απόσταση μικρότερη των 15 μέτρων από τον άξονα της οδού?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

να υπενθυμισω οτι υπαρχει αυτη η απόφαση

https://nomosphysis.org.gr/14089/ste-8472016-anoikodomisi-gipedoy-ektos-sxedioy-kata-parekklisi-artioy/

 

αλλα και αυτο το προσφατο

ΥΠΕΝ: δεν καταργείται η εκτός σχεδίου δόμηση

Η νέα πολιτική του υπουργείου Περιβάλλοντος στο θέμα της εκτός σχεδίου δόμησης παρουσιάστηκε στην εκδήλωση από τον υφυπουργό Δημήτρη Οικονόμου. Στόχος, σύμφωνα με τον κ. Οικονόμου, είναι να μειωθεί ο χρόνος εκπόνησης στα 2,5 χρόνια, με περιορισμό των σταδίων αξιολόγησης. Ο κ. Οικονόμου, πάντως, παραδέχθηκε ευθέως ότι δεν θα πρέπει να αναμένονται τολμηρές κινήσεις (όπως η κατάργηση των παρεκκλίσεων ή «παραθύρων» της νομοθεσίας όπως τα ανοιχτά οικοδομικά τετράγωνα). «Καμία πολιτική δύναμη δεν έχει επιχειρήσει να καταργήσει την εκτός σχεδίου δόμηση – κι όσοι το προσπάθησαν, υποχώρησαν γρήγορα», ανέφερε. «Γιατί κανείς δεν τόλμησε να καταργήσει λ.χ. τις παρεκκλίσεις; Γιατί δεν είναι εφικτό από πλευράς οικονομικών και πολιτικών ισορροπιών».

εδω

https://ecopress.gr/?p=26529

Ενδιαφέρουσα απόφαση....

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, zulumpo said:

Δεν γράφεις κάτι που δεν γνωρίζω ήδη.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να παρθεί απόσταση μικρότερη των 15 μέτρων από τον άξονα της οδού?

Αφού λοιπόν το γνωρίζεις δε μας λες και μας τι είναι το ρέμα για να σου απαντήσουμε στα περαιτέρω;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Αφού λοιπόν το γνωρίζεις δε μας λες και μας τι είναι το ρέμα για να σου απαντήσουμε στα περαιτέρω;

Το θέμα είναι :Aποστάσεις οικοδομών από εθνικές - επαρχιακές - κύριες κοινοτικές οδούς.

Είσαι εκτός θέματος.

Και σε αντίθεση με τις -7 -8 αρνητικές που μου έχεις ρήξει σε λίγα 24ωρα εγω δεν έχω ρίξει καμία, ακόμα και με: Έχω υπόψη μου έγγραφο για παρέκκλιση, το οποίο δεν εμφανίστηκε ποτέ...

Edited by zulumpo
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η downvote είναι από μένα για να μάθεις να είσαι πιο ευγενικός με τους συναδέλφους που σε βοηθάνε. Επί του θέματος η απάντησή σου θα έκρινε το αν μπορούσες να κάνεις χρήση του εγγράφου περί βάθους στη θέση ανοικοδόμησης όταν η γραμμή δόμησης λόγω των  μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας οδηγεί σε μη οικοδομησιμότητα. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zulumpo said:

Και σε αντίθεση με τις -7 -8 αρνητικές που μου έχεις ρήξει σε λίγα 24ωρα εγω δεν έχω ρίξει καμία, ακόμα και με: 

Δεν σου έχω ρίξει 7-8 downvotes όπως αναφέρεις. Υπάρχουν εκατοντάδες μέλη σ αυτό το φόρουμ με την ίδια δυνατότητα. Και για την ιστορία μια χαρά έβαλες και εσύ την downvote. Προφανώς με τον τρόπο σου θα λαμβάνεις ακόμη περισσότερες downvotes από μια.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.