Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

6 ώρες πριν, Engineer88 said:

σε αυτά που ήδη έχει υποβάλει ο εργοδότης (βεβαίωση αμοιβών), στα οποία δεν περιλαμβάνεται η κράτηση του ΕΦΚΑ.

Εδώ είναι το λάθος.
Στη βεβαίωση αμοιβών πρέπει να αναφέρονται τα ακαθάριστα έσοδα, οι κρατήσεις και τα καθαρά έσοδα που είναι η διαφορά τους.

 

4 ώρες πριν, judoaona said:

Μπορώ να περάσω το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών με μία εγγραφή, αντί για κάθε μήνα;

Διάβασε τις παρακάτω δύο δημοσιεύσεις του παρόντος θέματος:
Δημοσίευση για τις ασφαλιστικές εισφορές και δημοσίευση με την απάντηση της ΑΑΔΕ.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Σερίφης Μακάρι να συνέβαινε αυτό που λες αλλά η βεβαίωση αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα που υποβάλει ο εγοδότης ακολουθεί συγκεκριμένο format και δεν δηλώνονται εκεί οι κρατήσεις ΕΦΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/1/2024 at 7:56 ΜΜ, Roy_Hobbs said:

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για να είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα καλά, μια επιπλέον ερώτηση (ας θεωρήσουμε ότι το laptop είχε καθαρή αξία 1.000 ευρώ):

Για την ορθή συμπλήρωση της περιοδικής ΦΠΑ, εγώ θα πρέπει:

1. να προσθέσω στο πεδίο 303 την καθαρή αξία των 1.000 ευρώ και στο πεδίο 333 240 ευρώ, διατηρώντας το πεδίο 312 (κύκλος εργασιών ΦΠΑ) στο επίπεδο που ήταν προσυμπληρωμένο (χωρίς τα 1.000 ευρώ)

2. να προσθέσω στις δαπάνες 1.000 ευρώ και στο ΦΠΑ τους 240 ευρώ

σωστά?

Αυτά που βλέπω είναι απίστευτα!

Στά έσοδα (303) θά προσθέσω καί έξοδα από λάπτοπ (1000€) επειδή γιά τά 1000 δέν πλήρωσα ΦΠΑ? Τί τρελά πράγματα είναι αυτά? Γιατί ανακατεύεις εκροές μέ εισροές?

Απλά στό 361 γράφεις τά 1000 καί στό 381 μηδέν. Στίς εκροές παντού 3000 καί ΦΠΑ 720. Εγώ έτσι θά τό έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καταλαβαίνω αυτό που γράφεις από τη λογική του σκοπιά. Από την άλλη επειδή κάποια πράγματα δε δουλεύουν απλά με τη λογική, είσαι σίγουρος γι'αυτό που λες? Στο λέω αυτό γιατί ο @georgegaleos στο παράδειγμα του οποίου παραπέμπει ο συνάδελφος @Σερίφης δε συνήθιζε να κάνει λάθη...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

Συνάδελφε καταλαβαίνω αυτό που γράφεις από τη λογική του σκοπιά. Από την άλλη επειδή κάποια πράγματα δε δουλεύουν απλά με τη λογική, είσαι σίγουρος γι'αυτό που λες? Στο λέω αυτό γιατί ο @georgegaleos στο παράδειγμα του οποίου παραπέμπει ο συνάδελφος @Σερίφης δε συνήθιζε να κάνει λάθη...

Όχι, δέν είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση.

Το παιδί μου έχει κάνει έναρξη (ως ελ.επαγγελματίας) και έκοψε το πρώτο ΤΠΥ γιατί είναι σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα.

Εισφορές κλπ τα κανονικά σε εμάς στην ειδική κατηγορία.

Προφανώς θα κάνει δήλωση ΦΠΑ αυτό το τρίμηνο και φορολογική στο τέλος της χρονιάς.

1/ Για δήλωση συμφωνητικού, ΦΠΑ χρειάζομαι λογιστή; 

2/ Για το Ε3 φαντάζομαι πως ναι.

3/ Είναι προστατευόμενο μέλος στον ΕΦΚΑ (σε εμένα). Να ζητήσω διαγραφή ή γίνεται αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν απαιτείται από το νόμο, μόνο αν δεν ξέρεις πώς να τα κάνεις.

2. Ούτε εδώ απαιτείται για εισοδήματα έως 30.000€.

3. Καλύτερα να το δηλώσεις. Εγώ θα έκανα ένα αίτημα στον ΕΦΚΑ από την πλατφόρμα των ηλεκτρονικών ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τιμολόγιο που διαβιβάζεται από εταιρεία για χαρακτηρισμό,

εάν πρέπει να γίνει διαχωρισμός σε δαπάνες γραφείου-σπιτιού (όταν ως έδρα δηλώνεται το σπίτι)

κάνετε απόρριψη και μετά το πάτε με 14.30 ή υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.