Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Ο κανόνας de minimis περιορίζει μόνο το συνολικο ποσό των επιδοτήσεων.Είναι όμως αρκετά υψηλό οπότε μην ανησυχείτε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διευκρινίσεις σχετικά με ερωτήματα που έθεσα και τις σχετικές απαντήσεις που έλαβα από την τηλεφωνική γραμμή παροχής πληροφοριών:

 

1. Όποιος συμμετείχε στα προγράμματα του Ο.Α.Ε.Δ μπορεί κάλλιστα να συμμετέχει και στο εν λόγω στο πρόγραμμα ενίσχυσης, καθώς τα προγράμματα εκείνα θεωρούνται ξεχωριστά και δεν εμπίπτουν στους κανόνες De Minimis, οπότε και κατ' επέκτασιν στον Πίνακα 2 δεν αναγράφονται τα στοιχεία της προηγούμενης επιδότησης.

 

2. Πρέπει να έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά η φορολογική δήλωση της χρήσης του 2008. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση.

 

3. Μπορούν να δικαιολογηθούν και πάνω από 1 pc ανά πρόταση μηχανικού, αρκεί να υπάρχει τεκμηριωμένη τοποθέτηση για το αίτημα. Για παράδειγμα το ένα pc είναι ο file / print server και κάνει τις επιλύσεις των στατικών και το άλλο κάνει τα αρχιτεκτονικά και τους φωτορεαλισμούς.

 

Αυτά είναι να προσθέσω, καλή μας συνέχεια συνάδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις σχετικά με ερωτήματα που έθεσα και τις σχετικές απαντήσεις που έλαβα από την τηλεφωνική γραμμή παροχής πληροφοριών:

 

...

 

2. Πρέπει να έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά η φορολογική δήλωση της χρήσης του 2008. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση.

..

 

Αυτά είναι να προσθέσω, καλή μας συνέχεια συνάδελφοι!

 

Συγμώμη αλλά δεν το κατάλαβα, αυτό.Δηλαδή αν κάποιος έχει καταθέσει χέρι με χέρι στην εφορία τη φορολογική του δήλωση αποκλύεται; Πώς προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος έχει καταθέσει χέρι με χέρι στην εφορία τη φορολογική του δήλωση αποκλύεται; Πώς προκύπτει αυτό;

 

Αδύνατο.Αν σου πούν κατι τέτοιο βαλτους στο τοίχο γιατί η ΚΥΑ δεν αναφέρει τίποτα.Απλώς θα ακούστηκε σαν φράση γιατί η αξιολόγηση θα γίνει μεσω taxisnet.Έχουν την υποχρέωση μη ηλεκτρονικές δηλώσεις να τις μηχανογραφουν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σημερινή επικοινωνία με τα τηλέφωνα στο helpdesk μου επιβεβαιωσαν μετά από συνεχεις ερωτησεις ποιες ειναι οι δυο τελευταιες χρησεις που εχουν συζητηθει , μου τόνισαν ότι πρόκειται για τα οικονομικα ετη 2008-2009 δηλαδη εσοδα 1-1-2007 εως 31-12-2008 . Τωρα τι να σας πω ο καθενας λεει μάλλον οτι ...... . Δεν μπορει να βγει μια ανακοινωση να το ξαθαρίσει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχουμε ρυθμίσει τις υποχρεώσεις μας οσον αφορά την εισφορά στο ΤΕΕ.Αργότερα στον έντυπο φάκελο θα υπάρχει βεβαίωση άδειας επαγγέλματος σε ισχύ.Να γίνει αυτό πριν την υποβολή. Αυτό δεν το εχω ρωτήσει αλλά νομίζω οτι είναι έτσι.

 

----------------------------------------------------------------

 

ΛΑΘΟΣΕπισήμανση.Βάση "ΟΔΗΓΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31/08/09 σε.9" """Η επιλεξιμότητα των δαπανών ξεκινά απο 1η Σεπτεμβρίου 09".Αυτό σημαίνει οτι η ημερομηνία έκδοσης προσφορών πρέπει να είναι μετά την 01/09/09.

ΛΑΘΟΣ

 

 

edit

Η πιο πανω πληροφορία είναι λάθος,η οδηγία "ΟΔΗΓΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31/08/09 σε.9" """Η επιλεξιμότητα των δαπανών ξεκινά απο 1η Σεπτεμβρίου 09",αφορά μόνο έγγραφα δαπάνης (δελτία αποστολής,πιστωτικά τιμολόγια κλπ.)[Επίσημη πληροφόρηση]

 

edit

Σχόλιο δικό μου.Εσείς προσπαθήστε η ημερομηνία έκδοσης της προσφοράς να είναι απο την 01/09/09 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

διαχειριστικη χρηση ειναι.

 

δεν μπορει να σου λεει

1.εισαι μετα την 1/1/08 και πριν τη 1/1/09->αξιολογεισαι με βαση το οικ ετος 2009

 

2.εισαι πριν τη 1/1/08->αξιολογεισαι με βαση το οικ ετος 08 και 07.

 

τελειως ακυρο...

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Για μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν κάνει έναρξη τέλους Νοεμβρίου του 2008 ισχύει το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ? Έχω δει ότι ισχύει για εκείνους που έχουν κάνει έναρξη πριν 1.1.2009 αλλά κάπου γραφεί ότι θα πρέπει ¨να έχουν τουλάχιστον μία (1) κλεισμένη διαχειριστική χρήση (τουλάχιστον για το οικονομικό έτος 2009 - διαχειριστική χρήση 2008 )¨

Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό?! Απ΄ότι είδα τα χρήματα θα δοθούν μετά από 3 μήνες τότε θα έχω κλείσει 1 έτος.

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό?!

 

Θα ρωτήσεις το λογιστή σου ή στην εφορία αν έχεις μια κλεισμένη διαχειριστική χρήση ή μία κλεισμένη μη πλήρης.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισμένη διαχειριστική χρήση δε σημαίνει πλήρης. Αν δεν έχεις πλήρη χρήση, αναφέρεται ότι τα μόριά σου υπολογίζονται από το εισόδημα της ατελούς χρήσης ανυγμένης σε πλήρες έτος. Δηλαδή αν π.χ. για 3 μήνες του 2008 είχες εισόδημα 3.000€, θα υπολογιστεί 3.000/3*12 = 12.000€ (τουλάχιστον έτσι το ερμηνεύω εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

Κλεισμένη διαχειριστική χρήση δε σημαίνει πλήρης.

 

Το λέει ομως η ΚΥΑ στα κριτηρια αξιολόγησης,δηλαδή αν εχεις μια μη πλήρης υπάρχει τύπος αξιολόγησης της προτασης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.