Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο ΠΑΟ - Ανάπλαση & Βωβός


zavi@tee.gr

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα γιά το νέο θέμα σχετικά με το ΣτΕ .

 

Οσο γιά τα περί σπουδών χωροταξίας , εντάξει για το θέμα του γηπέδου , γιά το θέμα της υπογειοποίησης των γραμμών του τρένου , τι να σπουδάσουμε , σιδηροδρομικοί μηχανικοί η μηχανοδηγοί ? Γιά το θέμα του ΓΟΚ/85 προφανώς Αρχιτέκτονες , ενώ γιά το θέμα της περιφερειακής Υμηττού , μάλλον συγκοινωνιολόγοι .

 

Η παρέα των γερόντων που αποφασίζει γιά όλα αυτά με μιά τρέχουσα πλειοψηφία , τι έχει σπουδάσει ?

 

Από πότε το δημόσιο συμφέρον υποτάσσεται στο ιδιωτικό , ιδιαίτερα όταν το ιδιωτικό προστατεύεται και αποζημιώνεται ?

 

Το ξέρετε ότι το ΣτΕ έχει εκδικάσει την δεκαετία του 90 προσφυγή ιδιοκτήτη κτιρίου , ο οποίος στο τοπογραφικό του κτιρίου του δεν έδειξε όμορο οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο και όταν αυτό πήγε να δομηθεί με το άρθρο πού έλεγε πλευρά 4 , εμβαδόν 25 κτιρίου και μετά έγινε 5 / 50 , αυτός προσέφυγε στο ΣτΕ , που έκρινε το άρθρο αντισυνταγματικό .

 

Καταλαβαίνεται ότι ο προσφεύγων είχε ψευδές τοπογραφικό και άκυρη άδεια , αλλά και άπειρο θράσος , πιθανόν δε και άκρες .

 

Πράγματι πήγαν να αλλάξουν το Σύνταγμα στην πρόσφατη αναθεώρηση , γιά αυτό το θέμα , αλλά τους έφαγαν οι κορμοράνοι .

 

Επ' ευκαιρία χτές έβγαλε μιά απόφαση , το ΣτΕ γιά την εκτός σχεδίου δόμηση .

 

«Φρένο» στην εκτός σχεδίου δόμηση βάζει το Συμβούλιο της Επικρατείας κρίνοντας συνταγματικές και νόμιμες κάθε είδους διατάξεις που θεσπίζουν πολύ αυστηρότερους όρους δόμησης, έστω και αν αλλάζουν μέσα σε πολύ μικρό διάστημα το ισχύον καθεστώς, προκειμένου να ανασχεθούν οι τάσεις αστικοποίησης μιας περιοχής και οικιστικής της ανάπτυξης.

Το ανώτατο δικαστήριο δέχθηκε ότι το κράτος παρεμβαίνει νόμιμα περιορίζοντας τις χρήσεις γης και επιβάλλοντας αυστηρούς όρους δόμησης με τη θέσπιση Ζώνης Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ) και οι ρυθμίσεις αυτές δεν είναι αντίθετες στο άρθρο 17 του Συντάγματος που προστατεύει την ιδιοκτησία.

Στην περίπτωση αυτή δεν γεννιέται υποχρέωση του κράτους να αποζημιώσει τον ιδιοκτήτη, αφού το Σύνταγμα επιβάλλει την ορθολογική χωροταξία και προστασία του περιβάλλοντος με δεδομένο ότι η δόμηση είναι κατ αρχήν απαγορευμένη στις εκτός σχεδίου περιοχές, αφού ο βασικός προορισμός τους δεν είναι η οικιστική ανάπτυξη, αλλά η δασοπονία, η γεωργική εκμετάλλευση, η αναψυχή.

 

Λοιπόν και χωρίς αποζημίωση και απαγορευμένη δόμηση εκτός σχεδίου , δηλαδή πλήρης απαξίωση περιουσιών όλων των Ελλήνων , μιά και οι εντός σχεδίου περιοχές στην περιφέρεια είναι ελάχιστες . Οταν το πάρει χαμπάρι ο κόσμος προβλέπω μεγάλο γέλιο και κλάμα ταυτόχρονα , ίσως και κάποια δημοψηφίσματα μπας και μπεί κάποια τάξη σε αυτό τον τόπο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έργο του Πολεοδόμου - Χωροτάκτη είναι ακριβώς η μελέτη των περιφεριακών αναπτυξιακών/ρυθμιστικών παραμέτρων και εργαλείων, που διαμορφώνουν την οικονομο-τεχνικο-κοινωνικο-περιβαλλοντική πραγματικότητα μιας χώρας. Το να απαξιώνει ή να αγνοεί ένας (οποιοσδήποτε) επιστήμονας αυτό το ρόλο και τη σημασία του τον καθιστά αυτόματα επικίνδυνο (μετά πλήρους γνώσης της βαρύτητας του χαρακτηρισμού). Το ότι στην Ελλάδα ποτέ δε λειτούργησε σωστά η διαδικασία δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία.

 

Και όχι, στη σχολή Αρχιτεκτόνων μία πρώτη γεύση είχα. Οι περισσότεροι εγχώριοι Πολεοδόμοι-Χωροτάκτες την ουσιαστική κατάρτιση (μέχρι πρότινος τουλάχιστον) στο εξωτερικό την αποκτούσαν.

 

Η ημιμάθεια είναι το ίδιο τρομακτική με την αμάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Τα περί ημιμάθειας δεν ξέρω αν αφορούν εμένα και έτσι το αντιπαρέρχομαι .

 

Στο κάτω-κάτω αυτό ζητάμε , να αποφασίζουν οι ειδικοί και όχι οι δικαστές .

 

Γιά την εκτός σχεδίου δόμηση , είναι άδικο σε μιά χώρα που δεν έχει ακόμα ορίσει χρήσεις γής , που δεν έχει ορίσει αιγιαλό , που δεν έχει χωροταξικό , που οι επεκτάσεις σχεδίου πόλης γίνονται με πολύ αργούς ρυθμούς , να συζητάμε γιά απαγόρευση δόμησης .

 

Ζούμε σε μιά χώρα που οι προσβάσεις στις παραλίες είναι περιφραγμένες από ιδιοκτησίες , αλλά και σε μιά χώρα που είτε ακουμπάς στο σχέδιο πόλης , είτε είσαι στην κορυφή του βουνού , είτε είσαι πάνω στην παραλία , έχεις τους ίδιους όρους δόμησης .

 

Νομίζω ότι πρέπει να βρεθούν μακροπρόθεσμες λύσεις και αυτό το ζητάμε από τους ειδικούς .

Link to comment
Share on other sites

Τα περί ημιμάθειας δεν ξέρω αν αφορούν εμένα και έτσι το αντιπαρέρχομαι...

 

Ορθώς!!! Γενικά μιλάω...

 

Για τη νομοθετική και εκτελεστική εξουσία υπάρχει μία δεδομένη σειρά δράσης - πρώτα νομοθετείς και μετά εφαρμόζεις. Αφού δεν έχω πατέρα ανώτερο δικαστικό 8-)σαφώς και με εκνευρίζει το ότι καθορίζουν τις αμοιβές τους όπως γουστάρουν - αλλά για να το κάνουν σημαίνει ότι έχουν πάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκληση - πρόσκληση:

 

υποδείξτε τη μελέτη (όπως και αν ονομάστηκε από όποιον και να εκπονήθηκε) που να παρουσιάζει λεπτομερώς τα στοιχεία που αποδεικνύουν οικονομική αναβάθμιση της ευρύτερης (άμεσης) περιοχής του Βοτανικού και το βαθμό επιρροής των όμορων συνοικιών!

 

Παρεμπιμπτόντως, πόσοι από σας διδαχθήκατε Πολεοδομία - Χωροταξία?

 

 

έντιτ: Όσον αφορά στο ΣτΕ και την ''υπέρβαση εξουσίας'' (και όχι δεν το έχω ψάξει προσωπικά το θέμα αλλά έχω παρακολουθήσει και άλλες πιο ''σοβαρές'' συζητήσεις-αντιμαχίες π.χ. στο antinews) εκτός των διαμαρτυριών και των ευχολογίων ποτέ δεν υπήρξε (από όσο γνωρίζω) επίσημη καταγγελία (από τον οποιοδήποτε). Αν το ΣτΕ αυθαιρετούσε ασυστόλως τόσα χρόνια , τί στο διάολο, δε θα είχε γίνει κάτι? Εδώ κοτζάμ Χούντα έπεσε. Διαφορετικά στη λίστα με τα ''πολιτεύματα'' να προσθέσουμε και τη...δικαστοκρατία.

Η περιπτωση σου ειναι αθεραπευτη!

 

Συκωνω τα χερια ψηλα!!!

να σε ρωτησω κατι??

ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ?????

 

Παρε ομως κι ενα τελευταιο και μετα ελα να μας ξαναπεις για τα ρυθμιστικα που κοπτεσαι:

 

Αυτες οι εργασιες ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗΣ της περιοχης εγιναν ηδη

 

Σʼ αυτό το χρονικό διάστημα, συντελέσθηκε η κατεδάφιση των θηριωδών βιομηχανικών κτιρίων της ΕΤΜΑ-ΕΛΛΑΤΕΞ, που είχαν οικοδομηθεί με νόμιμες οικοδομικές άδειες. Ωστόσο, για την παραγωγική λειτουργία των βιομηχανιών λειτουργούσαν ταυτόχρονα και συνεχώς ραδιενεργά μηχανήματα, εγκατεστημένα εντός των κτιρίων, που επιβάρυναν την ατμόσφαιρα με ρυπογόνα προϊόντα, με άμεσες επιπτώσεις στην υγεία των κατοίκων της περιοχής. Τα μηχανήματα αυτά, σε συνεργασία με τον Δημόκριτο, μεταφέρθηκαν στη χώρα παραγωγής τους στο εξωτερικό, προκειμένου να απενεργοποιηθούν. Οι ρυπογόνες συνέπειες της λειτουργίας των βιομηχανιών αποκαλύφθηκαν και κατά το στάδιο των εκσκαφών, όταν διαπιστώθηκε ότι το υπέδαφος είχε διαποτιστεί από διθειάνθρακα, για την απομάκρυνση του οποίου κλήθηκαν από το εξωτερικό ειδικά συνεργεία. Δεν θα γίνει αναφορά βεβαίως στα σκουπίδια που, με πρωτοβουλία του δημάρχου Αθηναίων κ. Νικήτα Κακλαμάνη, απομακρύνθηκαν με εκατοντάδες φορτηγά και μεταφέρθηκαν σε χωματερή του Δήμου Αθηναίων. Αν όλα αυτά φαίνονται υπερβολικά, με μία επίσκεψη στην περιοχή της ανάπλασης του Βοτανικού στο οικοδομικό τετράγωνο (Ο.Τ.) 45, σʼ αυτό που στα σχέδια του Π.Δ. του ʼ95 απεικονίζεται ως κοινόχρηστο πράσινο, θα διαπιστώσετε και πάλι τριτοκοσμικές εικόνες.

 

Φυσικα εσυ ο μεγαλος ρυθμιστης επιμενεις οτι το σχεδιο δεν ειναι σωστο και οτι υποβαθμιζεται η περιοχη και οτι δεν γιναν ολες οι σωστες ενεργειες!

 

Ειπαμε η επιστημη συκωνει τα χερια ψηλα για την περιπτωση σου και ειλικρινα απαξιω να σου απαντησω σε αλλο παρομοιο ποστ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ εισαι η εκτος τοπου ή... παιζει κατι αλλο... !

 

Ισως ειναι καλυτερο η περιοχη να μεινει ετσι με εγκαταλελημενα εργοαστάσια γεματα ραδιενεργεια και αποβλητα και βρωμα!

Να εγκαταλαειφθει κι αυτο το σχεδιο οπως εγκαταλειφθηκε το παρκο στο Γουδι!

Διλιο εχεις φιλε μου!

 

Ευτυχως που η Ελλαδα δεν σκεφτεται οπως εσυ! :P

 

Theo, η άποψή μου είναι συνέχεια της απάντησής μου στην ερώτηση του Chilon, "γιατί οι προσφεύγοντες δεν εναντιώθηκαν στην κατασκευή του σταδίου, αλλά μόνο του εμπορικού κέντρου". Δες 2 σελίδες πίσω.

Και η δικια σου περιπτωση ειναι περιπτωση ΚΑΡΑΜΕΛΑΣ

Σου εχω ηδη απαντησει 2 φορες οτι η προσφυγη ξεκινησε εναντια στο γηπεδο αλλα η κατακραυγη του κοσμου εκανε τα φαντασματα να υποχωρησουν και να κανουν νεα προσφυγη εναντια στο εμπορικο!

 

Η νεα προσφυγη εχει ΗΔΗ βλαψει το γηπεδο αφου δεν εχει γινει σχεδον τιποτα για αυτο ενω θα επρεπε ηδη να λειτουργει βαση χρονοδιαγραμματων ενω τωρα ειμαστε 2 χρονια πίσω!!!

 

Αν εσυ επιμενεις οτι η προσφυγη δεν εβλαψε το γηπεδο συκωνω και για σενα τα χερια ψηλα και σε αφεινω στον μονολογο σου! :P

 

Δεν εχουν γινει μελετες... χμμμ... δεν εχει γινει τιποτα!

 

Ολα ειναι μαυρα και ασχημα:

 

Απο την City Press:

 

Το Προεδρικό Διάταγμα του ’95, όσον αφορά τον Ελαιώνα του Δήμου Αθηναίων και ειδικότερα το Βοτανικό, είναι σίγουρα ιδανικό. Αποτελεί άλλωστε προϊόν μιας δεκάχρονης συνεργασίας του Οργανισμού Αθήνας και πολεοδόμων καθηγητών του Πολυτεχνείου.

 

Με βάση αυτό το Π.Δ. γίνονται και οι συγκρίσεις της Διπλής Ανάπλασης Βοτανικού & Λ. Αλεξάνδρας και ειδικότερα, όσον αφορά το Βοτανικό, με εκείνα που προβλέπουν οι διατάξεις του Ν. 3481/2006, με τις εξής όμως διαφορές. Το Διάταγμα του ’95 παρουσιάζει μια ιδανική κατάσταση πρασίνου και, μετά την παρέλευση 15 ετών μέχρι σήμερα, ειδικώς για το Βοτανικό, από τα 247.000 τ.μ. της Διπλής Ανάπλασης δεν έχει υλοποιηθεί ούτε 1 τ.μ., πλην εκείνων που μέχρι σήμερα βρίσκονται σε εξέλιξη υλοποίησης και όσων κατασκευάστηκαν από τον Οκτώβριο του 2006, που δημοσιεύθηκε ο νόμος και άρχισαν οι σχετικές εργασίες, μέχρι τις 4 Δεκεμβρίου 2008, που διεκόπησαν με προσωρινή διαταγή του ΣτΕ.

 

Σε παραπεμπω λοιπον στους καθηγητες σου για περαιτερω απορειες!:D

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε η επιστημη συκωνει τα χερια ψηλα για την περιπτωση σου και ειλικρινα απαξιω να σου απαντησω σε αλλο παρομοιο ποστ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ εισαι η εκτος τοπου ή... παιζει κατι αλλο...

ΠΑΝΑΘΗΝΑϊΚΑΡΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΑΘΗΝΑϊΚΑΡΑ!!!!!!!!!!

δεν μου απαντησες σε ΤΙΠΟΤΑ απο ολα οσα σου λεω! χμμμ

 

Ελλειψη επιχειρηματων να το πω??

 

Εγω απαντησα και για τα ρυθμιστικα και για τα σχεδια και για τις ερευνες!

Επισης σας αφεινω να αμφισβητησετε ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΑΣ με τη ησυχια σας!:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν λαμβάνω μέρος στην συζήτηση γιατί είμαι μεν Παναθηναικός , αλλά το ΟΑΚΑ είναι 3 χλμ από το σπίτι μου και ο Βοτανικός 18 . Οπότε δεν ξέρω τι με συμφέρει .

 

Γιά να χαλαρώσουμε λίγο 8-)8-)

Link to comment
Share on other sites

Georgis τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και τους υπαινιγμούς, στους επιστρέφω.

Προφανώς κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια.

Δεν συνεχίζω άλλο την κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απολυτως σχετικες και εντος θεματος απαντησεις σας!

Μαλλον δεν υπαρχουν επιχειρηματα!

Μαλλον και οι ιδιοι αντιλαμβανεστε οτι το εργο ειναι σωστο αλλα με φτηνες δικαιολογιες και διαστρεβλωση της αληθειας προπσαθουμε να σταματησουμε ενα τεραστειο εργο για την Αθηνα!

Μαλλον το μονο επιχειρημα που εχουν καποιοι ειναι οτι ειναι οπαδοι αλλης ομαδας και δεν θελουν να γινει το γηπεδο του ΠΑΟ.

 

Προσωπικα σας απαντησα με επιχειρηματα και αποδειξεις σε τουλαχιστον 10 ανακριβειες και παιδαριωδη λαθη οπως το οτι ενα γηπεδο καταστρεφει ή οτι υποβαθμιζεται ο Ελαιωνας κλπ κι εσεις ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑ!

 

Οταν καποιοι αποφασισετε να κανετε ειλικρινη συζητηση και κουβεντα με πραγματικα επιχειρηματα και ακλονητες αποδειξεις επι του θεματος τα ξαναλεμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.