Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο ΠΑΟ - Ανάπλαση & Βωβός


zavi@tee.gr

Recommended Posts

το λαθος που κανεις ειναι που νομιζεις πως οποιος ειναι εναντια στο εμπορικο ή στο γηπεδο ή και στα δυο, αυτοματως κατατασεται στην κατηγορια καποιων που προτιμουν να μεινει η περιοχη ως εχει. Ή το αλλο που λες και ξαναλες, πως εχουν περιεργα ελατηρια, συμφεροντα, ποδοσφαιρικο φανατισμο ή οτιδηποτε.

 

Εγω λοιπον που στην ουσια αυτων που λες συμφωνω και εχω μαλωσει και 5 φορες για το θεμα και με τον achille και με την myri και με πολλους αλλους, να σου πω φιλε πως :

 

1. ο τροπος σου δεν ειναι σωστος και χανεις το δικιο σου και καλο ειναι να κραταμε ενα επιπεδο συζητησης, ακομη κι αν νιωθουμε πως ο αλλος δεν απανταει επι της ουσιας ή οτιδηποτε αλλο.

 

2. φορας παρωπιδες αν νομιζεις πως οποιος δεν ειναι μαζι σου, ειναι εναντιον σου (ειδικα σε τοσο πολυπλοκο θεμα)

 

3. φορας παρωπιδες αν νομιζεις πως υπαρχουν ανθρωποι (περαν χιλιων φανατισμενων πιθηκων) που εχουν αποψη για τοσο σοβαρο θεμα που επηρεαζεται απο το αν ειναι ολυμπιακοι ή παναθηναικοι ή πασοκ ή νεα δημοκρατια ή οτιδηποτε αλλο.

 

4. Υπαρχει και το ονειρεμενο σεναριο, να γινει ενα πρασινο καταπρασινο παρκο και να μην γινει ουτε γηπεδο, ουτε εμπορικο. Συμφωνω κι εγω μαζι σου πως αυτα δεν θα γινουν ΠΟΤΕ, οπως και στο Ελληνικο, αλλα υπαρχει και η αποψη που λεει πως προσπαθουμε για το πολυ, για να γινει στο τελος κατι λιγο. Και σιγουρα για καποιον που σαν προτεραιοτητα βαζει το πρασινο ισοζυγιο, απο το να γινει και γηπεδο και εμπορικο, το να γινει μονο το ενα ειναι μια μεγαλη νικη.

 

Δεν ειναι δηλαδη το βασικο επιχειρημα των αλλων οτι υποβαθμιζεται ο Ελαιωνας - αλλα οτι υποβαθμιζεται η πολη, αφου το πρασινο που θα μπορουσε να γινει, δεν γινεται. Αυτη ηταν και η σκεψη του ΣτΕ στην συγκεκριμενη αποφαση, οπως την καταλαβα τουλαχιστον εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Georgis

 

προσπαθώ να παρακολουθήσω τον ειρμό σκέψης και την ''επιχειρηματολογία'' σου αλλά το μόνο που βλέπω είναι ατάκτως ερριμμένα αποκόμματα ειδήσεων εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα αλλά άσχετα με την ουσία της συζήτησης. Και μετά παρατήρησα ότι είσαι...λογιστής.

 

Δεν υπονοώ ότι δεν πρέπει να έχεις άποψη - αλοίμονο. Αλλά καλό να μάθεις πως όταν συμμετέχεις σε μία συζήτηση με επιστημόνες, σε ένα φόρουμ που κάθε άλλο παρά καφενείο είναι, για να αντιμετωπιστεί σοβαρά η θέση σου πρέπει να εκφράζεσαι αφενός με ένα ποιοτικότερο λόγο αφετέρου με ένα αξιολογικό σύστημα επιχειρημάτων που να χωρά σε δεδομένες μεθοδολογίες. Εξ επαγγέλματος ερμηνεύω τα πράγματα διαφορετικά από εσένα - αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τη συζήτηση από την αρχή θα έβλεπες σαφώς τεκμηριωμένες απόψεις αν και αντικρουόμενες.

 

Λυπάμαι εκ των προτέρων αν θεωρήσεις τα παραπάνω υπεροψία ή ό,τι άλλο: δε με ενδιαφέρει να σε πείσω, ούτε εσένα ούτε κανένα άλλο ιδιώτη-πολίτη της χώρας για το θέμα και άρα να τα κάνω πιο λιανά τα επιστημονικά μου κριτήρια ώστε να τα αφομοιώσεις.

 

Και παρεμπιμπτόντας στη σελίδα 8 έχεις παραβεί τους Κανόνες δυο φορές. Δεν έκανα τίποτα, για το φόβο των Ιουδαίων, αλλά θα σε παρακαλέσω να τους ξαναδιαβάσεις καλά.

 

Και δυστυχώς (κατόπιν εορτής) να διορθώσω το λάθος μου: η ''πρόκληση-πρόσκληση'' στο ΜΑΚΑΡ απευθυνόταν - ο άνθρωπος αποδεδειγμένα ξέρει κάτι παραπάνω από νομικής φύσεως θέματα και μπορεί να απαντήσει ουσιαστικότερα.

Link to comment
Share on other sites

4. Υπαρχει και το ονειρεμενο σεναριο, να γινει ενα πρασινο καταπρασινο παρκο και να μην γινει ουτε γηπεδο, ουτε εμπορικο. Συμφωνω κι εγω μαζι σου πως αυτα δεν θα γινουν ΠΟΤΕ, οπως και στο Ελληνικο, αλλα υπαρχει και η αποψη που λεει πως προσπαθουμε για το πολυ, για να γινει στο τελος κατι λιγο. Και σιγουρα για καποιον που σαν προτεραιοτητα βαζει το πρασινο ισοζυγιο, απο το να γινει και γηπεδο και εμπορικο, το να γινει μονο το ενα ειναι μια μεγαλη νικη.

 

Δεν ειναι δηλαδη το βασικο επιχειρημα των αλλων οτι υποβαθμιζεται ο Ελαιωνας - αλλα οτι υποβαθμιζεται η πολη, αφου το πρασινο που θα μπορουσε να γινει, δεν γινεται. Αυτη ηταν και η σκεψη του ΣτΕ στην συγκεκριμενη αποφαση, οπως την καταλαβα τουλαχιστον εγω.

Κραταω την ουσια σχετικα με την περιοχη!

Αυτη ειναι η απολυτη αληθεια!

Οποιος πιστευει οτι στην περιοχη θα γινοταν παρθενο δασος μαλλον ας αλλαξει πλευρο!

1. Η αποφαση εχει ψηφιστει απο τη δεκαετια του 80 κι ακομα δεν εχει γινει ΤΙΠΟΤΑ

2. Απειρα παραδειγματα περιοχων που υποτιθεται θα γινοντουσαν δαση και δεν μπηκε ουτε ενας θαμνος για 20 χρονια.

Ενδεικτικα στην Αττικη αναφερω Γουδι, Ελληνικο, Τζιτζιφιές κλπ.

3. Για να λεμε και την αληθεια το γηπεδο και το εμπορικο θα χτιστουν σε ΕΛΑΧΙΣΤΑ μονο Ο.Τ. απο τα εκατοντάδες του Ελαιωνα που συνεχιζουν να εχουν ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ βιομηχανιες και πρακτορεια!

4 ΠΟΤΕ κανενας κορμορανος δεν εναντιωθηκε στα ΠΑΡΑΝΟΜΑ πρακτορεια που συνεχιζουν να ειναι εκει κι αν σταματησει το γηπεδο να ειστε σιγουροι οτι δεν θα κουνηθει ουτε τσαντηρι.

5 Το να κανεις ενα δασος στον Βοτανικο ή στο Ελληνικο ΣΙΓΟΥΡΑ βελτιωνει το μικροκλίμα κλπ αλλα ΔΕΝ ΣΥΝΕΙΣΦΑΙΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΘΗΝΑΙΟΥ απο το Παγκρατι, το Γκυζη, τους Αμπελοκηπους, τη Κυψελη, τα Πατησια, τα Εξαρχεια, το Νεο Κοσμο κλπ που ειναι πνιγμενα στο τσιμεντο και δεν εχουν πρασινο.

6 Στην ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ για να γινει ενα τοσο μεγαλο εργο χρειαζεται η συμπραξη δημοσιου και ιδιοτων.

7 Κανεις δεν λεει το αυτονοητο και κριβει ενα συμαντικο στοιχειο. Αν δεν γινει το εργο αυτοματα συνεχιζει να υπαρχει και το γηπεδο στη Λεωφορο και 22 στρεματα να παραμενουν τσιμεντο στο κεντρο της τσιμεντουπολης.

8 Στην ευρυτερη περιοχη του Ελαιωνα ειχε προβλεφθει να γινει Τζαμι, τα νεα ΚΤΕΛ και σταθμος μεταφορτωσης απορριματων ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 131 ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ Σ.Τ.Ε. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 3 ΕΡΓΑ!

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΟ -ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ- ΔΑΣΟΣ!!!!!!!!!

ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ/ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ!:D:P:D LOL

 

Αρα εχετε δικιο οποιος ειναι εναντια στο γηπεδο απλα θελει δασος φυσικα το Τζαμι, τα ΚΤΕΛ και τα σκουπιδια δεν σας πειραζουν!

Εχετε απολυτο δικιο δεν υπαρχουν επιχειρηματικα και οπαδικα συμφεροντα εναντια στο γηπεδο, απλα αγνες διαθεσεις για τα δεντρα και μονο!

 

ss_sk

Πιθανον να νομιζεις οτι μονο εσυ σπουδασες και μονο εσυ εισαι επιστημονας!:P

Κανενας ομως επιστημονας δεν μπηκε στο κοπο να μου επιχειρηματολογησει επιστημονικα στα δικα μου φτηνα και ασχετα επιχειρηματα!

Δεν ειναι οτι δεν μας τα εκανες λιανα οπως λες αλλα δεν εγραψες ΤΙΠΟΤΑ!

Εχω γραψει 30 πραγματα και μεχρι στιγμης ακους μονο ΚΡΑΥΓΕΣ και ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ γιατι δεν ξερετε καποιοι τι να απαντησετε επι του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τα ζητήματα τώρα είναι πιο συγκεκριμένα (γιατί, συγγνώμη, τί να αντιπαραθέσω στα ραδιενεργά απόβλητα που διάβασα πιο παλιά?).

 

...1. Υπάρχει ένα Ρυθμιστικό (στο οποίο έχουν στηριχτεί κατά καιρούς οι διάφορες μελέτες και σενάρια ανάπτυξης) που για εκείνη την εποχή αποτέλεσε κυριολεκτικά άθλο. Ασχέτως αν τώρα χρίζει ''ανακαίνισης''. Επειδή λοιπόν όλοι οι προηγούμενοι κυβερνώντες αποδείχθησαν άχρηστοι και ανίκανοι να το υλοποιήσουν το καθιστά (το Ρυθμιστικό) κακό? Και νομιμοποιούμεθα να το παραγκωνίζουμε επιδεικτικά και μάλιστα να ενεργούμε εναντίον? Ελπίζω να μη συμφωνείς - αλλιώς συζήτηση (με μένα) γιοκ.

 

...2. Ισχύει το ίδιο ακριβώς. Όταν μια απόφαση (που γίνεται αποδεκτή καθολικά στην αρχή) δεν εφαρμόζεται δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος. Στην Ελλάδα τουλάχιστον σημαίνει ότι δεν υπήρχε η μαγκιά & η εξυπνάδα από τους ''εφαρμοστές'' να το πράξουν.

 

...3. Μα το πρόβλημα δεν είναι η επιφάνεια γης που θα καλυφθεί, ούτε τα 100-200 δέντρα που δε θα φυτευτούν στη θέση του κτηρίου. Τέτοιας κλίμακας υποδομές είναι σε θέση να επηρεάσουν ανεξέλεκτα την οικονομική ανάπτυξη της περιοχής - και αυτό δεν θα είναι για καλό (βλ. Mall).

 

...4. Δε με ενδιαφέρει η ορνιθολογία. Και η κατάσταση στο Βοτανικό είναι τέτοια που θέλει τεράστια προσοχή η διαχείρισή της. Γιατί ωραία φτιάχνονται τα Βωβοκτήρια και φεύγουν όλα τα ''τσαντήρια'' από' κει. Πού θα πάνε βρε Γιώργο? Λίγο παραδίπλα, αρκετά παραπέρα...απέναντι από το σπίτι σου? Λύνονται έτσι τα προβλήματα? Στο 2010 φτάσαμε.

 

...5. Ζεις σε ένα λεκανοπέδιο. Και στα λεκανοπέδια οι αέριες μάζες μετακινούναι ''πέρα-δώθε'' σαν να βρίσκονται σε τούνελ. Δεδομένου ότι τα δέντρα φιλτράρουν το αέρα νομίζω είναι εύκολα αντιληπτό πως βελτιώνεται κάτι παραπάνω από το μικροκλίμα της ευρύτερης περιοχής. Όχι ότι θα λυθεί το πρόβλημα διαβίωσης στην Αθήνα. Αν κάτσω να σου περιγράψω τί χρειάζεται αλλαγή θα αρχίσεις τα αντικαταθλιπτικά (διότι εσύ μένεις εκεί...εγώ έχω άλλους λόγους).

 

...6. Συμφωνώ εν μέρει. Αλλά καταφέρατε ποτέ να σκεφτείτε, ήρεμα και ανοιχτόμυαλα, από πού και ως πού πρέπει το ελληνικό κράτος να πληρώνει για στάδια που θα χρησιμοποιούν ιδιωτικές ποδοσφαιρικές ομάδες? Εγώ μπόρεσα πάντως.

 

...7. Και γιατί κατηγορείς την πολιτεία και όχι τους μετόχους του ΠΑΟ (εκτός αν είσαι ένας απ' αυτούς)? Ας πουλήσουν κάνα εξοχικό (τόσα έχουν) και θα βρουν λεφτά και για οικόπεδο και για εργολάβο. Μακάρι να γίνει πάρκο στην Αλεξάνδρας αλλά με το ανάλογο αντίτιμο - τόσες δεκαετίες δε βαρεθήκατε να σας πιάνουν κορόιδα οι μεγαλοκαρχαρίες?

 

...8. Τώρα πώς φτάνουμε στο σημείο να βάζουμε δίπλα-δίπλα κοινωφελείς υπηρεσίες με ιδιωτικά εμπορικά κέντρα, δεν μπορώ να το καταλάβω! Είναι αυτονόητο ότι γενικές μελέτες πρέπει να γίνονται για όλες τις μεγάλες υποδομές. Αλλά ακόμη και αν αποδεχτούμε το λάθος υπάρχει το λαϊκό αίσθημα δικαίου που δικαιολογεί τις αντιδράσεις (ή την απουσία αυτών). Δε λέω ότι είναι σωστό, λέω πώς εξηγείται.

 

Βέβαια για όλα τα παραπάνω χρειάζεται επίγνωση της σημασίας ''ποιότητα ζωής'' και πώς ιεραρχείς τα στοιχεία που την ορίζουν. Ο τυπικός νεοέλληνας στην κορυφή της λίστας βάζει τα μπουζούκια...πάσο.

 

! Πάντως όποιος έχει την καλοσύνη ας μου υποδείξει τα οικονομικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η λειτουργία του γηπέδου απαιτεί την παράλληλη λειτουργία του εμπορικού. Ή με άλλα λόγια ότι το γήπεδο από μόνο του δε θα επιβιώσει. Το ακούω ως βασικό στοιχείο ''υπεράσπισης'' αλλά λεπτομέρειες πουθενά δεν είδα.

 

! Αφού θα μπει στον κόπο ας μου βρει και τα στοιχεία που αποδεικνύουν την οικονομική ανάπτυξη της περιοχής και δη των κατοίκων της. Για αναβάθμιση μιλάμε αλλά εγώ δεν έχω πειστεί ότι θα την εκμεταλλευτούν αυτοί που πρέπει (θυμήστε μου ποιοι είναι οι σημερινοί ιδοκτήτες του Ψυρρή - και οσονούπω Γκάζι/Μεταξουργείο - και πότε τις απέκτησαν τις ιδιοκτησίες?).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν γινει μελετες... χμμμ... δεν εχει γινει τιποτα!

 

Απο την City Press:

 

..............

 

Σε παραπεμπω λοιπον στους καθηγητες σου για περαιτερω απορειες!:D

 

Φίλε μου,εγώ θα σου πώ κατ' αρχήν ότι είμαι υπέρ της ανάπλασης ως ιδιώτης (με την αρχαία έννοια του όρου) κ όχι ως μηχανικός,γιατί με βολεύει το πάρκο στη Λεωφόρο κ έτσι η περιοχή που μένω (Γκύζη-Πολύγωνο) θα αναβαθμιστεί κ θα αναπνεύσει.

 

Τώρα στο θέμα μας

 

City Press?Θα σκάσω από τα γέλια.......Τί ξέρει ο κάθε γίδης δημ/φος?Ξέρει να πηγαίνει όπου φυσάει ο άνεμος κ να σου τα λέει εσένα να τα χάφτεις.

 

Επιστημονική απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου:ανάρτησε σε παρακαλώ τη ΣΜΠΕ για το Δήμο κ τότε θα έχουμε να μιλάμε.Αν δεν υπάρχει ΣΜΠΕ,το βουλώνουμε όλοι κ καθόμαστε στ' αυγά μας.

Κ οι καθηγητάδες,ούτε ξέρουμε από πού τα παίρνουν κατά καιρούς ούτε όμως μπορούμε να αμφισβητούμε τις κατευθυνόμενες απόψεις τους.Είδαμε πώς γείωσαν τον τομέα Πολεοδομίας του Πολυτεχνείου στη μελέτη του για τις αστικές συγκοινωνίες το 1953,κάνε μία βόλτα να σου τα πει ο Σαρηγιάννης που του το έραψαν γιατί ''ήταν Κομμουνιστής''......όποτε βολεύει τις θεωρούμε σημαντικές,όποτε όχι λέμε ότι ''δεν προσφέρονται για ανάπτυξη''.........Κ αυτή εδώ η συζήτηση γίνεται μόνο κ μόνο επειδή δεν έχουμε ΣΜΠΕ κ Χωροταξικό να μιλάμε,οπότε όλοι μας έχουμε να πούμε κ μία γνώμη εφ΄ όσον δεν έχουμε κυρωμένες επιστημονικές βάσεις για να στηρίξουμε την άποψή μας.

 

Εγώ δεν θέλω λοιπόν να με στείλεις στους καθηγητές μου,αλλά θέλω να με στείλεις στο ΤΕΕ,γιατί κ το πρών ΥΠΕΧΩΔΕ μακακίες έχει να λέει.Ειδικά ο ΟΑ είναι για τα πέρα αμπέλια κ το μόνο που κάνει καλά είναι να κρύβεται κ να τυπώνει κάθε τόσο έγχρωμα σχεδιάκια που βάζουν οι υπάλληλοι τα παιδιά τους που πάνε νήπιο να βάφουν ένα χάρτη της Αθήνας κ στο τέλος την ονομάζουν αυτή τη μακακία ''Νέο Ρυθμιστικό Σχέδίο Αθηνών'' μπας κ ψαρώσει κανένας....Τί να κάνουν κ αυτοί οι έρμοι, ό,τι γραμμή πάρουν,αυτή θα κυρώσουν.......... .Κόψε λοιπόν τα νταβατζιλίκια που ταιριάζουν μόνο σε δημοσιογράφους που τα παίρνουν κ μίλα σαν πολίτης κ όχι σαν ΙΔΙΩΤΗΣ με την αρχαία έννοια του όρου.Κ το να είσαι έξυπνος δεν σημαίνει ότι είσαι κ σωστός πάντα.Κ εμείς ξέρουμε να συμπληρώσουμε ένα Ε9 κ να έχουμε άποψη,αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρουμε τί κρύβεται από πίσω στη λογιστική.

 

Νομοθετικά:το ΣτΕ είναι σίγουρα πιό αρμόδιο από εμάς να αποφασίσει,εφ' όσον είναι υποχρεωμένο να τηρήσει τις διατάξεις του Συντάγματος.Κ αν ρωτήσεις ποιές είναι αυτές,τότε προφανώς δεν έχεις κανένα λόγο να συνεχίσεις τη συζήτηση,καθώς είσαι υποχρεωμένος ως πολίτης να τις γνωρίζεις κ σου τις έχουν μάθει κ με τη βούλα από το Γυμνάσιο.Ξανανάνοιξε τα βιβλία σου λοιπόν,αν πρόκειται να σε ενοχλεί το ΣτΕ.Το ΣτΕ δεν έχει καμία ευθύνη αν στον ΟΑ είναι μοριοπαίχτες.

 

Φιλικά:γίνε γάβρος τώρα που γυρίζει!!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

..Κ αυτή εδώ η συζήτηση γίνεται μόνο κ μόνο επειδή δεν έχουμε ΣΜΠΕ κ Χωροταξικό να μιλάμε,οπότε όλοι μας έχουμε να πούμε κ μία γνώμη εφ΄ όσον δεν έχουμε κυρωμένες επιστημονικές βάσεις για να στηρίξουμε την άποψή μας.

 

Συμφωνώ απολύτως στο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιά να αποφορτίσουμε λίγο την συζήτηση , να ξαναδούμε τα δεδομένα .

Εχουμε λοιπόν κάποια έκταση του Βωβού που χρειάζεται το γήπεδο γιά να κτιστεί . Εχουμε την λεωφόρο που την χρειάζεται η ανάσα του κόσμου . Εχουμε μιά υποβαθμισμένη περιοχή που χρειάζεται ανάπλαση .

Το γήπεδο χρειάζεται εμπορικές χρήσεις γιατί αν χρησιμοποιείται μιά φορα κάθε 15 μέρες , τις υπόλοιπες μέρες θα είναι εστία ύποπτων χρήσεων .

 

Με όλα αυτά τα δεδομένα , κάνουμε αποτίμηση κόστους ιδιοκτησιών και υπολογίζουμε .

Επίσης κάνουμε αποτίμηση κόστους -οφέλους γιά την ποιότητα ζωής στο λεκανοπέδιο .

Το πρόβλημα είναι ότι ο Βωβός έκανε ΜΣΔ από το οικόπεδο που δίνει στο γήπεδο , στό οικόπεδο που του απομένει . Αν αυτό μας ενοχλεί , απλά του πληρώνουμε το οικόπεδο . Με πορδές δεν βάφονται αυγά , αλλιώς είμαστε τζάμπα μάγκες .

 

Στον zavi και στά ερυθρόλευκα αισθήματα του μετά την χτεσινοβραδυνή εμφάνιση της μεγαλειώδους δύναμης που δίνει το Καραισκάκη στο γαύρο , έχω να του πώ , ότι πρέπει να πάψει να μιλάει γιά το θέμα , λόγω άκρατης μεροληψίας και σύγκρουσης συμφερόντων ,:)8-)

 

Οσο γιά το θέμα του mall , στην αγορά του Μαρουσιού και του Χαλανδρίου , έχω να πώ , ότι οι έμποροι των περιοχών αυτών δημιουργούν κυκλοφοριακά και προβλήματα στάθμευσης στους δήμους αυτούς , αντιδρώντας στην ελεγχόμενη στάθμευση και καταλαμβάνοντας οι ίδιοι με τα αυτοκίνητα τους τις νόμιμες θέσεις , οπότε είναι άξιοι της μοίρας τους .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Βωβοδυναστεία πρέπει να έχει χάσει τον ύπνο της. Στο πρόσφατο Συνέδριο για την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας στο Ζάππειο ενώ ήταν να ομιλήσει ο υιός έσκασε μύτη ο...Μπάμπης (για πρώτη φορά στα χρονικά). Από ό,τι διαβάζω δεν είπε κάτι συγκεκριμένο για να υποστηρίξει το έργο (από θετικά επιχειρήματα εννοώ) αλλά πέταξε ολίγες κεκαλυμμένες απειλές (περί αποζημιώσεων, προσφυγών κ.τ.λ.).

 

Τελικά προκύπτει ότι το εν λόγω έργο είναι η ''ναυαρχίδα'' του ομίλου - τα δάνεια αν δεν αποπληρωθούν το πιθανότερο να κλείσει το μαγαζί. Και ανεξαρτήτως της παρούσης συζήτησης ίσως θα είναι για καλό: σίγουρα αν πτωχεύσει ο όμιλος θα χάσουν πολλοί τη δουλειά τους. Αλλά αν αυτό απαιτείται για να βελτιωθεί η ποιότητα της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα το θεωρώ ως τίμημα...αποδεκτό (μη βαράτε).

 

Το ότι κάμφθηκαν οι διαδικασίες για να δωθεί το πράσινο φως στην ''διπλή ανάπλαση'' το γνώριζαν σίγουρα οι Βωβοί (ίσως όχι οι μέτοχοι). Δεν κρατάς τέτοιας κλίμακας επιχείρηση αν δεν έχεις συνολική πληροφόρηση από τα στελέχη σου. Οπότε μιλάμε για ένα εν γνώσει ρίσκο νομοθετικής παράκαμψης - έστω και με τη συναίνεση/συμμετοχή πολιτευτών. Αυτό όμως είναι υγιές στον επιχειρηματικό κόσμο? Όχι σύνηθες, υγιές. Σίγουρα η Ελλάδα απέχει έτη φωτός απ' το να γίνει πρότυπο διαφάνειας γιατί όμως πρέπει να...χάνονται ευκαιρίες παραδειγματισμού (και μάλιστα σε τόσο ''φωναχτές'' περιπτώσεις). Και βέβαια μακάρι να γίνει θεσμός, για δημόσια και ιδιωτικά.

 

...Το γήπεδο χρειάζεται εμπορικές χρήσεις γιατί αν χρησιμοποιείται μιά φορα κάθε 15 μέρες , τις υπόλοιπες μέρες θα είναι εστία ύποπτων χρήσεων...

 

Μμμμμ, αυτό σηκώνει κουβέντα. Δε λέω ότι είναι ίδιες οι συνθήκες αλλά και το στάδιο Καραϊσκάκη στο Φάληρο δεν είναι κανένα ''πέρασμα''. Είναι αποκλεισμένο από οδικές αρτηρίες και θα μπορούσε κάλλιστα να μαζεύει κόσμο που δεν επιθυμεί προσοχή (βέβαια και η Ομόνοια πανταχώθεν προσβάσιμη είναι). Η γειτνίαση με το σταθμό δε βοηθάει ιδιαίτερα. Αλλά υπάρχουν εμπορικές χρήσεις ενσωματωμένες στο σώμα του γηπέδου που εμποδίζουν την όποια υποβάθμιση - γιατί αυτό να μην αποτελέσει λύση στο Βοτανικό?

Link to comment
Share on other sites

αν πιστευεις φιλε ss_sk οτι αν "τιμωρηθει" ο βωβος θα παραδειγματιστουν οι αλλοι, δεν εχεις και μεγαλη ιδεα περι του επιχειρειν. μαλλον χαιρεκακα θα γελασουμε ολοι και θα πουμε 'την πατησε, ενας οχτρος λιγοτερος' και θα δουμε τι ακρες θα βγαλουμε οι υπολοιποι. Ετσι σκεφτονται οι επιχειρηματιες. Τα αλλα ειναι για λαικη καταναλωση.

 

Ο Βωβος δεν κινδυνευει απο το Βοτανικο, η μετοχη του βαση των αλλων εργων εχει αξια 10-11 ευρω (σημερα ειναι στα 5 περιπου) - και δυσκολιες να αντιμετωπισει cash flow οι τραπεζες θα τον στηριξουν γιατι αποδεδειγμενα το κατεχει το αθλημα.

 

Αντιθετως απο την τσεπη μας αποζημιωσεις θα πληρωθει σιγουρα για τις μακακιες που εχουν γινει και για τις οποιες ειναι απολυτως καλυμενος νομικα.

 

Ο κυριος Μπαμπης οντως εμφανιζεται τωρα τελευταια αντι του Αρη συχνα αλλα οποιος εχει συνεργαστει εστω και στο ελαχιστο και ξερει τις σχεσεις και την δυναμικη εντος οικογενειας καταλαβαινει γιατι και πως. Αυτα.

 

Α για το Καραισκακη να σου πω φιλε πως τα μαγαζια πανε απατα. Το γηπεδο εχει εσοδα απο την ενοικιαση για συναυλιες (που χαλανε και το γκαζον καθε καλοκαιρι αλλα του Σωκρατες στα υποδηματακια του τα παλαια) και απο εκει εχει κερδη. Τα μαγαζια καθε μερα που χει match και πιο πολυ τα καφε, τα εμπορικα φυτοζωουν. Εχω προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τα ζητήματα τώρα είναι πιο συγκεκριμένα (γιατί, συγγνώμη, τί να αντιπαραθέσω στα ραδιενεργά απόβλητα που διάβασα πιο παλιά?).

 

...1. Υπάρχει ένα Ρυθμιστικό (στο οποίο έχουν στηριχτεί κατά καιρούς οι διάφορες μελέτες και σενάρια ανάπτυξης) που για εκείνη την εποχή αποτέλεσε κυριολεκτικά άθλο. Ασχέτως αν τώρα χρίζει ''ανακαίνισης''. Επειδή λοιπόν όλοι οι προηγούμενοι κυβερνώντες αποδείχθησαν άχρηστοι και ανίκανοι να το υλοποιήσουν το καθιστά (το Ρυθμιστικό) κακό? Και νομιμοποιούμεθα να το παραγκωνίζουμε επιδεικτικά και μάλιστα να ενεργούμε εναντίον? Ελπίζω να μη συμφωνείς - αλλιώς συζήτηση (με μένα) γιοκ.

 

...2. Ισχύει το ίδιο ακριβώς. Όταν μια απόφαση (που γίνεται αποδεκτή καθολικά στην αρχή) δεν εφαρμόζεται δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος. Στην Ελλάδα τουλάχιστον σημαίνει ότι δεν υπήρχε η μαγκιά & η εξυπνάδα από τους ''εφαρμοστές'' να το πράξουν.

Δεν μου απαντησες επι της ουσιας με πραγματικα στοιχεια και του τι γινεται πραξη κι οχι στα σχεδια.

Χιλιαδες σχεδια κατατιθονται καθε χρονο και τα περισσοτερα δεν πραγματοποιουνται ή κι οσα γινονται ειναι μισα λογο ελλειψης χρηματων

Δεν ειναι ουτε μαγκια ουτε εξυπναδα. Απλα δεν εχουμε ή δεν δεινουμε σε

αυτα τα εργα λεφτα. Κι επαναλαμβανω απειρα παραδειγματα αντιστοιχων περιπτωσεων με περιοχες που περιμενουν 20 χρονια να δεντροφυτευτουν!!!!

 

...3. Μα το πρόβλημα δεν είναι η επιφάνεια γης που θα καλυφθεί, ούτε τα 100-200 δέντρα που δε θα φυτευτούν στη θέση του κτηρίου. Τέτοιας κλίμακας υποδομές είναι σε θέση να επηρεάσουν ανεξέλεκτα την οικονομική ανάπτυξη της περιοχής - και αυτό δεν θα είναι για καλό (βλ. Mall).

Η περιοχη αυτη τη στιγμη και στο αμεσο μελλον ειναι σκουπιδια!

Βρωμα! Μπαζα! Εργοστασια! Βιοτεχνιες! Φορτηγα μεταφορων! Γυφτοι κλπ!

Κι αν ματαιωθει το εργο ετσι θα παραμεινει

Τι ακριβως θα επηρεαστει????

 

...4. Δε με ενδιαφέρει η ορνιθολογία. Και η κατάσταση στο Βοτανικό είναι τέτοια που θέλει τεράστια προσοχή η διαχείρισή της. Γιατί ωραία φτιάχνονται τα Βωβοκτήρια και φεύγουν όλα τα ''τσαντήρια'' από' κει. Πού θα πάνε βρε Γιώργο? Λίγο παραδίπλα, αρκετά παραπέρα...απέναντι από το σπίτι σου? Λύνονται έτσι τα προβλήματα? Στο 2010 φτάσαμε.

Τα πρακτορεια μεταφορων οπως και τα σχετικα εργοστασια ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΟΥ που ψηφιστηκε πριν κατι δεκαετιες επρεπε ηδη να ειχαν μεταφερθει σε βιομηχανικες περιοχες οπως το Ασπροπυργου. Αυτο δεν το ηξερες?

 

...5. Ζεις σε ένα λεκανοπέδιο. Και στα λεκανοπέδια οι αέριες μάζες μετακινούναι ''πέρα-δώθε'' σαν να βρίσκονται σε τούνελ. Δεδομένου ότι τα δέντρα φιλτράρουν το αέρα νομίζω είναι εύκολα αντιληπτό πως βελτιώνεται κάτι παραπάνω από το μικροκλίμα της ευρύτερης περιοχής. Όχι ότι θα λυθεί το πρόβλημα διαβίωσης στην Αθήνα. Αν κάτσω να σου περιγράψω τί χρειάζεται αλλαγή θα αρχίσεις τα αντικαταθλιπτικά (διότι εσύ μένεις εκεί...εγώ έχω άλλους λόγους).

Αυτο που λες ισχυει μονο στην περιπτωση δασους με χιλιαδες δεντρα κι οχι στα μικρα παρκα των λιγων δεντρων

Ενα παρκο 50 δεντρων οπως στη περιπτωση του Βοτανικου δεν επηρεαζει τιποτα περισσοτερο απο το μικροκλιμα της περιοχης.

 

...6. Συμφωνώ εν μέρει. Αλλά καταφέρατε ποτέ να σκεφτείτε, ήρεμα και ανοιχτόμυαλα, από πού και ως πού πρέπει το ελληνικό κράτος να πληρώνει για στάδια που θα χρησιμοποιούν ιδιωτικές ποδοσφαιρικές ομάδες? Εγώ μπόρεσα πάντως.

Στην περιπτωση του ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ αυτοματα 10αδες στρεμματα στο κεντρο της Αθηνας ελευθερονονται για να γινουν παρκο. Ανταλαγη εκτασεων.

 

...7. Και γιατί κατηγορείς την πολιτεία και όχι τους μετόχους του ΠΑΟ (εκτός αν είσαι ένας απ' αυτούς)? Ας πουλήσουν κάνα εξοχικό (τόσα έχουν) και θα βρουν λεφτά και για οικόπεδο και για εργολάβο. Μακάρι να γίνει πάρκο στην Αλεξάνδρας αλλά με το ανάλογο αντίτιμο - τόσες δεκαετίες δε βαρεθήκατε να σας πιάνουν κορόιδα οι μεγαλοκαρχαρίες?

Να κατηγορησω τους μετοχους γιατι?

Που δεν αγορασαν εξαρχης την εκταση στο Βοτανικο για να την κανουν γηπεδο?

ΤΟΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ!

ΚΑΙ NEO ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΟ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΑΓΑΜΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΕΡΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ ΑΠΕΙΡΑΧΤΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΡΓΟ!

Ακομα αγνοεις δηλαδη τι ακριβως γινεται στο προτζεκτ

 

 

...8. Τώρα πώς φτάνουμε στο σημείο να βάζουμε δίπλα-δίπλα κοινωφελείς υπηρεσίες με ιδιωτικά εμπορικά κέντρα, δεν μπορώ να το καταλάβω! Είναι αυτονόητο ότι γενικές μελέτες πρέπει να γίνονται για όλες τις μεγάλες υποδομές. Αλλά ακόμη και αν αποδεχτούμε το λάθος υπάρχει το λαϊκό αίσθημα δικαίου που δικαιολογεί τις αντιδράσεις (ή την απουσία αυτών). Δε λέω ότι είναι σωστό, λέω πώς εξηγείται.

Βέβαια για όλα τα παραπάνω χρειάζεται επίγνωση της σημασίας ''ποιότητα ζωής'' και πώς ιεραρχείς τα στοιχεία που την ορίζουν. Ο τυπικός νεοέλληνας στην κορυφή της λίστας βάζει τα μπουζούκια...πάσο.

Ειναι τουλαχιστον αστειο να λες οτι μια μινι χωματερη δεν επηρεαζει μια περιοχη αλλα ενας μεγαλυτερος συντελεστης δομησης την επηρεαζει ασχετως δημοσιου η ιδιοτικου συμφεροντος.

Δεν πας και στα Ανω Λιοσια να τους εξηγησεις ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ την αποψη σου. Κανενας δεν θα ειχε προβλημα αν τα 3οροφα που μενουν ηταν 5οροφα το οτι ζουνε 2000 μετρα απο τον ΧΥΤΑ εχει προκαλεσει ατελειωτες βλαβες στην υγεια τους και στην ποιοτητα της ζωης τους με την μποχα, το καρκινογονο μεθανιο,τα τρωκτικα και τα περιεργα κουνουπια που ζουνε εκει.

Η αποψη σου βαζω 100 δεντρα παραπανω αλλα φτιαχνω και χωματερη στο κεντρο της Αθηνας ειναι τουλαχιστον εγκληματικη.

 

 

! Πάντως όποιος έχει την καλοσύνη ας μου υποδείξει τα οικονομικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η λειτουργία του γηπέδου απαιτεί την παράλληλη λειτουργία του εμπορικού. Ή με άλλα λόγια ότι το γήπεδο από μόνο του δε θα επιβιώσει. Το ακούω ως βασικό στοιχείο ''υπεράσπισης'' αλλά λεπτομέρειες πουθενά δεν είδα.

Για ακομα μια φορα εισαι εντέλως ασχετος με το προτζεκτ.

Το εμπορικο δεν θα λειτουργει για να αποφερει εσοδα στο γηπεδο ουτε ανηκει στον ΠΑΟ!

 

 

! Αφού θα μπει στον κόπο ας μου βρει και τα στοιχεία που αποδεικνύουν την οικονομική ανάπτυξη της περιοχής και δη των κατοίκων της. Για αναβάθμιση μιλάμε αλλά εγώ δεν έχω πειστεί ότι θα την εκμεταλλευτούν αυτοί που πρέπει (θυμήστε μου ποιοι είναι οι σημερινοί ιδοκτήτες του Ψυρρή - και οσονούπω Γκάζι/Μεταξουργείο - και πότε τις απέκτησαν τις ιδιοκτησίες?).

Ρε φιλε τι μπλεκεις το Ψυρρη και το Μεταξουργιο με το εργο του Γηπεδου.

Τι μπλεκεις μια εγκαταλελημενη αστικη περιοχη, δηλαδη μια γειτονια με μια ενεργο βιομηχανικη ζωνη εκτος πολης???

Συγκρινονται οι καταστασεις???

ΗΜΑΡΤΩΝ!!

 

Προσωπικα καταλαβα απο 3-4 σημεια που στο γραφω κιολας οτι εχεις τεραστεια κενα επι του εργου και δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως γινεται.

Ενημερωσου και μετα ξαναμιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.