Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Γήρατος 950€ (για 40 χρόνια εισφορών) !!!


Recommended Posts

Σωστά, θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε την ανταπόκριση των υπεύθυνων φορέων. Όσο για τις επικουρικές, δυστυχώς όσοι δεν συμπλήρωσαν 10 τουλάχιστον χρόνια, αφενός δεν μπορούν να εξαγοράσουν πλασματικά, αφετέρου δεν προβλέπεται η επιστροφή των εισφορών που κατέβαλαν...

Link to comment
Share on other sites

Τόσες φορές ρώτησα σε αυτό το θρεντ που αδικείστε και κανείς δεν γνώριζε μου απαντήσει.

Τελικά αυτό που καταλάβα μέσα από τα άρθρα είναι οτι η αδικία βρίσκετε για τον διαφορετικό τρόπο του υπολογισμού του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης (λόγω ειδικής προσαύξησης). Συγκεκριμένα οι μισθωτοί με ακριβώς τις ίδιες εισφορές (καθώς η ειδική προσαύξηση ήταν συγκεκριμένο ποσό ακόμα και για τους μισθωτούς και όχι % επί του μισθού) στην ειδική προσαύξηση έπαιρναν μεγαλύτερο επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης.

Πολύ λογική απόφαση και συμφωνώ.

Τώρα όμως αν σας ρωτήσω τι ακριβώς αποφάσισε το ΣτΕ θα μπορείτε να μου πείτε; 

Γιατί εγώ δεν κατάλαβα να λέει οτι θα αυξηθεί η σύνταξη σας απλώς θα ακυρωθεί η εγκύγκλιος Φ.80000/οικ.9187/183/2018.

Ακόμα και αν ο υπολογισμός σας θα γίνει με τον ίδιο τρόπο όπως των μισθωτών μην περιμένετε μεγάλη αύξηση.

Για παράδειγμα η απόφαση συνταξιοδότησης του @stathisK που την ανέβασε σε αυτό το θρεντ, του δίνει επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης 29,527%. Αν γίνει επαναλογισμός του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης με τον ίδιο τρόπο όπως υπολογίζεται των μισθωτών θα πάει περίπου 46% το οποίο θα οδηγήσει σε συνολικό συντελεστή αναπλήρωσης 96% και ανταποδοτική σύνταξη 866,42 * 96% = 831,76 δηλαδή μιλάμε για την συγκεκριμένη περίπτωση για μια αύξηση της τάξης των 142€ μικτά.

Και αυτό αν αποφαιστεί να εξισωθεί ο τρόπος υπολογισμού του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης με αυτόν των μισθωτών μηχανικών. Αν γίνει όμως το αντίθετο;

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2024 at 7:41 ΠΜ, mecheng_ said:

Τόσες φορές ρώτησα σε αυτό το θρεντ που αδικείστε και κανείς δεν γνώριζε μου απαντήσει.

Σωστά! Σου απάντησα ότι υπάρχει ανισότητα στις συντάξεις αλλά καθώς είμαι μηχανικός και όχι εργατολόγος, δεν γνωρίζω!

Το ότι δεν γνώριζα να εξηγήσω, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ανισότητα.

Εσύ σαν γνώστης (???) διαλαλούσες ότι το σύστημα ήταν το τελειότερο που έχει γίνει ποτέ, και ότι δεν πρέπει να πάρουμε μεγάλες συντάξεις (κανείς δεν ζήτησε μεγαλύτερη σύνταξη από κάποιον που πλήρωνε περισσότερα), γιατί πληρώναμε ελάχιστα.   

Τώρα όμως αν σας ρωτήσω τι ακριβώς αποφάσισε το ΣτΕ θα μπορείτε να μου πείτε; 

Το ΣΤΕ δεν έχει αρμοδιότητα να υπολογίζει συντάξεις. Αποφάσισε και διέταξε, αυτό που ζητήσαμε. Να ακυρωθούν οι παράνομοι, παράλογοι και αντισυνταγματικοί τρόποι υπολογισμού (εγκ. Φ80000), που δημιουργούσαν τις ανισότητες.

Ακόμα και αν ο υπολογισμός σας θα γίνει με τον ίδιο τρόπο όπως των μισθωτών μην περιμένετε μεγάλη αύξηση.

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά! Ζητήσαμε ίδιο τρόπο υπολογισμού με τους υπόλοιπους μηχανικούς, που συνταξιοδοτήθηκαν μετά το 2016. Δεν ζητήσαμε ποτέ και δεν περιμένουμε μεγάλες συντάξεις.

Και αυτό αν αποφαιστεί να εξισωθεί ο τρόπος υπολογισμού του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης με αυτόν των μισθωτών μηχανικών. Αν γίνει όμως το αντίθετο;

Ίσως γίνει και το αντίθετο!!!.....  Προσωπικά το θεωρώ τελείως απίθανο σενάριο, γιατί τότε δεν θα διαμαρτύρονται 7.000 μηχανικοί αλλά πολλές περισσότερες χιλιάδες, μεταξύ των οποίων και τα "αγαπημένα παιδιά" οι δημόσιοι υπάλληλοι, που δεν πρέπει να δυσαρεστηθούν ποτέ!!! (για ευνοήτους λόγους)

Το απίθανο αλλά ...υπαρκτό αυτό σενάριο, είναι και ο λόγος που η προσπάθειά μας δεν υποστηρίχτηκε από τους λοιπούς συλλόγους συνταξιούχων!

 

 

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2024 at 7:41 ΠΜ, mecheng_ said:

Τόσες φορές ρώτησα σε αυτό το θρεντ που αδικείστε και κανείς δεν γνώριζε μου απαντήσει.

Τελικά αυτό που καταλάβα μέσα από τα άρθρα είναι οτι η αδικία βρίσκετε για τον διαφορετικό τρόπο του υπολογισμού του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης (λόγω ειδικής προσαύξησης). Συγκεκριμένα οι μισθωτοί με ακριβώς τις ίδιες εισφορές (καθώς η ειδική προσαύξηση ήταν συγκεκριμένο ποσό ακόμα και για τους μισθωτούς και όχι % επί του μισθού) στην ειδική προσαύξηση έπαιρναν μεγαλύτερο επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης.

Πολύ λογική απόφαση και συμφωνώ.

Τώρα όμως αν σας ρωτήσω τι ακριβώς αποφάσισε το ΣτΕ θα μπορείτε να μου πείτε; 

Γιατί εγώ δεν κατάλαβα να λέει οτι θα αυξηθεί η σύνταξη σας απλώς θα ακυρωθεί η εγκύγκλιος Φ.80000/οικ.9187/183/2018.

Ακόμα και αν ο υπολογισμός σας θα γίνει με τον ίδιο τρόπο όπως των μισθωτών μην περιμένετε μεγάλη αύξηση.

Για παράδειγμα η απόφαση συνταξιοδότησης του @stathisK που την ανέβασε σε αυτό το θρεντ, του δίνει επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης 29,527%. Αν γίνει επαναλογισμός του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης με τον ίδιο τρόπο όπως υπολογίζεται των μισθωτών θα πάει περίπου 46% το οποίο θα οδηγήσει σε συνολικό συντελεστή αναπλήρωσης 96% και ανταποδοτική σύνταξη 866,42 * 96% = 831,76 δηλαδή μιλάμε για την συγκεκριμένη περίπτωση για μια αύξηση της τάξης των 142€ μικτά.

Και αυτό αν αποφαιστεί να εξισωθεί ο τρόπος υπολογισμού του επιπλέον συντελεστή αναπλήρωσης με αυτόν των μισθωτών μηχανικών. Αν γίνει όμως το αντίθετο;

 

Μεγάλε μου , γράφεις με πολύ πάθος για τις συντάξεις. Η μεγαλύτερη απατεωνιά ever είναι το κόψιμο της σύνταξης σε βασική , ανταποδοτική και τρίχες κατσαρές . Το Τσμεδε είναι το μοναδικό ταμείο που δεν δανείστηκε ποτέ . Το Τσμεδε έγινε μεγαλομέτοχος της Αττικής χωρίς να ερωτηθεί κάνεις . Γνωρίζεις τι έσοδα είχε αυτό το ταμείο προ μνημονίων ? Γνωρίζεις από πόσες μεριές ειχε έσοδα ? Και φτάσαμε σήμερα να μας λένε αν πλήρωνες για δύο συντάξεις και παίρνεις μια πληρη Εθνική σύνταξη δεν δικαιούσαι δεύτερη , αν είσαι χήρα/χήρος και παίρνεις μια πλήρη Εθνική σύνταξη δεν δικαιούσαι δεύτερη και όσο αναφορά τα ποσοστά αναπλήρωσης μιλάμε για ποσοστά εντελώς της πλάκας από χαρτογιακαδες που είναι άεργοι . Αν νομίζουν οι mod ότι το post πρέπει να κοπεί ας το κάψουν ,αλλά κάποιοι θα έπρεπε να έχουν φάει πολύ καρπαζιά . Μόνο έτσι κατάλαβαινουν αυτοί .

Εν κατακλείδι λίγο σεβασμό λοιπόν σε όλους αυτούς τους συναδέλφους που συμπλήρωσαν σχεδόν μισό αιώνα δουλειάς ,με τον τρόπο που ασκείται το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα και ας πάρουν επιτέλους μια αξιοπρεπή σύνταξη όχι για κάποιον άλλο λόγο , αλλά γιατί απλά την αξίζουν .

Βλέπεις ότι δεν αναφέρω καν πόσοι θα έπρεπε να έχουν πάει φυλακή για τα αποθεματικά του ταμείου και για το τι έγιναν όλα αυτά τα δις . 

 

Edited by dimitris11140
  • Like 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

.... Αν νομίζουν οι mod ότι το post πρέπει να κοπεί ας το κάψουν ...

γιατί θα έπρεπε έως και σκέψη και μόνο, να κοπεί?? !!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

γιατί θα έπρεπε έως και σκέψη και μόνο, να κοπεί?? !!

Επειδή έγραψα για τις καρπαζιες . Για να είμαι ειλικρινής σκέφτηκα , κλωτσιές, καρπαζιες και λοιπά βασανιστήρια αρχαίων Ινδιάνων.

Link to comment
Share on other sites

ενίοτε χρήσιμες οι καρπαζιές ..... για τα λοιπά βασανιστήρια είναι συζητήσιμο  το εγκρίνει ανά περίπτωση  ο ΟΗΕ και η ΧΑΓΗ που συχνά πυκνά εγκρίνουν ανάλογα με το ποιος είναι ο θύτης και το θύμα....

οπότε παμ παρακάτω ..... 

 

Υ.Γ.

Και ναι οι αρχαίοι Ινδιάνοι έκαναν βασανιστήρια.

Οι λευκοί απλά βοηθούσαν στο να εκπολιτιστούν 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 3:49 PM, antloukidis said:

Σωστά! Σου απάντησα ότι υπάρχει ανισότητα στις συντάξεις αλλά καθώς είμαι μηχανικός και όχι εργατολόγος, δεν γνωρίζω!

Δεν χρειάζεται να είσαι εργατολόγος για να κατανοήσεις ένα κείμενο και να κάνεις απλές μαθηματικές πράξεις. Ειδικά ως απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Επίσης τον δικηγόρο τον οποίο πληρώσταε δεν τον ρωτήσατε να σας εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει;

 

On 1/27/2024 at 3:49 PM, antloukidis said:

Εσύ σαν γνώστης (???) διαλαλούσες ότι το σύστημα ήταν το τελειότερο που έχει γίνει ποτέ, και ότι δεν πρέπει να πάρουμε μεγάλες συντάξεις (κανείς δεν ζήτησε μεγαλύτερη σύνταξη από κάποιον που πλήρωνε περισσότερα), γιατί πληρώναμε ελάχιστα. 

Δεν είπα οτι είναι το τελειότερο, αλλα οτι είναι το μέχρι τώρα δικαιότερο καθώς θεσπίζει ενιαίους κανόνες για όλους. Που και πάλι οι παλίοι μηχανικοί πάλι ευνοημένοι ήσασταν που η εισφορά της ειδικής προσαύξσης σας αυξάνει τον συντελεστή αναπλήρωσης αντί να προστεθεί στην εισφορά του ΚΚΣ και να σας αυξήσει τις τεκμαρτές αποδοχές επί των οποίων υπολογίζονται οι συντάξιμες αποδοχές.

 

On 1/27/2024 at 3:49 PM, antloukidis said:

Το ΣΤΕ δεν έχει αρμοδιότητα να υπολογίζει συντάξεις. Αποφάσισε και διέταξε, αυτό που ζητήσαμε. Να ακυρωθούν οι παράνομοι, παράλογοι και αντισυνταγματικοί τρόποι υπολογισμού (εγκ. Φ80000), που δημιουργούσαν τις ανισότητες.

Σωστά, ακύρωσε την εγκύκλιο, ο νόμος όμως τα ίδια λέει περίπου (δες παρακάτω στην τεχνική μου ανάλυση)

 

On 1/27/2024 at 3:49 PM, antloukidis said:

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά! Ζητήσαμε ίδιο τρόπο υπολογισμού με τους υπόλοιπους μηχανικούς, που συνταξιοδοτήθηκαν μετά το 2016. Δεν ζητήσαμε ποτέ και δεν περιμένουμε μεγάλες συντάξεις.

Εσύ μπορεί. Οι υπόλοιποι συνάδλεφοι είμαι σίγουρος ακόμα διχίλιαρα σύνταξη ονειρεύονται για τα φραγκοδίφραγκα εισφορών που κατέβαλαν.

On 1/27/2024 at 3:49 PM, antloukidis said:

Ίσως γίνει και το αντίθετο!!!.....  Προσωπικά το θεωρώ τελείως απίθανο σενάριο, γιατί τότε δεν θα διαμαρτύρονται 7.000 μηχανικοί αλλά πολλές περισσότερες χιλιάδες, μεταξύ των οποίων και τα "αγαπημένα παιδιά" οι δημόσιοι υπάλληλοι, που δεν πρέπει να δυσαρεστηθούν ποτέ!!! (για ευνοήτους λόγους)

Αγαπημένα παιδιά υπήρξαν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί στο παρελθόν, βλέπε ευνοικές ρυθμίσεις, ελάχιστες αμοιβές κτλ.

@dimitris11140πες μου έναν λόγο για τον οποίον εσύ ως μηχανικός και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να πάρεις παραπάνω σύνταξη από ένα υπάλληλο ασφαλισμένο στο ΙΚΑ που έχει καταβάλει τις ίδιες εισφορές με σένα;

Τεχνική ανάλυση

Προφανώς περιμένω και την καθαρογραμμένη απόφαση του ΣτΕ για να δούμε τι ακριβώς αποφάσισε.

παρ.4 του άρθρου 94 του ν. 4387/2016 (το bold δικό μου)

Quote

[...]

Για τους ασφαλισμένους, οι οποίοι έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου υπάγονταν στην ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ και κατέβαλλαν εισφορές υπέρ της Ειδικής Προσαύξησης, η επιπλέον παροχή θα υπολογίζεται, για κάθε έτος καταβολής επιπλέον εισφοράς, με ετήσιο συντελεστή αναπλήρωσης 0,075% για κάθε ποσοστιαία μονάδα (1%) επιπλέον εισφοράς. Ο συντάξιμος μισθός σε αυτήν την περίπτωση θα προκύπτει λαμβάνοντας υπόψη τη βάση υπολογισμού της επιπλέον εισφοράς. Οι διατάξεις των άρθρων 8,14, 28 και 33 εφαρμόζονται αναλόγως.

Άρα εδώ ο ίδιο ο νόμος ορίζει πως θα προκύψει ο επιπλέον συντελεστής αναπλήρωσης. Και μετά το 2018 βγήκε η εγκύκλιος Φ.80000/οικ.9187/183/2018 όπου εξηγεί πως υπολογίζεται ακριβώς ο επιπλέον συντελεστής αναπλήρωσης.

Στην εγκύκλο υπάρχει η παρακάτω αναφορά.

Quote

Για τον καθορισμό των επιπλέον μονάδων ασφαλιστικής εισφοράς που έχουν καταβληθεί λαμβάνεται υπόψη το ύψος του ασφαλίστρου της Ειδικής Προσαύξησης όπως αυτό προβλέπεται από 1/1/2007, ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της Ειδικής Προσαύξησης, βάσει του άρθρου 4 παρ. 2 του ν.3518/2006. Συνεπώς, για το σύνολο του χρόνου ασφάλισης στην Ειδική Προσαύξηση, πριν και μετά την 1/1/2007, θεωρείται ότι οι ασφαλισμένοι έχουν καταβάλει 12 επιπλέον μονάδες ασφαλιστικής εισφοράς. Στις περιπτώσεις όμως που για εμμίσθους ασφαλισμένους, για χρόνο ασφάλισης πριν την 1/1/2007, προβλέπεται υψηλότερο ασφάλιστρο (ασφαλισμένου και εργοδότη), για λόγους χρηστής διοίκησης, θα λαμβάνεται υπόψη το υψηλότερο ασφάλιστρο.

Για το χρονικό διάστημα από 1/7/2011 έως 31/12/2015, εφόσον έχει καταβληθεί η προβλεπόμενη από το άρθρο 44 παρ. 14 του ν.3986/2011 πρόσθετη εισφορά ύψους 2%, αυτή συνυπολογίζεται για τον καθορισμό του ποσοστού αναπλήρωσης.

Εδώ βλέπουμε οτι για τους ΕΕ υπολογίζει 12% επιπλέον εισφορά για κάθε έτος για όσους πλήρωναν την ειδική προσαύξηση και επιπλέον 2% για την περίοδο από 1/7/2011 έως 31/12/2015.

Τα 12% πάλι ΕΥΝΟΪΚΑ είναι για τους ΕΕ καθώς 12% ήταν από το 2007 και μετά ενώ πριν ήταν λιγότερο. Π.χ. το β' εξάμηνο του 2004 ήταν 10% το ποσοστό της επιπλέον εισφοράς και όχι 12%.

Δηλαδή ο υπολογισμός του ποσοστού της επιπλέον εισφοράς είναι σύμφωνος με τον νόμο (και ευνοϊκότερος θα έλεγα για τα έτη προ του 2007)

Τώρα όσον αφορά τους μισθωτούς, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως το υπολογίζει και από που βγάζει τα 19,33% επιπλέον εισφοράς το παράδειγμα της εγκυκλίου.

Ίσα ίσα καθώς η εισφορά υπερ ειδικής προσαύξησης ήταν σταθερή (και ίδια με αυτήν των ΕΕ) ενώ η εισφορά υπέρ ΚΚΣ ήταν ποσοστιαία δηλαδή, μεταβαλόμενη αναλόγως του μισθού θα έπρεπε για κάθε περίπτωση μισθωτού μηχανικού να υπολογίζεται ξεχωριστά το ποσοστό της επιπλέον εισφοράς καθώς αυτή θα εξαρτόταν από το ποσό εισφοράς του ΚΚΣ.

Δηλαδή το 19,33% επιπλέον εισφοράς για κάθε έτος που λαμβάνει υπόψη για τους μισθωτούς είναι υπερβολλικά υψηλό και δεν προκύπτει και από πουθενά. Αυτό οδηγεί κιόλας στο γεγονός οτι οι συντάξεις μισθωτών μηχανικών είναι αρκετά υψηλές (συνδυασμός υψηλών αποδοχών και πολύ μεγάλου λόγω ειδικής προσαύξησης συντελεστή αναπλήρωσης).

 

 

Edited by mecheng_
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, mecheng_ said:

Δεν είπα οτι είναι το τελειότερο, αλλα οτι είναι το μέχρι τώρα δικαιότερο καθώς θεσπίζει ενιαίους κανόνες για όλους

Να που οι κανόνες (όπως διαπίστωσε και το ΣΤΕ) δεν είναι και τόσο ...ενιαίοι!

Όσον αφορά τα ...όνειρα για διχίλιαρες συντάξεις, που ποτέ δεν ανέφερα...., μάλλον σου έχουν κολλήσει με κάποιο τρόπο και για κάποιο λόγο στο μυαλό και γιαυτό απαντάς για αυτές, χωρίς να διαβάζεις τι γράφει στο post.

Μπορείς να ανατρέξεις στις προηγούμενες απαντήσεις σου και στα γραφόμενά μου για να το διαπιστώσεις, όπως και όλοι όσοι έχουν την υπομονή.

Εγώ αρνούμαι καθώς έχω πιό ενδιαφέροντα θέματα να ασχοληθώ. (τελεία και παύλα).

 

Υ.Γ. Τελικά είσαι μηχανικός (όπως δηλώνεις και υπονοεί το nickname σου)???

.... γιατί αναφέρεις κάπου... "εσείς οι μηχανικοί"!!!

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ασχολήθηκα με την σύνταξη εδώ και 1,5 χρόνο (εε 62 χρονών με 40 χρόνια προυπηρεσία)και διαπίστωσα τα εξής.

Κανένας εργατολόγος δεν μου είπε ακριβώς το ποσόν της σύνταξης που θα πάρω, όλοι μιλούσαν γιά την βασική τα 380 το 2022 και γιά την ανταποδοτική δεν μπορούσαν να την υπολογίσουν ακριβώς. Ούτε το ΤΣΜΕΔΕ τότε.

Είδα κάποιες συνταξιοδοτικές αποφάσεις προσπάθησα να τις ερμηνεύσω βάσει των νόμων και τα μαθηματικά αλλά ποτέ δεν έκλειναν ακριβώς.

Μίλησα με παλιούς μηχανικούς και επιβεβαιώνω ότι η σύνταξη ήταν παλιά περίπου 2.300 ευρώ και το εφάπαξ σημαντοκό.

Διάβασα τους νόμους Ν3863/10 ΕΑΣ: (κλίμακα 2.000-2.300) μείον 7%, Ν4051/12 (>1.300) μείον12%, Ν4093/12  (>1.500) μείον 10%, και τέλος γιά τον Ν4387/16. Και κατάλαβα τις μεγάλες περικοπές που έγιναν τα τελευταία 12 χρόνια.

Τώρα γιά το ΕΙΠΡ για 40 χρόνια ήταν 980 € σύνταξη και με τον ανταποδοτικό υπολογισμό έγινε 240 € και η συνολική σύνταξη έγινε 1100. Με μια προσαύξηση της διαφοράς 40% θα υπάρξει μία ανεκτή σύνταξη γύρω στα 1400 € για τους εε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.