Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση παράστασης ως μέλους εφορευτικής επιτροπής σε εκλογική διαδικασία


Brasco

Recommended Posts

Γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία.

Υπηρεσίες ως μέλη εφορευτικής επιτροπής θα πρέπει να προσφέρουν πολίτες οι οποίοι έχουν ούτως ή άλλως με το δημόσιο σχέση υπαλληλική, δηλαδή το δημόσιο είναι για αυτούς ο εργοδότης τους. Ως εργοδότης θα μπορούσε να τους "αγκαρέψει".

Αντιθέτως όταν το δημόσιο - προκειμένου να συντηρείται - έχει οικονομικές απαιτήσεις από ένα ελεύθερο επαγγελματία, όπως είναι και οι περισσότεροι μηχανικοί, μέσω της φορολόγησης - και λογικό είναι αυτό - δεν μπορεί να έχει και επιπλέον απαιτήσεις για προσφορά δωρεάν έργου.

Ο τζάμπα πέθανε!

Ας εφαρμόσουν μεθοδολογία ψηφοφορίας αντίστοιχη με αυτή που εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες (Αμερική) όπου δεν απαιτείται ένα πλήθος από σκλάβους (εφορευτική επιτροπή) να υπηρετεύει την εκλογική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής μπορεί να μοιράσουν το ωράριο μεταξύ τους προς διευκόλυνσή τους.

άμα εμφανισθούν όσοι έχουν υποχρέωση να έρθουν, διαφορετικά κάθεσαι όλη μέρα σούζα!!!!!

 

ο βασικός λόγος που βρίσκεσαι εκεί είναι για να επιβλέψεις τη νομιμότητα της διαδικασίας!

έχετε εμπιστοσύνη σε ορισμένους δημόσιους υπαλλήλους ..... ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

που μπορει να ειναι και κομματοσκυλα του χειριστου ειδους....βρε καλυτερα να κανουμε την ψυχη μας πετρα και να παμε.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω, πως άν το έγγραφο απο το πρωτοδικείο σε ορίζει ώς "τακτικό" μέλος, είναι υποχρεωτικό να πάς, εκτός και άν καταφέρεις να πάρεις απαλλαγή απο το πρωτοδικείο.

Link to comment
Share on other sites

άμα εμφανισθούν όσοι έχουν υποχρέωση να έρθουν, διαφορετικά κάθεσαι όλη μέρα σούζα!!!!!

 

 

Αν δεν εμφανισθούν, σε πρώτη φάση τηλέφωνο τους ίδιους και σε δεύτερη φάση και μια κλήση στην αστυνομία...και να δεις για πότε θα σκάσουν μύτη! :P

Link to comment
Share on other sites

Οι εκλογές δεν είναι διαδικασία που κάνει το κράτος για να βγάλει μια υποχρέωση ή κάτι τέτοιο.

Κανονικά οι εκλογές είναι η υπέρτατη στιγμή της δημοκρατίας. Όλοι (πρέπει να) συμμετέχουμε. Το ότι κάποιοι χιλιάδες (συνήθως μορφωένοι) πολίτες καλούνται να συνεισφέρουν είναι ανάγκη. Αλλά αν δεν πάς, τότε θα είναι ο δικαστικός και οι κομματικοί αντιπρόσωποι ή ένας μόνο κομματικός αντιπρόσωπος και είναι προφανές ότι θα λειτουργήσει υπέρ του κόμματός του.

 

Μάλλον άλλαξα γνώμη!! Με καλέσαν και μένα εφορευτική!!! Μα είναι δυνατόν; Έναν πατέρα με τρία παιδιά θα στήσουν όλη μέρα στην κάλπη; Μια Κυριακή έχουμε να πάμε βόλτα με τα παιδιά μας...

Η πλάκα είναι ότι σε βάζουν στο εκλογικό κέντρο που ψηφίζεις, έτσι ώστε αν δεν πας δεν μπορείς ούτε να πας να ψηφίσεις (γιατί σε τσιμπάνε!! )

Άντε καλές σουβλακόπιτες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως μπορώ να απαλλάξω τον αδελφό μου που έλαβε αντίστοιχη ειδοποίηση αλλά λείπει εκτός Ελλάδος στις 7 Ιουνίου που είναι οι ευρωεκλογές??? Που να απευθυνθώ και ποια χαρτιά θα πρέπει να ετοιμάσω και να προσκομίσω?

Ξέρει κανείς...τηλέφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής μπορεί να μοιράσουν το ωράριο μεταξύ τους προς διευκόλυνσή τους.

 

Το 'χω κάνει και εγώ αυτό στις προηγούμενες Κοινοβουλευτικές Εκλογές. Μόνο που στην περίπτωση μου (Ελλαδάρα ολέ) είχαμε κληθεί στο ίδιο εκλογικό τμήμα, εγώ και η αδερφή μου (πράγμα που απ' όσο πληροφορήθηκα είναι μάλλον παράνομο αφού θεωρείται ότι λόγω συγγένειας Α' βαθμού, μπορούμε να μαγειρέψουμε τα αποτελέσματα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως μπορώ να απαλλάξω τον αδελφό μου που έλαβε αντίστοιχη ειδοποίηση αλλά λείπει εκτός Ελλάδος στις 7 Ιουνίου που είναι οι ευρωεκλογές??? Που να απευθυνθώ και ποια χαρτιά θα πρέπει να ετοιμάσω και να προσκομίσω?

Ξέρει κανείς...τηλέφωνα?

 

Έλαβα ειδοποίηση (αλλά βέβαια ως δεύτερος αναπληρωματικός) ενώ είμαι εγγεγραμμένος στους ειδικούς καταλόγους των ετεροδημοτών.

Πήρα τηλέφωνο στην εισαγγελία πρωτοδικών που ανήκει το εκλογικό τμήμα (αυτό να κάνεις και εσύ) και πρίν ολοκληρώσω τη φράση μου είχαν ήδη καταλάβει τι πατάτα έκαναν και μου είπαν ότι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα, αφού έτσι και αλλιώς θα ψηφίσω στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα μου κάνει καλό να με φωνάξουν. Θα πάρω τη λίστα με τα ονόματα μπας και αρχίσω να τα συνδυάζω με πρόσωπα.

 

Είναι λίγο ντροπή να μένεις σε χωριό και να λες καλησπέρα σε κάποιον που δε θυμάσαι/ξέρεις πώς τον λένε, δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.