Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση παράστασης ως μέλους εφορευτικής επιτροπής σε εκλογική διαδικασία


Brasco

Recommended Posts

Αν και το θέμα έχει κλήσει εδώ και 3μήνες το "ξεθάβω" πάλι γιατί έχω μια απορία. Σήμερα μου ήρθε χαρτί από την εισαγγελία πρωτοδικών αθηνών και μου αναφέρει οτι θα είμαι τακτικό μέλος εφορευτικής επιτροπής κτλπ...

 

Θέλω να μάθω η εισαγγελία από ποια δημόσια υπηρεσία βρίσκει την διεύθυνση και μας στέλνει το χαρτί αυτό,από τον δήμο που είμαι δημότης από εφορία ή από αστυνομικό τμήμα? Σκόπευα να φύγω μόνιμα από εδώ που μένω και το χαρτί το πρόλαβα στο παρά πέντε γιατί θα έφευγα άυριο...

Θα πρέπει να ενημερώσω τον αρμόδιο φορέα για τα στοιχεία της νέας κατοικίας,μην μου στείλουν σε μελλοντικές εκλογές το χαρτί εδώ και το χαρτί θα κάνει παρέα με τις κατσαρίδες... αλλά δεν ξέρω ποιο δημόσιο φορέα πρέπει να ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διεύθυνση κατοικίας μάλλον εεεε ?

 

Εφορία για αλλαγή διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας. Ίσως και αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα μου κάνει καλό να με φωνάξουν. Θα πάρω τη λίστα με τα ονόματα μπας και αρχίσω να τα συνδυάζω με πρόσωπα...Είναι λίγο ντροπή να μένεις σε χωριό και να λες καλησπέρα σε κάποιον που δε θυμάσαι/ξέρεις πώς τον λένε, δεν είναι?

 

Μάλλον θα πρέπει να παίξω κάνα Λότο, τζόκερ ή όποια άλλη απατεωνιά έχουν εφεύρει. Εκτός αν όλη η καλοτυχία μου (με τη μορφή να-σου-κάθεται-αυτό-που-θες) εξαντλήθηκε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να παίξω κάνα Λότο, τζόκερ ή όποια άλλη απατεωνιά έχουν εφεύρει. Εκτός αν όλη η καλοτυχία μου (με τη μορφή να-σου-κάθεται-αυτό-που-θες) εξαντλήθηκε εκεί...

 

Τι έγινε, σου ήρθε το χαρτάκι?:P

Μην μας πεις τώρα ότι βαριέσαι να πας...:)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σίγουρα...δημόσιες σχέσεις ας πούμε.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα πόστα και πώς ''μοιράζονται'' - για να ικανοποιηθεί ''το τερπόν μετά του ωφελίμου'' πρέπει να έχω πρόσβαση στους καταλόγους και τις ταυτότητες. Αν πρέπει λοιπόν να είμαι στην ώρα μου για να μην προλάβει άλλος θα έχω πρόβλημα: στις 6 τα ξημερώματα είναι η μάζωξη.

 

Μπάι δε γουέη (για όποιον έχει εμπειρία): διατίθεται εκεί καφές (φίλτρου)? Η' να κουβαλάω καφετιέρες?

Link to comment
Share on other sites

οι θέσεις δεν είναι και τόσο αξιόλογες!!!! :P

 

πήγαινε 15-20 λεπτά πριν ανοίξουν οι κάλπες

αν πας από τις 6 ούτε τους φύλακες δε θα βρεις

 

καφέ (σωστή σκέψη!!!) να έχεις μαζί σου 8-)

Link to comment
Share on other sites

Με καλέσαν και μένα συνάδελφε ως αναπληρωματικό μέλος να είναι εκεί απο τις 6.

Δηλαδή εγώ θα δουλεύω για τους πολιτικούς και αυτοί θα κάθονται για μένα!

Αμ δε. Εγω συνάδελφοι έτσι το βλέπω. Η πολιτική είναι ελεύθερο επάγγελμα όπως το δικό μας. σήμερα γίνεσαι πολιτικός για να κάνεις περιουσία. Και επειδή κανένας απο τους 300 δεν θα βοηθήσουν εμένα στο επάγγελμα μου έτσι και γω δε μπορώ να χάσω 15 ώρες απο τη κυριακή μου γιαυτούς. Εξάλλου δε πιστεύω στο υπάρχον πολιτικό σύστημα όποτε adios.

Ας έρθουν να με μαζέψουν οι ένστολοι.

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως στο χωριό μου είναι όλοι νομιμόφρονες. Εμφανίστηκαν ακόμη και οι αναπληρωτές (οι περισσότεροι νωρίτερα και από μένα...υπόψιν ότι έφτασα 7 παρά). Εγώ είπαμε πήγα γιατί είχα τους λόγους μου - αλλά αν χρειαζόταν μέχρι και στα ευρωπαικά δικαστήρια θα έτρεχα (το' χω αυτό). Υποψιάζομαι μάλιστα ότι κανείς δεν το έχει πράξει μέχρι τώρα κυρίως επειδή όλοι το κάνουν από (κουτο)πονηριά και όχι ιδεολογία...το να μην εμφανίζονται εννοώ.

 

Βέβαια αυτό που διάβασα (να κρατούνται οι πρώτοι ψηφοφόροι όταν λείπουν οι άλλοι) καραπαράνομο είναι και αμφιβάλλω αν οι ''άτυχοι'' είχαν τη φαιά ουσία να κινηθούν δικαστικά.

 

Γενικώς από τις εκλογές αυτές συνειδητοποίησα ότι λείπουν και η ιδεολογία και η φαιά ουσία σε αυτόν το λαό.

 

Και ορισμένες εντυπώσεις από την ενδιαφέρουσα αυτή ημέρα:

1. Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι (ως επαγγελματίες) δικαίως το παίρνουν το χιλιάρικο. Βεβαίως η κυρία που γνώρισα και σωστά έκανε τη δουλειά της και συνεπέστατη ήταν (π.χ. περίμενε να πέσει η κίνηση για να πάει τουαλέττα ενώ άλλοι το κλείνουν -παρανόμως - το μαγαζί για να πάνε να...φάνε). Για τους σωστούς μιλάω.

2. Οι γραμματείς ξύνονται οπότε δεν πρέπει να παίρνουν δραχμή.

3. Οι πολίτες άνω των 70 δε θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου αν δεν περάσουν κάποια νοητικά τεστ (μα είναι δυνατόν να παίρνω από κοινού αποφάσεις για τη ζωή μου με κάποιον που δε διαθέτει πλέον ζώντα εγκεφαλικά κύτταρα πλην των απαραίτητων για μαμ-κακά-νάνι?).

4. Τώρα που το ξανασκέφτομαι αυτό με τα τεστ πρέπει να ισχύει για όλους.

5. Έκαστος προμηθεύτηκε από ένα μικρό χυμό, στιγμιαίο καφέ (αυτόν που φτιάχνεις μόνος σου), ένα μπουκάλι νερό μισού λίτρου και δύο σάντουιτς που τα πετάξαμε όπως ήταν (συσκευασμένα προ αειμνήστων ημερών). Από το να ξοδεύει ο Δήμος τα λεφτά έτσι ας τα δίνει στην κάθε επιτροπή για να παραγγείλει πίτσες (αλλά έχουμε βλέπετε και εξυπηρετήσεις να κάνουμε σε εμπόρους).

6. Επιβάλλεται η χρήση ηλεκτρονικού συστήματος εκλογών, ''όπως Αμερική''. Είναι γελοίο το 2010 (...κοντή γιορτή) να συμπληρώνονται βιβλία και να σημειώνονται οι σταυροί με το χέρι (το οποίο χέρι ανήκει στον/την δικ. αντιπρόσωπο).

Link to comment
Share on other sites

Αναπληρωματικό μέλος κι εγώ , δεν την γλύτωσα καθότι από τα τακτικά εμφανίστηκε μόνο ένα.

Είμαι της άποψης ότι ο πολίτης πρέπει να παρίσταται όταν η πολιτεία τον καλεί . Είναι υποχρέωσή του. Στο τέλος τέλος ρε παιδιά , μια μέρα είναι . Σιγά το πράγμα.

 

Πάντως ύστερα από αυτό το χάος χαρτιών , πρακτικών , τηλεγραφημάτων , που είδα συμφωνώ ότι πρέπει να περάσουμε σε ηλεκτρονικό σύστημα ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.