Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες και παράπλευρο απλήρωτο τρέξιμο


Recommended Posts

ετσι ακριβως θα ηθελα κι εγω το ΤΕΕ αγαπητε panos.

 

μονο που απο τη καθημερινοτητα μας βλεπουμε πως :

 

στα επαγγελματικα μας δικαιωματα, απο μανταρα ως ανυπαρκτο.

 

Όταν ξεκίνησε το πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ, πριν διευθετηθεί το θέμα με την ελάχιστη αμοιβή, γινόταν το εξής. Έπαιρνες τηλέφωνο για να σου στείλουν διορθωτική εντολή πληρωμής και παρεμπιπτόντως ελέγχαν και ποιος υπέγραφε και τι υπέγραφε. Οπότε έλεγαν εσύ αυτό δεν μπορείς. Και όντος για ένα διάστημα έγινε λίγο ντορός με τους μηχανικούς ΤΕ κυρίως, αλλά και με τους υπόλοιπους, γιατί το ΤΕΕ δεν δεχόταν κάποια πράγματα. Τώρα με το νέο σύστημα πάει και αυτό.

Το να βασιστώ στο ΤΕΕ δεν με καλύπτει γιατί βλέπω ότι τα λέει από τη μια, δεν τα στηρίζει από την άλλη.

 

στο να μας διευκολυνει (προγραμμα αμοιβων) σε κανει να απορεις για το αν υπαρχει εγκεφαλος εν λειτουργια μεσα σε ολο το επιμελητιριο.

 

Σιγά μην ανοίξει μέτωπο το ΤΕΕ με της εταιρείες που βγάζουν λογισμικά. Εάν έδινε δωρεάν ένα πρόγραμμα που να μας καλύπτει πλήρως θα πέφτανε να το φάνε! Πρεπει να βγάλουν και οι εταιρείες κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ είναι διαθέσιμο ΔΩΡΕΑΝ σ' όλους αλλά δεν είναι αρκετά εύχρηστο και δεν υπολογίζει φόρους, ΙΚΑ, ΕΚΚΟ κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί αγαπητοί μου συνάδελφοι δεν διοργανώνουμε ένα group ατόμων μέσα από το forum αυτό να κατέβει στις επόμενες εκλογές του ΤΕΕ??? Ας το ονομάσουμε michanikos.gr και ας ψηφίσουμε διαδικτυακά ο κάθε κλάδος από έναν ή περισσότερους υποψήφιους που θα μας εκπροσωπήσουν.

 

 

p.s. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και θα μαζευτούμε το πολύ 500 μηχανικοί και θα αντιμετωπίσουμε 30000 δημόσιους υπαλλήλους που δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου τα προβλήματα μας.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί αγαπητοί μου συνάδελφοι δεν διοργανώνουμε ένα group ατόμων μέσα από το forum αυτό να κατέβει στις επόμενες εκλογές του ΤΕΕ??? Ας το ονομάσουμε michanikos.gr και ας ψηφίσουμε διαδικτυακά ο κάθε κλάδος από έναν ή περισσότερους υποψήφιους που θα μας εκπροσωπήσουν.

 

 

P.s. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.

 

 

Μέσα !!! Βαρέθηκα να ακούω " . . . Η διοικούσα επιτροπή του ΤΕΕ αποφάσισε . . . " ποιοί νομίζουν οτι ειναι ? Το μόνο που τους απασχολεί ειναι να εχουν καλές σχέσεις με την εκάστοτε εξουσία .

Link to comment
Share on other sites

Προσγειωθείτε.

 

Εμείς δεν είμαστε "κάποιοι" ξέχωρα από τους άλλους! Εμείς είμαστε κομμάτι αυτής της κοινωνίας. Με τουφεκιές στον αέρα δεν λύνονται τα προβλήματα.

Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι. Αν δεν αλλάξει συνολικά η κοινωνία δεν πρόκειται να γίνουν σοβαρές αλλαγές στην καθημερινότητά μας.

 

Ένα πράγμα θα σας πω: Σε συγκεκριμένη υπηρεσία η οποία σε ξεσκίζει (και από άποψη περιεχομένου και από άποψη χρόνου) τηρώντας σχολαστικά όλη την νομοθεσία, κάποιοι υπάλληλοι "τα παίρνουν", ενώ κάποιοι όχι.

Ε! λοιπόν, έχω φτάσει στο σημείο να παρακαλάω να χρεωθεί ο φάκελος σε άτομο που τα παίρνει για να γίνει η δουλειά μου εντός του έτους...

(και ο πελάτης να σου λέει να τα βάλεις από την τσέπη σου γιατί είναι "δικό σου θέμα")

Link to comment
Share on other sites

η πρόταση μου αυτή ΔΕΝ αφορά την αντιμετώπιση προβληματικών συμπεριφορών συναδέλφων στις υπηρεσίες, άλλωστε δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο έως τώρα στην επαρχιακή πόλη που εργάζομαι. Η κατάσταση είναι σίγουρα διαφορετική από Αθήνα-Θεσ/κη ίσως και από το φόρτο εργασίας που έχουν οι συγκεκριμένοι δημ. υπάλληλοι και ως ένα σημείο τους δικαιολογώ. Επίσης θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι και αυτοί μέρος της κοινωνίας είναι και αυτήν αντικατοπτρίζουν. Ανήθικοι ιδιώτες δεν υπάρχουν??? σαφώς..

 

Όμως

 

δεν θεωρώ καθόλου ρομαντικη και ουτοπική την πρότασή μου. Αν δεν κάνω λάθος πολλοί από εμάς έχουμε κατά καιρούς εκφράσει δυσφορία -το λιγότερο- σε ότι αφορά την υπάρχουσα κατάσταση προάσπισης των δικαιωμάτων ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ μηχανικου. Και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε μέλη του ΤΕΕ, του ΣΠΜΕ, του ΠΣΔΑΤΜ κλπ κλπ..

 

Απλά έχω απογοητευτεί από την δράση του ΤΕΕ σε πολλούς τομείς. Από τον κομματισμό που λίγο ως πολύ είναι έκδηλος πετώντας την αξιοκρατία στα σκουπίδια, από τη νωχελικότητά του, από το ρόλο που διαδραματίζει ως εκπρόσωπος ενός ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΥ κλάδου επιστημόνων στην κοινωνία, από την ελλειπή κατ'εμέ προάσπιση των συμφερόντων-δικαιωμάτων μας, από την έλλειψη διοργάνωσης σεμιναρίων στα επαρχιακά τμήματα, από από από....

 

Οπότε ας πράξουμε φίλοι και φίλες.

 

είναι κρίμα τη δυναμική του forum να την αφήσουμε να πάει χαμένη.

 

Όσοι δέ χρηστοί δυνάμενοι

τ' είναι σοφοί,

σιγώσι κ' ου σπεύδουσιν ες τά πράγματα,

γελώτ' εν αυτοίς μωρίαν τε λήψομαι

ούχ ησυχάζων έν πόλει φόβου πλέα.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί αγαπητοί μου συνάδελφοι δεν διοργανώνουμε ένα group ατόμων μέσα από το forum αυτό να κατέβει στις επόμενες εκλογές του ΤΕΕ??? Ας το ονομάσουμε michanikos.gr και ας ψηφίσουμε διαδικτυακά ο κάθε κλάδος από έναν ή περισσότερους υποψήφιους που θα μας εκπροσωπήσουν.

 

Ναι,το κακό είναι ότι το φόρουμ είναι σαν όλα τα άλλα,που σημαίνει με τί κριτήρια θα ψηφίσουμε?Κ αν δεν είμαστε μηχανικοί?Κ αυτοί που έχουν πολλούς λογαριασμούς,σαν εμένα κ το rigid_joint?:lol:

 

Τίποτα δεν κάνουμε λοιπόν ηλεκτρονικά,ας συνδικαλιστούμε στην πραγματική μας ζωή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.