Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Χαίρετε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα λάθος που έκανα στη φάση 6 του προγράμματος

Μου έβγαλε αυτό το μνμ

«Αν η αίτηση σας είναι με Ίδια Κεφάλαια: Για να αποδεσμεύσετε την προκαταβολή της επιχορήγησης παρακαλούμε επιλέξτε «Καταβολή προκαταβολών επιχορήγησης».

Εφόσον έχετε ολοκληρώσει την καταβολή προκαταβολών επιχορήγησης και δανείου στην περίπτωση αίτησης με δανειοδότηση, για να μεταβείτε στην επόμενη κατάσταση και να αιτηθείτε την κλήρωση Β Ενεργειακού Επιθεωρητή πατήστε «Συνέχεια».

Προσοχή, εφόσον μεταβείτε σε επόμενη κατάσταση ΔΕΝ θα είναι δυνατή η καταβολή προκαταβολών από το λογαριασμό επιχορήγησης ή και δανείου.»

Πάτησα συνεχεία χωρίς να βάλω τα ποσά στις προκαταβολές επιχορήγησης (0€) και με πήγε στην κατάσταση 7

Υπάρχει περίπτωση να με γυρίσουν μια κατάσταση πίσω για να βάλω τα σωστά ποσά;

 

Παρατήρηση.

Μη γράφεις με κεφαλαία και χωρίς τονισμό για να μη διαγραφεί το κείμενο σου.

Για να κάνεις διόρθωση πατάς τις 3 τελίτσες άνω δεξιά του κειμένου σου και επιλέγεις επεξεργασία.

Didonis

Edited by mariosfil
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

κληρώθηκα να κάνω Επιθέωρηση για Β΄ΠΕΑ για το εξοικονομώ του 2021.

Ο πρώτος μηχανικός πραγματικά τα έχει κάνει θάλασσα και δεν υπάρχει περίπτωση όσο επιεικείς και να είμαι να φτάσει την κατηγορία για να πάρει την επιχόρηγηση από το πρόγραμμα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ; Βγάζω το ΠΕΑ ; Και μολίς δει ότι δεν μπαίνει ο δικαούχος με το μηχανικό του αν δεν με πληρώνει τι γίνεται;

 

Στον οδηγό του προγράμματος λέει "Αν η επιτευχθείσα εξοικονόμηση ενέργειας είναι μικρότερη από το εβδομήντα τοις εκατό (70%) από την εκτιμώμενη εξοικονόμησης ενέργειας του Α’ ΠΕΑ, τότε δεν θα γίνεται δεκτή
η υποβολή δήλωσης πιστοποίησης για την ολοκλήρωση του έργου. Στην περίπτωση αυτή ο ωφελούμενος διατηρεί τη δυνατότητα για επιπλέον παρεμβάσεις εξοικονόμησης και να καταχωρήσει Β’ ΠΕΑ με επιτευχθείσα εξοικονόμηση ενέργειας που θα εντάσσεται στα άνω ενεργειακά όρια" .

Άρα τι κάνω, τους λέω να κάνουν παρεμβάσεις και ξαναπάω και περιμένω να τις κάνουν ; Αν αποφασίσουν να μην τις κάνουν, εκεί τι γίνεται, δεν εκδίδω ΠΕΑ  άρα δεν πληρώνομαι ;

Edited by SteveEngineer
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, SteveEngineer said:

...

Ο πρώτος μηχανικός πραγματικά τα έχει κάνει θάλασσα ...

.....

Άρα τι κάνω, ...

μια πρώτη κουβέντα με τον πρώτο μηχανικό μπας και είναι χρήσιμη ειδικά αν ήταν και ο σύμβουλος του έργου?

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, SteveEngineer said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

κληρώθηκα να κάνω Επιθέωρηση για Β΄ΠΕΑ για το εξοικονομώ του 2021.

Ο πρώτος μηχανικός πραγματικά τα έχει κάνει θάλασσα και δεν υπάρχει περίπτωση όσο επιεικείς και να είμαι να φτάσει την κατηγορία για να πάρει την επιχόρηγηση από το πρόγραμμα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ; Βγάζω το ΠΕΑ ; Και μολίς δει ότι δεν μπαίνει ο δικαούχος με το μηχανικό του αν δεν με πληρώνει τι γίνεται;

 

Στον οδηγό του προγράμματος λέει "Αν η επιτευχθείσα εξοικονόμηση ενέργειας είναι μικρότερη από το εβδομήντα τοις εκατό (70%) από την εκτιμώμενη εξοικονόμησης ενέργειας του Α’ ΠΕΑ, τότε δεν θα γίνεται δεκτή
η υποβολή δήλωσης πιστοποίησης για την ολοκλήρωση του έργου. Στην περίπτωση αυτή ο ωφελούμενος διατηρεί τη δυνατότητα για επιπλέον παρεμβάσεις εξοικονόμησης και να καταχωρήσει Β’ ΠΕΑ με επιτευχθείσα εξοικονόμηση ενέργειας που θα εντάσσεται στα άνω ενεργειακά όρια" .

Άρα τι κάνω, τους λέω να κάνουν παρεμβάσεις και ξαναπάω και περιμένω να τις κάνουν ; Αν αποφασίσουν να μην τις κάνουν, εκεί τι γίνεται, δεν εκδίδω ΠΕΑ  άρα δεν πληρώνομαι ;

ΞΑΝΑΔΕΣΤΟ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Didonis said:

μια πρώτη κουβέντα με τον πρώτο μηχανικό μπας και είναι χρήσιμη ειδικά αν ήταν και ο σύμβουλος του έργου?

Όσς κουβέντες χρειαστεί, το θέμα είναι τι γίνεται αν οι ιδιοκτήτες δεν το δέχονται ; Υπάρχει πχ κάποιο όργανο επίλυσης διαφορών ; Αν περνάει καιρός και δεν κάνουν τίποτα, προχωράω σε έκδοση αφού μου έχει ανατεθεί από το πρόγραμμα για να καταχωρήσω ότι ολοκλήρωσα τον έλεγχο ;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει λεπτομερώς και με τη μεγαλύτερη δυνατή επιοίκεια, και τα έχω τρέξει όλους τους υπολογισμούς από το μηδέν 4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SEKKARA said:

ΞΑΝΑΔΕΣΤΟ!!!! 

Τα έχω δει λεπτομερώς και με τη μεγαλύτερη δυνατή επιοίκεια, και τα έχω τρέξει όλους τους υπολογισμούς από το μηδέν 4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, SteveEngineer said:

... το θέμα είναι τι γίνεται αν οι ιδιοκτήτες δεν το δέχονται ; ...

Δεν έχω ενασχόληση με ΠΕΑ οπότε δεν είμαι κατάλληλος να σου πω.

Γενικός κανόνας όμως ότι μας πληρώνουν για το έργο που μας έχει ανατεθεί (πχ το ΠΕΑ σου) όχι αν τους αρέσει το αποτέλεσμα.

Ακόμα πιο καλός κανόνας (δικός μου) είναι στην ανάθεση έργου σαν αυτού πληρωμή με την ανάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

κληρώθηκα για 2ο ΠΕΑ, έκανα την καταχώρηση του παραρτήματος 6 αλλά δεν με αφήνει να κάνω «Οριστική Καταχώρηση».

Είχε κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει για 4 Β ΠΕΑ (συναδέλφων ,όχι δικά μου….)….

Περιμενα ότι θα υπήρχαν θέματα αλλά αυτό το χάλι με τίποτα…..

Απο τα χαρακτηριστικότερα :

U τοίχων σεναρίου 0.28 ….. με 6αρι μονωτικό …. Το +0.2  ο συνάδελφος το αγνοούσε παντελώς και επέμενε ότι δεν ισχύει…..

οι καυστήρες δεν έχουν ηλεκτρική κατανάλωση ….. 0 στα 4….

απλό σύστημα  θέρμανσης χωρίς αντιστάθμιση ή οτιδήποτε άλλο είχε αυτοματισμούς Α…

βα λέβητα χωρίς ΦΕ 0.88….

βα δικτύου θέρμανσης με λέβητα 1.0….


U τοίχων σε κτήριο προ ΚΘΚ χωρίς καμία μόνωση στα επίπεδα του 1 με 1,5

κτλ…

Δεν συζητάμε για τα απλά όπως έλλειψη τοίχων , δαπέδων κτλ από τους υπολογισμούς …

Δεν έχουμε καμία ελπίδα …… 

ΥΓ

Ένας συνάδελφος όταν του είπα ότι δεν βγαίνει με τίποτα , προσφέρθηκε να φτιάξει το xml και να μου το στείλει …..

 

Edited by pggiotas
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.