Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

On 2/12/2023 at 8:49 ΜΜ, pggiotas said:

Υπεύθυνος είναι ο υπογράφων το ΠΕΑ ….. το ποιους συνεργάτες και βοηθούς έχει για την εκτέλεση της εργασίας του το καθορίζει αυτός και σίγουρα δεν υπάρχει τίποτα παράνομο σε αυτό ,,,,

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/12/2023 at 3:33 ΜΜ, pggiotas said:

Έχω πάει για 4 Β ΠΕΑ (συναδέλφων ,όχι δικά μου….)….

Περιμενα ότι θα υπήρχαν θέματα αλλά αυτό το χάλι με τίποτα…..

Απο τα χαρακτηριστικότερα :

U τοίχων σεναρίου 0.28 ….. με 6αρι μονωτικό …. Το +0.2  ο συνάδελφος το αγνοούσε παντελώς και επέμενε ότι δεν ισχύει…..

οι καυστήρες δεν έχουν ηλεκτρική κατανάλωση ….. 0 στα 4….

απλό σύστημα  θέρμανσης χωρίς αντιστάθμιση ή οτιδήποτε άλλο είχε αυτοματισμούς Α…

βα λέβητα χωρίς ΦΕ 0.88….

βα δικτύου θέρμανσης με λέβητα 1.0….


U τοίχων σε κτήριο προ ΚΘΚ χωρίς καμία μόνωση στα επίπεδα του 1 με 1,5

κτλ…

Δεν συζητάμε για τα απλά όπως έλλειψη τοίχων , δαπέδων κτλ από τους υπολογισμούς …

Δεν έχουμε καμία ελπίδα …… 

ΥΓ

Ένας συνάδελφος όταν του είπα ότι δεν βγαίνει με τίποτα , προσφέρθηκε να φτιάξει το xml και να μου το στείλει …..

 

Άσχετο με τα ευρήματα σου τα οποία είναι λίγο πολύ αναμενόμενα! Αλλά πως κληρωθηκες ηδη σε 4 ΠΕΑ? Σε ποια περιοχή είσαι? Δεν υπάρχει άλλος? 

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 5 συνάδελφοι.... Και ο ένας έχει κληρωθεί 2 φορές αλλά όχι στον ίδιο νομό....

 

Υ.Γ.

Ασχετο με το εξοικονομώ 21  αλλά σχετικό με το εξοικονομώ 23....

Συζητούσα εχθές με φιλικό ζευγάρι που έκανε αίτηση για το εξοικονομώ 23...

Εγώ δεν μπορούσα να το "τρέξω" λόγω ασυμβίβαστου (μελετητής και κατασκευαστής.....).....

Οταν είχε έρθει ο συνάδελφος για να πάρει τα στοιχεία από τον φάκελο του ακινήτου το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν κάτοψη-άδεια τοπογραφικό .... ούτε θερμομόνωση ούτε ξυλότυποι (αυτό δικαιολογείται) ούτε μελέτη θέρμανσης....Κατασκευή 1998....

Δεν μίλησα τότε (κακώς) για να μην παρεξηγηθώ υποθέτοντας ότι θα επανέλθει.... Το θέμα ξεχάστηκε...

Εχθές που έμαθα ότι έγινε κανονικά και χωρίς προβλήματα η αίτηση ρώτησα την βαθμολογία που έχουν....

Μου απάντησαν 14,5..... Οχι δεν έχω γράψει λάθος ... τόσο μου είπαν..... Τους είπα ότι δεν έχουν καταλάβει καλά γιατί δεν υπάρχει περίπτωση ΕΕ να σε βάλει στο πρόγραμμα με τόσο χαμηλή μοριοδότηση από την στιγμή που το 2021 η βάση στον νομό μας ήταν 53+....

Με τα πολλά μπήκαμε στο site και είδαμε την αίτηση του και όντως είχαν 14,5....

Για να μην το ψάχνετε το 14,5 προκύπτει κατόπιν μηδενικής επίδοσης στο Κ1.....

Εννοείτε δεν είχε καμία ενημέρωση ότι η μοναδική του πιθανότητα είναι να ξαναεπιλεγούν όλοι.... 

Οπως λέει και μία ψυχή... Αυτοί είμαστε....

Edited by pggiotas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κανέναν η περίπτωση απένταξης από το πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021 λόγω αποβίωσης ωφελούμενου. Το ΤΕΕ ισχυρίζεται ότι πρέπει να απενταχθεί η αίτηση (που ήταν σε στάδιο ολοκλήρωσης - μπήκαν οι προκαταβολές, ξεκίνησε το δάνειο κ είχαν γίνει οι εργασίες) επειδή έγινε χρήση κωδικών taxis του ωφελούμενου 1 ημέρα μετά το θάνατό του. Προφανώς κ ο ωφελούμενος δεν μπορούσε να κάνει χρήση υπολογιστή λόγω ηλικίας (άνω των 70 ετών) και τα παιδιά του ανέλαβαν να ενημερώσουν μετά από 3 ημέρες..γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία μετά από αυτή την εξέλιξη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως η αίτηση θα απενταχθει. Ειναι κατι που απαγορευεται ακόμα και εν-ζωή ακόμα και εξουσιοδοτηση να ειχε να χρησιμοποιεί τους κωδικους. Οταν ο αλλος πεθανει δυστυχως πιά ειναι αυταπόδεκτο οτι εγινε χρηση απο 3ον. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 11:27 PM, arch_sergio said:

Συνάδελφοι καλησπέρα

κληρώθηκα για 2ο ΠΕΑ, έκανα την καταχώρηση του παραρτήματος 6 αλλά δεν με αφήνει να κάνω «Οριστική Καταχώρηση».

Είχε κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Κατάφερες κάτι ; Έχω το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2023 at 12:31 ΜΜ, xandem said:

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κανέναν η περίπτωση απένταξης από το πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021 λόγω αποβίωσης ωφελούμενου. Το ΤΕΕ ισχυρίζεται ότι πρέπει να απενταχθεί η αίτηση (που ήταν σε στάδιο ολοκλήρωσης - μπήκαν οι προκαταβολές, ξεκίνησε το δάνειο κ είχαν γίνει οι εργασίες) επειδή έγινε χρήση κωδικών taxis του ωφελούμενου 1 ημέρα μετά το θάνατό του. Προφανώς κ ο ωφελούμενος δεν μπορούσε να κάνει χρήση υπολογιστή λόγω ηλικίας (άνω των 70 ετών) και τα παιδιά του ανέλαβαν να ενημερώσουν μετά από 3 ημέρες..γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία μετά από αυτή την εξέλιξη?

Καλησπέρα

Αντιγράφω την απάντηση που πήρα από το help desk για το ΕΚΟ2021:

Σε περίπτωση θανάτου, τα δικαιώματα που προγράμματος μεταβιβάζονται στον διάδοχο που ορίζει ο
ωφελούμενος μετά την έκδοση της απόφασης υπαγωγής.
Μετά από την ολοκλήρωση του σταδίου χρηματοδοτικού σχήματος εκδίδεται απόφαση του Φορέα
Υλοποίησης για την υπαγωγή των αιτήσεων των Ωφελουμένων στο Πρόγραμμα (Απόφαση Υπαγωγής).
Μόνο σε αυτή την περίπτωση μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία.
Αν προκύψει θάνατος πριν τη δήλωση του διαδόχου, η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει και θα
ακυρωθεί αυτόματα μόλις ξεπεραστεί η πρώτη προθεσμία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει το εξής

δ. H επιλέξιμη αμοιβή για τυχόν εκδόσεις αδειών/εγκρίσεων ή εκπόνησης μελετών (στα
πλαίσια έκδοσης αδειών/εγκρίσεων) που απαιτούνται από την κείμενη νομοθεσία για την
υλοποίηση παρεμβάσεων (όπως για παράδειγμα αμοιβή για έγκριση εργασιών δόμησης
μικρής κλίμακας, αμοιβή για μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου), ορίζεται
ως εξής:
i) Για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα, μέχρι 250 €/αμοιβή, με δυνατότητα
πολλαπλών αδειών/μελετών και μέχρι του συνολικού ποσού των 400 €,

Σε διαμέρισμα στο οποίο κατασκευάστηκε θερμοπρόσωψη και τοποθετήθηκε Α/Θ (αντί της κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου) γνωρίζω ότι απαιτείται ΑΕΔΜΚ τόσο για τη θερμοπρόσωψη, όσο και μελέτη θέρμανσης για την Α/Θ.

Επειδή θα συμμετέχει εκτός από εμένα και Μηχανολόγος σχετικά με το σκέλος της άδειας θα δηλώσω συνολικό ποσό 400 ή θα πρέπει να πάω στα 250 ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.