Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία μεταπώλησης λογισμικού


KidPadel

Recommended Posts

8 minutes ago, KidPadel said:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Κάτι τελευταίο, για να νιώθει ο αγοραστής πιο σίγουρος και να γίνει νόμιμα η πώληση, θα πρέπει να εκδώσω τιμολόγιο σωστά; 

Εγώ αυτό θα έκανα, ναι (δεν το έχω κάνει ποτέ μου όμως, οπότε και δεν γνωρίζω τι ακριβώς απαιτείται).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, KidPadel said:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Κάτι τελευταίο, για να νιώθει ο αγοραστής πιο σίγουρος και να γίνει νόμιμα η πώληση, θα πρέπει να εκδώσω τιμολόγιο σωστά; 

Καλημέρα σας. Αν και δεν εμπίπτει άμεσα στο αντικείμενό μας (καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον λογιστή σου) έχω τη γνώμη ότι δεν μπορείς να εκδώσεις τιμολόγιο πώλησης λογισμικού εκτός βεβαίως και αν έχεις βάλει κάποιο ΚΑΔ με επιπλέον δραστηριότητα πέραν αυτή του μηχανικού. Τώρα, το να μεταπωληθεί ένα λογισμικό σε άλλο συνάδελφο, το λογικό για μένα είναι (εκφράζω προσωπική γνώμη χωρίς να το έχω ψάξει) να λάβει γνώση η εταιρία. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pavlos33 said:

Καλημέρα σας. Αν και δεν εμπίπτει άμεσα στο αντικείμενό μας (καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον λογιστή σου) έχω τη γνώμη ότι δεν μπορείς να εκδώσεις τιμολόγιο πώλησης λογισμικού εκτός βεβαίως και αν έχεις βάλει κάποιο ΚΑΔ με επιπλέον δραστηριότητα πέραν αυτή του μηχανικού. Τώρα, το να μεταπωληθεί ένα λογισμικό σε άλλο συνάδελφο, το λογικό για μένα είναι (εκφράζω προσωπική γνώμη χωρίς να το έχω ψάξει) να λάβει γνώση η εταιρία. 

Ναι έχετε ένα δίκιο για τον ΚΑΔ. Θα ρωτήσω και τον λογιστή. Φαντάζομαι εξαρτάται και τι θα θέλει ο αγοραστής τον οποίο δεν έχω βρει ακόμη. Θα τα λάβω υποψιν. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε μιλάτε με τον λογιστή σας για την πώληση του λογισμικού... Δεν χρειάζεστε ΚΑΔ πώλησης λογισμικού για να μεταπωλήσετε κάτι που το έχετε δηλώσει ως έξοδο, αλλά χρειάζεται τιμολόγιο και πιθανόν και δελτίο αποστολής.

Και εγώ θα πρότεινα να μιλήσετε με την εταιρία για να ξέρετε τι θα προκύψει και με την υποστήριξη... και πολύ θα θέλαμε να μάθουμε τη συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/5/2023 at 12:36 ΜΜ, Pavlos33 said:

Αν και δεν εμπίπτει άμεσα στο αντικείμενό μας (καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον λογιστή σου) έχω τη γνώμη ότι δεν μπορείς να εκδώσεις τιμολόγιο πώλησης λογισμικού εκτός βεβαίως και αν έχεις βάλει κάποιο ΚΑΔ με επιπλέον δραστηριότητα πέραν αυτή του μηχανικού.

Άφορά πώληση παγίου της επιχείρησης και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.  Αν έκανε εμπόριο πώλησης λογισμικού, ναι εκεί χρειάζεται.

Φυσικά η ερώτηση στον λογιστή επιβάλλεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.