Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ωρομίσθιοι - Αναπληρωτές


dora3110

Recommended Posts

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα να μάθω αν μπορώ να διδάξω σε σχολείο.

Ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να μάθω λεπτομέρειας και γενικότερα να ενημερωθώ?

Να σημειώσω ότι είναι μηχανικός ανακαίνισης και αποκατάστασης κτιρίων Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή σου βγαίνει η πίστη να γίνες μηχανικός και δεν μπορείς να διδάξεις π.χ. φυσική ? Για τον μηχανολόγο κιόλας που μπορεί να πει και 5 πράγματα παραπάνω στην θερμοδυναμική που οι μαθητές αγγίζουν στην 2α Λυκείου...

 

Ναι να μην το κάνουν είναι η απάντηση μου .Οι φυσικοί ναι θα το κάνουν ΠΟΛΥ καλύτερα ,αλλιώς με την ίδια λογική να βάλουμε τους φυσικούς κα κάνουν τους μηχανικούς αφού πολλοί έχουν διδαχθεί Μηχανική (Mechanics)

 

Με την ίδια λογική με 7 εξάμηνα μαθηματικά να τους κάνουμε και μαθηματικά ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βγήκε η εγκύκλιος για αναπληρωτές-ωρομίσθιους.Ξέρει κανείς πως δουλεύει το σύστημα?Αξίζει τον κόπο?Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει να μας πει λεπτομέρειες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Απλά πας και γράφεσαι στην Β'θμια όπου συμπληρώνεις που θες να διδαξεις(σε ποια ΕΛΜΕ) και περιμένεις περίπου 3 χρονια για να σε παρουν σαν ωρομίσθιο. Την πρώτη χρονιά να καταλάβεις έχεις 0 μόρια.Το είχα κάνει το 2006 και μετά δεν ξαναασχολήθηκα. Να ξέρεις ότι οι ωρομίσθιοι πληρώνονται σχεδόν ποτέ (νομίζω 2 φορές το χρόνο) και γενικά σε παίρνουν δύσκολα, αν είσαι από ΣΕΛΕΤΕ(ΑΣΠΑΙΤΕ) έχεις περισσότερες πιθανότητες

Link to comment
Share on other sites

To είχαμε ξαναγράψει κάπου αλλού.

Οπως σωστά περιγράφει ο συνάδελφος, πήγαινε να γραφτείς στην Β/θμια της περιοχής σου για να μπεις στους πίνακες ωρομισθίων και αναπληρωτών.

Αλλά εάν θέλεις να έχεις τύχη και ενδιαφέρεσε πρέπει να έχεις "γνωστό" τον προϊστάμενο της εκάστοτε Β/θμιας.

Αυτός είναι το λύσε-δέσε...της κατάστασης

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και την περιπτωση των ΙΕΚ.

Εχει καλα λεφτα απο οτι εχω ακουσει και ειναι και απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Oι αιτησεις ειναι μεχρι 12 ιουνιου,,θα κανω κι εγω τα χαρτια μου ειμαι μηχανολογος ΤΕΙ .. εγω πιστευα πως δεν ενδιαφερονται πολλοι μηχανικοι για εκπαιδευση ,,και πονταρα στους αναπληρωτες ..δηλ κι εδω χρειαζεται μεσο?? σοβαρα??

Link to comment
Share on other sites

@κoulosb

Φαντάζομαι μιλάς για Δημόσια ΙΕΚ οτι είναι καλά τα λεφτά γιατί στα ιδιωτικά είναι κλάφτα (περίπου 10 ευρώ η ώρα), το ξέρω γιατί το σκεφτόμουνα το Σεπτέμβρη να δουλέψω σε ενα από τα δυνατά του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας με μηδενικά μόρια τι νόημα έχει? Αν προσληφθούν όλοι από τον πίνακα με προϋπηρεσία μετά προσλαμβάνονται από τον πίνακα με μηδενικά μόρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.