Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Aggelosss1978

Αντισεισμικός αρμός

Recommended Posts

Και με τα υπολοιπα τι κανω???

 

Μπορει να εχω μια μεγιστη μετακινηση 4εκ αλλα εγω θελω να αφησω 15εκ αρμο...

Δεν μπορω???

Δε νομιζω να σου πει κανεις οτι θα "αξιοποιήσεις" τα 15εκ με διαφορετικο τροπο....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ μπορεί να θέλεις να αφήσεις και 25εκ.

Μέχρι το 2πλάσιο δεν μετράει στη δόμηση.

Από εκεί και πέρα μετράει στη δόμηση.

Αν το αφήσεις κενό , πιθανόν να έχεις πολεοδομικά προβλήματα.

Μέχρι 10εκ. υπάρχει ανοχή από τις διαστάσεις των σχεδίων και δε θεωρείται πολεοδομική παράβαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δηλαδή πολεοδομικά για διώροφο απαιτούνται 4cm.

Δεν ξέρω τι μετακίνηση δ σου έβγαλε η δυναμική ανάλυση αλλά στα μεταλλικά

υπάρχει ο περιορισμός Η/150 για τα υποστυλώματα.

 

Εγω θα βγαλλω 15εκ δ και θα κανω και αναλυση 2ης ταξης... :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή πολλοί από τους προλαλήσαντες (συγγνώμη που θα το πω -έχουν λάθος-αναφέροντας ότι ισχύει το 4-8-10εκ) και επειδή έχω δικαστικό αγώνα με γείτονα παρακαλώ ας προσέξουν ότι για τον αρμό γειτονικών κτιρίων ισχύει μόνον ή 2Δν ή Δν (όπου Δν=μεγ μετακ του νέου κτιρίου) και αναλόγως αντίστοιχα αν υφίσταται κτίριο ή όχι

Πιστεύω να καταλήγετε στο ίδιο συμπέρασμα και σεις, αν διαβάζετε προσεκτικά τα παρακάτω

(αν κάνω λάθος διορθώστε με και ίσως με βοηθήσετε)

ΑΠΟΦ. Δ17α/141/3/ΦΝ 275 της 15/20.12.1999 (ΦΕΚ 2184 Β)

Έγκριση Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού

4.1.7.2. Επαφή με τα Γειτονικά Κτίρια

[3] Αν δεν γίνει ακριβέστερος υπολογισμός ο σεισμικός αρμός πλήρους διαχωρισμού μπορεί να έχει εύρος ίσο με την τετραγωνική ρίζα του αθροίσματος των τετραγώνων των μεγίστων σεισμικών μετακινήσεων (Δ=q Δελ) των δύο κτιρίων στις θέσεις των επικίνδυνων υποστυλωμάτων, συμπεριλαμβανομένης και της επίδρασης της στροφής περί κατακόρυφον άξονα. Αν δεν είναι δυνατή ακριβέστερη εκτίμηση των μετακινήσεων του υφιστάμενου κτιρίου, μπορούν να ληφθούν ίσες με τις αντίστοιχες του υπό μελέτη κτιρίου.

άρθρο 5 του κτιριοδομικού κανονισμού

«3.6. Σε περίπτωση ανέγερσης νέου κτιρίου τηρείται απόσταση από γειτονικά κτίρια …

β) Ο σεισμικός αρμός «πλήρους διαχωρισμού», του εδαφίου (3) της παρ. 4.1.7.2. του Ν.Ε.Α.Κ., εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις προστασίας γειτονικών κτιρίων, ενώ οι περιπτώσεις προστασίας με την κατασκευή «τοιχωμάτων – προσκρουστήρων» ή με την «τήρηση αποστάσεων ανάλογα με τον αριθμό των ορόφων», όπως περιγράφονται αντίστοιχα στα εδάφια (4) και (5) της παρ. 4.1.7.2. του Ν.Ε.Α.Κ., εφαρμόζονται μόνο όταν τα κτίρια (παλαιό και νέο) ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, ο οποίος έχει και την ευθύνη δόμησης των δύο κτιρίων, ώστε να πληρούνται οι προϋποθέσεις εφαρμογής των παραπάνω διατάξεων του Ν.Ε.Α.Κ.

…………………….

ε) Όταν υπάρχει κτίριο στο όριο ομόρων οικοπέδων, το ελάχιστο εύρος του σεισμικού αρμού πλήρους διαχωρισμού, υπολογίζεται για τη σεισμική μετακίνηση και των δύο κτιρίων, όπως ορίζεται στο εδάφιο (3) της παρ. 4.1.7.2. του Ν.Ε.Α.Κ. και διαμορφώνεται εξ ολοκλήρου στο οικόπεδο του νέου κτιρίου.

Σε καμία περίπτωση η απόσταση του νέου κτιρίου από το όριο των ομόρων οικοπέδων δεν πρέπει να είναι μικρότερη από το εύρος (Δν), όπου (Δν) είναι η μέγιστη σεισμική μετακίνηση του νέου κτιρίου.

ς) Όταν δεν υπάρχει κτίριο στο όριο των ομόρων οικοπέδων το νέο κτίριο απέχει από το όριο απόσταση τουλάχιστον ίση με το εύρος (Δν) της μέγιστης σεισμικής μετακίνησής του.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή πολεοδομικά για διώροφο απαιτούνται 4cm.

Δεν ξέρω τι μετακίνηση δ σου έβγαλε η δυναμική ανάλυση αλλά στα μεταλλικά

υπάρχει ο περιορισμός Η/150 για τα υποστυλώματα.

 

@Κana , για αυτό έγραψα τα παραπάνω.

Εξαρτάται από το δ που θα του βγάλει η ανάλυση.

Αλλά το 2*δ < 8cm , δ < 4cm oύτως ή άλλως λόγου του περιορισμού που έχεις στα μεταλλικα ( Η/150 , Η/300).

Δηλαδή να στο πω και αλλιώς , εάν προκύπτει δν> 4 = 600/150 , τότε θα πρέπει να πάει σε μεγαλύτερη διατομή υποστυλώματος ή να βάλει και άλλα χιαστί για να περιορίσει τις μετακινήσεις.

Η περίπτωση του Τerry είναι ενα διώροφο (λογικά με περίπου 6μ. ύψος).Εκτός και αν έχει κάποιο πολυόροφο στα όμορα οικοπεδα.

 

Ο Τerry το κατάλαβε αλλά μου την ''έφερε'' με την ανάλυση 2ας τάξης :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

χαχαχα

 

Ειδες, τη βρηκα τη λυση....

Share this post


Link to post
Share on other sites

spy1551 και terry

Εδώ και 4 χρόνια τρέχω για ένα 1εκ (μετακίνηση κτιρίου μου 2εκ) με απαιτούμενο αρμό λόγω ύπαρξης κτιρίου στο όμορο 4 εκ (=2*Δν σύμφωνα με τα παραπάνω που ανέφερα).

Τοποθετώ Dow 3 εκ

Εμπειρογνώμων συντάσσει έκθεση για απαιτούμενο αρμό 10 εκ (ούτε καν σύμφωνα με τον κανόνα 4-8-10εκ)

Αποτέλεσμα να τρέχω σε 3 μέχρι στιγμής δικαστήρια (για αυτό συνιστώ προσοχή στην ακριβή ερμηνεία και εφαρμογή της διάταξης του αρμού)

 

υ.γ Υπάρχει άλλος συνάδελφος με ίδια περίπτωση; με δικαστήρια κλπ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσυ αφησες λιγοτερο...

Εγω μιλαω για περισσοτερο....

 

 

Eάν πάλι έχεις τοιχοποιία ,μπορεί να έχεις αυστηρότερο περορισμό (Η/300).

 

Μπορεις να μου δωσεις παραγραφο στον ΕΚ για αυτο??

Share this post


Link to post
Share on other sites
spy1551 και terry

Εδώ και 4 χρόνια τρέχω για ένα 1εκ (μετακίνηση κτιρίου μου 2εκ) με

 

Προσωπικά λαμβάνω το δυσμενέστερο από τα 2.

Είτε με το 4-8-12 με βάση τους ορόφους , είτε με βάση το δ της ανάλυσης.

@Kana , Mέσα στο 1εκ. που σου λείπει , επιτρέπεται να υπάρχει μόνο το επίχρισμα. Υπάρχει περσινό ΦΕΚ για αυτό (δες τα προηγούμενα μηνύματα μου).

 

Μπορεις να μου δωσεις παραγραφο στον ΕΚ για αυτο??

Οι ΕC έχουν μόνο το Η/150 και τον περιορισμό για κτήρια με γερανογέφυρες.

Το Η/300 υπάρχει σε κάποια παλιά ΒS ή DIN αν θυμάμαι καλά για μεταλλικά με τοιχοποιία.

Αλλά αν έχεις τοιχοποιία και μεταλλικό , πρέπει να κάνεις και τον έλεγχο κατά ΕΑΚ για την τοιχοποιία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
πρέπει να κάνεις και τον έλεγχο κατά ΕΑΚ για την τοιχοποιία.

 

Πως το ελεγχεις τωρα αυτο.. (λογικα μιλας για την παρ 4.2.2 του ΕΑΚ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.