Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Aggelosss1978

Αντισεισμικός αρμός

Recommended Posts

Kana τι έγινε με την περίπτωσή σου με τα δικαστήρια? Είχα βρει κάπου ένα έγγραφο? εγκύλιο? δεν θυμάμαι τι ήταν που έλεγε ότι η εφαρμογή της διάταξης περί αντισεισμικού αρμού εναπόκειται στην βούληση του ιδιοκτήτη. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει ή όχι και τι ισχύ έχει σε σχέση με τον ΕΑΚ που είναι νόμος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από 2 δικαστήρια και καμιά 5-6 πραγματογνωμοσύνες δικαιώθηκα

Τώρα βρισκόμαστε στο εφετείο

 

υ.γ Εσύ ήσουν που είχες όμοια περίπτωση ή κάποιος άλλος ;; 

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, ευτυχώς δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο. Αν το βρω θα στο δώσω μήπως και σου χρειαστεί. Έχει καιρό που το έχω δει, μπορεί να κάνω και λάθος και να θυμάμαι κάτι άσχετο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι παλιό και αφορά το μεσοδιάστημα από την αρχική επιβολή του, την εν συνεχεία κατάργησή του και την εκ νέου επιβολή του 

Σ' ευχαριστώ πάντως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω ένα θέμα.

Αν μελετάμε 2 κτίρια με αρμό μεταξύ τους, για τον υπολογισμό του εύρους του αντισεισμικού αρμού θα προσθέσουμε τα δύο μεγέθη των δύο κτιρίων ή μπορούμε να λόγω της ισοσταθμίας πλακών να πάμε με την §4.1.7.2[4];

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συνιστουσα να εφαρμοσεις το δυσμενεστερο μεταξυ του &4.1.7.2(4) (αν δεν υπαρχει κινδυνος εμβολισμου) , &4.1.7.2(3) και ΦΕΚ Β 270/2010 &4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος εμβολισμού, τα κτίρια επικοινωνούν μεταξύ τους, δηλαδή υπάρχει πλήρης ισοσταθμία πλακών.

Edited by Faethon11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο αντισεισμικός αρμός είναι υποχρεωτικός και

για ισόγεια μεταλλικά υπόστεγα σε επαφή με ισόγειο κτίσμα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Προσωπικά θεωρώ ότι χρειάζεται αρμός ακόμα και εκεί ή τουλάχιστον ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.

Άλλωστε το μεταλλικό λογικά θα έχει και μεγαλύτερες μετατοπίσεις και άρα ο εμβολισμός είναι πιο πιθανός

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η υποχρεωση αντισεισμικου αρμου ειναι ανεξαρτητη του ειδους του φεροντος οργανισμου (οχι για τα θεμελια αλλα για την ανωδομη μονο)

Ομως ουτως ή αλλως δεν ειναι δυνατον ενας μεταλλικος στυλος να ακουμπα στο οριο διοτι σε αυτη την περιπτωση που θα μπει η μεταλλικη πλακα ακγυρωσης και το αντιστοιχο θεμελιο;

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.