Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΚ Δικαιώματος Υπογραφής Μελέτης Ύδρευσης από Μηχανολόγο


Recommended Posts

Καλημέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος σύμφωνα με πιο ΦΕΚ ο μηχανολόγος μηχανικός διακαιούτε να υπογράψει μελέτη ύδρευσης για έκδοση οικοδομικής αδείας αντί του αρχιτέκτονα του έργου?

Ο αρχιτέκτων του έργου δεν θέλει να υπογράψει την μελέτη ύδρευσης οπότε και θα την υπογράψω εγώ μαζί με τις υπόλοιπες Η/Μ μελέτες. Το πρόβλημα είναι ότι από την πολεοδομία μου λένε ότι την ύδερυση ΠΡΕΠΕΙ να την υπογράψει ο αρχιτέκτωνας...

Link to comment
Share on other sites

Δε ρωτάς τους λεβέντες εκεί να σου πουν που αναφέρεται στη νομοθεσία αυτό το πράγμα? Πρώτη φορά το ακούω. Δηλαδή για τα σταστικά θα μας ζητήσουν και υπογραφή μηχανολόγου τα παλικάρια;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία, δηλαδή χωρίς να ψάξω νόμους, ο μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μόνο παθητική δεν μπορεί να υπογράψει. Και αυτό γιατί η παθητική ανήκει στην αρχιτεκτονική μελέτη.

Ενώ ύδρευση/αποχέτευση κλπ ανήκουν στις μελέτες εγκαταστάσεων.

 

υ.γ. Για ρώτα τους, τον έλεγχο των υδραυλικών στην πολεοδομία ποιος ελεγκτής τον κάνει? Ο αρχιτέκτονας/πολιτικός ή ο μηχανολόγος?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η πολεοδομία είναι μικρή και υπάρχει ένας ελεγκτής, πιθανόν αρχιτέκτονας, για όλους τους ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία έχει και μηχανολόγο, και αρχιτεκτωνα. Τεσπά, θα παώ αύριο και θα δούμε. Αν μου κολήσουν πολύ θα τους ρωτήσω όντως σε πια νομοθεσία το γράφει αυτό που μου ζητά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχεις δικιο, δυστυχως στο Ελληνικο Δημοσιο πρεπει εσυ να τους δειξεις οτι εχουν αδικο και οχι οτι αυτοι εχουν δικιο.. Αλλα μια προσπαθεια δε βλαπτει..

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία έχει και μηχανολόγο, και αρχιτεκτωνα. Τεσπά, θα παώ αύριο και θα δούμε. Αν μου κολήσουν πολύ θα τους ρωτήσω όντως σε πια νομοθεσία το γράφει αυτό που μου ζητά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μπορείς να τα υπογράψεις και μάλιστα ανεξαρτήτως προυπολογισμού. Αναφέρεται στη νομοθεσία στα δικαιώματα της ειδικότητάς σου. Το αν έχουν μηχανολόγο ή οτιδήποτε άλλο, δεν σε ενδιαφέρει. Υπέγραψέ τα φαρδιά-πλατιά και άστους να το γράψουν στο φύλλο ελέγχου σαν παρατήρηση, να δω τι θα γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπέγραψέ τα φαρδιά-πλατιά και άστους να το γράψουν στο φύλλο ελέγχου σαν παρατήρηση, να δω τι θα γράψουν.

πολύ καλό !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.