Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 - Κλήρωση Επιθεωρητή Β' ΠΕΑ


Recommended Posts

2 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

@dib
Στο σχέδιο δεν είναι υπολογισμοί. Οι τιμές είναι από μετρήσεις. Δεν χρειάζομαι να αποδείξω το αποτέλεσμα των μετρήσεων. Μόνο να το εξηγήσω και να κάνω αναγωγή από τις μετρήσεις: 14°C έξω-27°C θερμαινόμενα-23°C μη θερμαινόμενο σε 2°C έξω - 20°C(+18)  θερμαινόμενα- ??°C μη θερμαινόμενο
Το λουτρό δεν έχει μονάδα. Αφου δεν έχει μονάδα, τότε μπαίνει ούτως ή άλλως ηλεκτρικό σώμα, με % (2-3%) ως προς τη συνολική επιφάνεια του διαμερίσματος.... A/C παντως δεν μπαίνει!
.....................................
.....................................

O υπολογισμός Pgen από τον τύπο της ΤΟΤΕΕ δίνει απαίτηση φορτίων 3,85KW και έχω εγκατεστημένα περίπου 6KW (λίγο παραπάνω). Τι Um έχεις πάρει για την εφαρμογή του τύπου για Α κλιμ. ζώνη? Γιατί είμαι σίγουρος οτι είναι λάθος αν έβαλες 1,55 για την Α ζώνη...δεν ξέρω πόσο είναι αλλά είναι > απο το 1,55W/(m2K)! Υπάρχει σχετικό έγγραφο του ΥΠΕΝ ειδικά για το εξοικονομώ, πως υπολογίζεται το Um μετά τις ενεργειακές επεμβάσεις!
Αυτά είναι τα δεδομένα του συστήματος προ πράξεων.
.....................................................................

Υ.Γ.
Με τον συνάδελφο πάντως διαφωνούσαμε στο τι κάνουμε στα ΠΕΑ. Στο θεωρητικό συμφωνούσαμε.
Επίσης επειδή βγήκε έτσι κι αλλιώς Β+ που χρειαζόμουν για το εξοικονομώ, δεν το ζαλίσαμε πολύ. Πλεόν η συζήτηση είναι θεωρητική/ για άλλες περιπτώσεις. Μακάρι να είναι όπως τα λες και να κάνω λάθος εγω, αλλά υποψιάζομα οτι Β+ δύσκολο να έχει βγει, βάση της αναφοράς που έκανα παραπάνω για το Um!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πήρα Um. To υπολόγισα (όπως θα έκανα σε ΜΕΑ). Έχω κάνει υπολογισμούς ΣUA όπου τα νέα U προκύπτουν από τα U του Α-ΠΕΑ, προσαυξημένα κάτα 0,1. Έβαλα 0,1 σαν δυσμενή προσέγγιση. Αν κάτσω να λύσω θερμογέφυρες, θα βγει μικρότερο. (Δεν έβαλα το +0,2 των Α-ΠΕΑ, λόγω κελύφους - δεν διακόπτεται η μόνωση)
Οπότε με αυτή την προσέγγιση, το δώμα από 0,17 το όρισα 0,27 και τους τοίχους από 0,27 το όρισα 0,37. Τα κουφώματα είχαν βγει περίπου 2,1 (μέσος όρος), πάλι με επίλυση κατά ΤΟΤΕΕ.

Σε άλλη μια ζωντανή μέτρηση που είχα κάνει για πλάκα, στο σαλόνι μόνο:
- έξω ήταν πάλι 19°C και μέσα 24°C χωρίς να λειτουργεί κλιματιστικό.
- απλά είμασταν μέσα 4 άτομα (320W), ένας αφυγραντύρας (200W) και ένα ψυγείο (γύρω στα 100W). 
Οπότε ένα ΔΤ=5°C το κρατάγανε 600W, σε χώρο 25-26τμ. (με ότι χάνει προς εξωτερικούς χώρους και προς άλλα δωμάτια). Πρόχειρα, αν ήταν αυτόνομος χώρος, μπορεί να ήθελα 400-500W. 

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/12/2021 at 2:55 ΜΜ, sdim said:

Όταν έχουμε κλήρωση, η αμοιβή είναι ορισμένη από τον νόμο.

Λάθος .. για το Εξοικονομω δεν ισχύει αυτό. Για τους ελέγχους δόμησης ισχύει..

Υπαρχει πουθενά πίνακας με τους εν. επιθεωρητές που συμμετέχουν στις κληρώσεις; Εσείς κληρωθήκατε στην περιοχή σας ή σε διπλανό νομό; Εγώ το δεύτερο..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, getsakna said:

Λάθος .. για το Εξοικονομω δεν ισχύει αυτό. Για τους ελέγχους δόμησης ισχύει..

Το Εξοικονομώ καθορίζει συγκεκριμένες αμοιβές για όλες τις εργασίες...ή τις δέχεσαι... ή ζητάς περισσότερα (αν στα δώσουν).

Για το Β' ΠΕΑ αν το απορρίψεις, σε 5 απορρίψεις σε πετάει έξω απο τη λίστα των κληρωτών επιθεωρητών!

Είναι μετρημένα τα κουκιά συνάδελφε....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dib said:

Το Εξοικονομώ καθορίζει συγκεκριμένες αμοιβές για όλες τις εργασίες...ή τις δέχεσαι... ή ζητάς περισσότερα (αν στα δώσουν).

Για το Β' ΠΕΑ αν το απορρίψεις, σε 5 απορρίψεις σε πετάει έξω απο τη λίστα των κληρωτών επιθεωρητών!

Είναι μετρημένα τα κουκιά συνάδελφε....

Το πρόγραμμα σου λέει απλά τα ποσα που θα πάρει ο ιδιοκτήτης πίσω. Όχι ποσό θα κοστίσει το πεα. Άποψη μου συνάδελφε..ο καθένας κάνει ότι τον συμφερει

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, getsakna said:

Το πρόγραμμα σου λέει απλά τα ποσα που θα πάρει ο ιδιοκτήτης πίσω. Όχι ποσό θα κοστίσει το πεα. Άποψη μου συνάδελφε..ο καθένας κάνει ότι τον συμφερει

Θεωρώ οτι τα ίδια λέμε συνάδελφε, αλλά με άλλα λόγια!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Θεωρώ οτι τα ίδια λέμε συνάδελφε, αλλά με άλλα λόγια!

Διαφωνούμε απλά στην έννοια αμοιβή που έθεσες ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.