Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 - Κλήρωση Επιθεωρητή Β' ΠΕΑ


Recommended Posts

11 hours ago, nick_61 said:

Η ανώτατη επιλέξιμη δαπάνη είναι 400  € με τον ΦΠΑ 24%.

Άρα 400/1,24=322,58 €.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και διαφορετικές :)

@nick_61 δεν είναι άλλο η ανώτατη επιλέξιμη δαπάνη και άλλο η αρχική δαπάνη; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, aneida said:

@nick_61 δεν είναι άλλο η ανώτατη επιλέξιμη δαπάνη και άλλο η αρχική δαπάνη; 

Στη περίπτωσή σου συμπίπτουν γιατί το διαμέρισμα είναι μεγάλο.

Στην απόφαση υπαγωγής της συγκεκριμένης αίτησης στη δεύτερη σελίδα, φαίνεται η επιλέξιμη δαπάνη για το συνολικό ανώτατο κόστος των 2 ενεργειακών επιθεωρήσεων. Διαίρεσέ το δια 2 και θα έχεις την ανώτατη επιλέξιμη δαπάνη για το Β'ΠΕΑ. Δαίρεσέ το με το 1,24 για να έχεις την δαπάνη χωρίς το ΦΠΑ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πιάτσα υπάρχουν μηχανικοί που κάνουν ΠΕΑ με 60-70 ευρώ και άλλοι που ξεκινούν από 200ευρώ ελάχιστη. Επειδή το 200 ακούγεται "κάπως" στον πελάτη εγώ δεν κάνω πλέον ΠΕΑ. Κάνω μόνο για εξοικονομώ για να κάνω και την ενεργειακή  αναβάθμιση (αντλίες θερμότητας, μονώσεις κτλ). Οι αμοιβές του εξοικονομώ για το μηχανικό είναι πολύ μικρές. 

Το Β ΠΕΑ αξίζει με την αμοιβή του προγράμματος εφόσον το Α ΠΕΑ το πάρεις έτοιμο από συνάδελφο που του έχεις τυφλή εμπιστοσύνη. Αν ειναι να το κάνεις απ την αρχή αντε γεια...

Οι ανάγκες και οι επαγγελματικοί στόχοι του κάθε συναδέλφου βεβαίως διαφέρουν...

Δεν είναι υποχρεωτικό να γραφτεί κάποιος στο μητρώο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , aneida το ποσό των 400 ο πελάτης θα το πάρει πίσω από το πρόγραμμα άσχετα αν εσύ ( όπως και εγώ που είμαι στο ίδιο καθεστώς ) πρέπει να αφαιρέσουμε το ΦΠΑ .

Σε ανάλογη περίπτωση που είχα ενημέρωσα το πελάτη ως όφειλα ηθικά και συμφωνήσαμε στα 400

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα οι μέγιστες επιλέξιμες είναι με το ΦΠΑ. Αν κάποιο παραστατικό είναι χωρίς ΦΠΑ, η επιλέξιμη δαπάνη πέφτει (από  όσο ξέρω). Δεν θυμάμαι να έχει αλλάξει κάτι σε αυτό. (Για όποιον θέλει να ζητήσει ότι δίνει το πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, aneida said:

Έχω καταμπερδευτεί να πω την αλήθεια.. ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. 

Η μέγιστη αμοιβή που επιδοτείται από το πρόγραμμα στην περίπτωσή σου είναι 400/1,24 = 322,58 €  (προ ΦΠΑ). Τόσα θα πάρει πίσω ο ωφελούμενος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γρήγορη:

Το πρόγραμμα λέει ότι στις ΑΠΥ ή στα Τιμολόγια πρέπει να αναγράφεται ως επάγγελμα "Ιδιώτης".

Τι γίνεται με όσους κόβουμε ΑΠΥ μέσω της εφαρμογής της ΑΑΔΕ και ναι μεν δηλώνουμε τον πελάτη ως ιδιώτη, όμως κατά την εκτύπωσή του δεν αναγράφεται πουθενά αυτό;image.thumb.png.75e7aff674df02a323336e7c4af2cec0.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, GregDel said:

Ερώτηση γρήγορη:

Το πρόγραμμα λέει ότι στις ΑΠΥ ή στα Τιμολόγια πρέπει να αναγράφεται ως επάγγελμα "Ιδιώτης".

Τι γίνεται με όσους κόβουμε ΑΠΥ μέσω της εφαρμογής της ΑΑΔΕ και ναι μεν δηλώνουμε τον πελάτη ως ιδιώτη, όμως κατά την εκτύπωσή του δεν αναγράφεται πουθενά αυτό;image.thumb.png.75e7aff674df02a323336e7c4af2cec0.png

Είναι απόδειξη, έχει τα στοιχεία του κι εγώ έτσι το έκανα. Συνήθως σε εταιρείες  / επαγγελματίες κόβεις τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.