Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

^

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή άλλη εγκύκλιος σχετική, διότι ο υπεύθυνος της πολεοδομίας μάλλον αγνοεί αυτή τη δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

απο παλαιότερο μήνυμα

 

 

Αρθρο 3, παρ 6 του Ν. 3212/03 (ΦΕΚ 308 Α’/31-12-03) : Άδεια δόμησης, πολεοδομικές και άλλες διατάξεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων.

 

6. Η άδεια δόμησης επιτρέπεται να αναθεωρείται μια μόνο φορά, για παράταση της ισχύος της για ίσο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία λήξης της, αν δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός.

 

Άρα λοιπόν, σε περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί ο Φέρων Οργανισμός δεν μπορεί να γίνει παράταση ισχύος για 4 χρόνια,αλλά μόνο επ' αόριστον. Λογικά όπως λέει και ο Erling.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ, το είχα διαβάσει, όμως (και εδώ κάνω το δικηγόρο του διαβόλου μια και ζούμε σε... διαολεμένη χώρα) ο νόμος αναφέρει:

"Η άδεια δόμησης επιτρέπεται να αναθεωρείται μια μόνο φορά, για παράταση της ισχύος της για ίσο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία λήξης της, αν δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός."

 

Μήπως το σημείο που έχω επισημάνει σημαίνει ότι πρέπει να έχουν ξεκινήσει οι εργασίες αλλά να μην έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός?

Κάτι τέτοιο μου ανέφεραν στη πολεοδομία αν και... τα μασάνε (μάλλον δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι ακριβώς).

Υπενθυμίζω ότι στη δική μου περίπτωση δεν έχει λάβει χώρα καμία εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Speez, αυτό με την ολοκλήρωση του φέροντος οργανισμού, το γράφει διότι με την ολοκλήρωσή του η άδεια αναθεωρείται για επ'αόριστον ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα μια αιτηση για παραταση ισχυος για μια αδεια που ληγει τελη του μηνα (η αδεια ειναι Μαιου 2006). Δεν εχει γινει καμια εργασια.

 

Στις παρατηρησεις η αρχιτεκτονας εγραψε " δεν μπορει να ανανεωθει γιατι δεν εχει ληξει" !? Δεν την βρηκα για να τη ρωτησω, αλλα πρεπει να ληξει και μετα να κανουμε την αιτηση για παραταση ισχυος;;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και το μπάχαλο συνεχίζεται...

Στη δική μου περίπτωση δεν δέχονται την άδεια αν δεν τροποποιηθεί για να πληρεί τις τελευταίες αλλαγές του ΓΟΚ (τα του Μπιρμπιλονόμου) με την αιτιολόγηση ότι... "τον τελευταίο καιρό είχαν παρατράγουδα"! :roll:

 

@ Νrg: Αυτό το έχω συναντήσει κι εγώ και ομολογώ ότι μου φάνηκε παράλογο κι εμένα. Πολύ απλά μου γεννιέται το ερώτημα: Αν πρέπει να λήξει η ισχύς μιας άδειας για να αναθεωρηθεί για παράταση ισχύος, μπορώ να αναθεωρήσω (διατηρώντας τη νομοθεσία της αρχικής άδειας) οποιαδήποτε παλιά άδεια, όσο παλιά και αν είναι?! Και αν όντως είναι έτσι, τότε πρακτικά αυτό σημαίνει ότι οι άδειες δεν λήγουν ποτέ! ;)

 

Μήπως είναι ώρα να κατέβουμε στους δρόμους απαιτώντας επιτέλους (πραγματική) κωδικοποίηση της νομοθεσίας για να μπορούμε εσείς κι εγώ να ελέγχουμε ουσιαστικά το νομοθέτη/κράτος?

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανουν, ρωτησα και 2ο αρχιτεκτονα και μου ειπε τα ιδια!!

 

Εχει κανει κανεις παραταση ισχυος ΠΡΙΝ ληξη η αδεια;;

 

Επισης λενε οτι θα ελεγχθει με τα σημερινα δεδομενα, αυτο απο που προκυπτει ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Νrg...πριν 4 μερες εχω καταθεσει αιτηση για παραταση χρονου - δεν εχει γινει καμια εργασια

οποτε περνω αλλα 4 χρ. - ομως με την διαφορα ο,τι οι Η/Χ μου θα πανε συμφωνα με την τροποποιηση του αρθρου 11παρ.2 '85 ητοι 35%!! η αδεια ωστοσο δεν ειχε ληξει πριν υποβαλλω την αιτηση παρατασης! μιλησα με την προ'ι'σταμενη της πολεοδομιας και μου ειπε οτι οι διευκρινησεις εγιναν απο τα κεντρικα και ετσι εχουν τα πραγματα! ελλας το μεγαλειο σου! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.