Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος άδειας


Recommended Posts

Αφενός μεν, μπορεί να ζητήσει αμοιβή (όχι όμως εξωπραγματική!!!) και αφετέρου μπορεί ο ΙΔΙΟΣ ο ιδιοκτήτης να κάνει την διαδικασία, που είναι εξαιρετικά απλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε μια οικοδομή η οποία είναι σχεδόν περατωμένη έληξε η άδεια πριν λίγες ημέρες. Απευθύνθηκα στην πολεοδομία (Θεσσαλονίκης) για να κάνω παράταση ισχύος και μου έδωσαν μια λίστα με τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω τα οποία είναι 25!! Μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν παθ. πυροπροστασία εγκρίσεις φορέων, απόφαση εξαίρεσης απο κατεδάφιση κ.ο.κ.

Δεδομένου ότι αυτό είναι παράλογο και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη επειδή πήγα Πέμπτη μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πεί τι ακριβώς ζητάνε σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

Επίσης αν αποφασίσω να κάνω τελική θεώρηση, εκτός απο τις αμοιβές μηχανικών πρέπει να πληρωθεί τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

έχω μια περίπτωση στο Πήλιο που έβγαλε άδεια το 2004 για γενικό ρεκτιφιέ, δημιουργία ξενώνα και προσθήκη πισίνας. τον φτιάξανε μια χαρά τον ξενώνα αλλά την πισίνα την έκαναν γαργάρα. Πήραν το leader τους και τώρα θυμήθηκαν (2010) να φτιάξουν την πισίνα. Στην άδεια δεν έγινε παράταση ισχύος το 2008...

θεωρείται η άδεια σε ισχύ? μπορούν να κάνουν την πισίνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε οικοδομική άδεια του 2001 υπάρχει σήμα διακοπής από το 2004.

Η έκθεση αυτοψίας του 2004 περιέγραφε πως το κτίσμα κατά την αυτοψία βρισκόταν στη φάση των σοβάδων.

Έκτοτε δεν έγινε καμιά κίνηση από μέρους του ιδιοκτήτη.

Καταθέσαμε αρχικά αιτήσεις για "θεραπεία" των παραβάσεων με τον νόμο του Σουφλιά και στη συνέχεια με τον νόμο 3843/10 (Μπιρμπίλη).

Καταθέτηκε επισης αίτηση για άρση του σήματος διακοπής, οπότε και αναμένεται να αρθει εντός των προσεχών ημερών το σήμα διακοπής.

Επειδή η άδεια έχει λήξει (από το 2005) πρέπει να γίνει πρώτα αναθεώρηση της για επ' αόριστον παράταση ισχύος (το 2004 κατά την έκθεση

αυτοψίας είχαμε αποπερατωμένο την φέρων οργανισμό οπότε πάμε για επ αορίστου ισχύ) και στη συνέχεια να γίνουν οι υπόλοιπες εργασίες

και η αποπεράτωση του έργου.

Μίλησα σήμερα με κάποιον από τους ελεγκτές αρχιτέκτονες και μου είπε πως εφόσον η άδεια έχει λήξει και μετά από πολύ καιρό πάω για

αναθεώρηση της αδειας επ αορίστου, ο ίδιος το θεωρεί παράτυπο (κατά την νομοθεσία) να μου χορηγήσει αυτή την αναθεώρηση και πως θα

κοιτούσε και τη νομοθεσία για το ισχυρό της γνώμης του. Έχει κάποιος συνάδελφος κάποιο έγγραφο για να προσπεραστεί αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παραταση ισχυος Αδειας που εκδόθηκε τον 9/2006.

Υπογραφηκε απο αλλο μηχανικο, που δεν μπορει να υπογραψει τωρα.

Το ακινητο ειναι σε μια περιοχη που έχει ΣΧΟΑΠ 2 χρονια περιπου τωρα.

Περασε η τετραετια, δεν έχουν πεσει ακομα τα μπετα (δεν εχει γινει τιποτα ακομα), και ο πελατης θελει να κινησω διαδικασια για παραταση ισχυος της αδειας του.

Εγω πρεπει :

-Να δω αν ο προηγουμενος μηχανικος ειχε πληρωθει για ολες τις μελετες + επιβλεψεις

-Να ελεγξω το ΣΧΟΑΠ, να δω αν υπαρχουν τιποτα αλλαγες στην αδεια

-Να ελεγξω τους κανονισμους με βαση των οποιων ειχαν γινει οι μελετες στατικων

-Να ελεγξω τυχον αλλαγες σε συντελεστες ημι-υπαιθριων και βεραντων

-Να εφαρμοστει ο ΚΕΝΑΚ, μιας και δεν είχε γινει κατι σχετικο πριν 4 χρονια

Και κατοπιν, αν ολα πανε καλα, παραιτειται ο προηγουμενος μηχανικος και αναλαμβανω εγω.

Σωστα?

Ο πελατης με ρωταει ποσο περιπου θα του στοιχησει η παραταση ισχυος. Μπορω να του πω απο τωρα, πριν ελεγχθουν ολα τα ανωτερω?

Link to comment
Share on other sites

σε εκτός σχεδίου υπήρχε άδεια γιά 2 οικίες του 2007. Η διώροφη ολοκληρόθηκέ και πήρε ρεύμα ενώ η ισόγεια 45τ.μ με αντίστοιχο υπόγειο δεν ξεκίνησε κάν. Το φλεβάρη λήγει η τετραετία. Η άδεια γιά παράταση θέλει κενακ; είναι εκτός σχεδίου σε 4στρέμματα ενός φυσικά ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θα ήθελα αν γνωρίζει καποιος

σε αδεια του 1998 αλλαγής χρήσης απο καταστημα σε κατοικία εγιναν κάποιες εργασίες καλύπτωντας το 50% των ενσήμων και μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτε άλλο.

τι γίνεται με αυτή την άδεια? εχει λήξει προφανώς, δεν ισχύει. εχει όμως εκκρεμότητες μπορεί να αναθεωρηθεί ή τι αλλό μπορει να γίνει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ο πατέρας μου είχε εκδώσει Ο.Α το 2000 την οποία αναθεώρησε το 2003 λογω τακτοποίησης ορίων οικοπέδου και είχε ισχύ με την αναθεώρηση έως το 2008 (στην άδεια αναφέρει "Η άδεια αυτή ισχύει για 4 χρόνια" και απο κάτω υπογράφεται με ημερομηνία 20-1-2004).

Η Ο.Α αφορούσε τριόρωφη οικοδομή με Pilotιs.

Aπο τους τρεις ορόφους έχουν αποπερατωθεί οι δύο για τους οποίους έχει θεωρηθεί η Ο.Α για σύνδεση με την ΔΕΗ.

Ο 3ος όροφος δεν έχει αποπερατωθεί (βρίσκεται στα σοβατίσματα), ούτε οι τελικές διαμορφώσεις σε ακάλυπτο χώρο.

Επίσης, η πλευρά της Pilotis που βρίσκεται στο όριο του οικοπέδου μας με ξένη ιδιοκτησία αν και στην άδεια προβλεπόταν να κτισθέι αυτό δεν έχει γίνει .

Εάν είναι δυνατόν θα ήθελα να μάθω:

1. Μπορεί να αναθεωρηθεί επ'αόριστον η άδεια παρότι οι δύο απο τους τρεις ορόφους έχουν αποπερατωθεί και έχει θεωρηθεί η άδεια για ρευματοδότηση σε αυτούς.

2. Μπορούμε να κτίσουμε τον τοίχο της PILOTIS που προβλεπόταν απο την Ο.Α αλλά δεν χτίσθηκε μέχρι στιγμής. (Σύμφωνα με την Αστυνομία δεν μπορούμε να επέμβουμε στο κτίριο χωρίς θεωρημένη άδεια).

Εκ των προτέρων ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.