Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, Tasosthe1 said:

Μίλησα μαζί τους ξανά και μου είπαν πως μέχρι 1/1/2017 χρησιμοποιείς τη βεβαίωση του ιστορικού του τσμεδε. Για μήνες εμπειρίας από 1/1/2017 χρησιμοποιείς και τη βεβαίωση του τοπικού εφκα. Με άλλα λόγια σε περιπτώσεις που έχεις εμπειρία πριν και μετά την 1/1/2017 θες βεβαιώσεις από τσμεδε (ιστορικό) και εφκα που συνήθως ο εφκα τις ενσωματώνει σε μια βεβαίωση. Για εμπειρία μόνο πριν το 2017, θες μόνο βεβαίωση από το ιστορικό του τσμεδε.

Δηλαδή αν βάλουμε μόνο την βεβαίωση μέχρι το 2017 και καλύπτουμε τους μήνες είμαστε Οκ? Σε χρειάζεται η βεβαίωση από το εφκα και απλώς βγαίνουν λιγότεροι μήνες, σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vouk said:

Δηλαδή αν βάλουμε μόνο την βεβαίωση μέχρι το 2017 και καλύπτουμε τους μήνες είμαστε Οκ?

Εννοείται πως ναι. Πουθενά δεν αναφέρεται ότι πρέπει να προσκομίσεις ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν σε υποχρεώνει κανείς ούτε να δουλεύεις τώρα, ούτε να καταβάλλεις ασφαλιστικές εισφορές. Το ζητούμενο τους είναι να αποδείξεις εμπειρία μέσω βεβαίωσης εμπειρίας χρόνου ασφάλισης (ή προϋπηρεσίας για τους μισθωτούς) σε οποιοδήποτε παρελθόν χρονικό διάστημα. Ιδανικά δε, ογδόντα τέσσερις μήνες για να λάβεις τη μέγιστη μοριοδότηση.

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, vouk said:

Δηλαδή αν βάλουμε μόνο την βεβαίωση μέχρι το 2017 και καλύπτουμε τους μήνες είμαστε Οκ? Σε χρειάζεται η βεβαίωση από το εφκα και απλώς βγαίνουν λιγότεροι μήνες, σωστά κατάλαβα?

Έτσι όπως μου είπαν, ναι. Βέβαια, με τον ΑΣΕΠ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Αλλά δε νομίζω να ακυρώσουν εμπειρία επειδή η βεβαίωση χρόνου ασφάλισης είναι από το τμήμα ιστορικού ασφαλιστικού και οχι από το τοπικό έφκα (αφού όλα τα τμήματα υπάγονται στον ίδιο οργανισμό e-efka).

Edited by Tasosthe1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

 

Kαλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση: Σχετικά με το παραπάνω ερώτημα μου:

1) Δεν ανήκω σε κάποια ειδική κατηγορία, το πιστοποιητικό οικ. κατάστασης (πχ. για ανήλικα τέκνα) δεν αφορά όλες τις κατηγορίες συμμετεχόντων; 

2-3) στην προκύρηξη στον τρόπο απόδειξης εμπειρίας με άδεια άσκησης επαγγέλματος για ελεύθερους επαγγελματίες, αναφέρει να συμπεριλάβεις ένα σχετικό δελτιο παροχής υπηρεσιών όταν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία. Για μηχανικούς είχα καταλάβει πως αυτή είναι η σωστή παράγραφος. Άρα η εμπειρία μόνο με άδεια άσκησης επαγγέλματος και τη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα;

 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά από τον ΑΣΕΠ κάθε φορά παίρνω διαφορετική ερμηνεία της προκύρηξης και θα ήθελα να είμαι σίγουρη τι θα ανεβάσω και που.

Ευχαριστω πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, architect83 said:

Kαλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση: Σχετικά με το παραπάνω ερώτημα μου:

1) Δεν ανήκω σε κάποια ειδική κατηγορία, το πιστοποιητικό οικ. κατάστασης (πχ. για ανήλικα τέκνα) δεν αφορά όλες τις κατηγορίες συμμετεχόντων; Όχι, πιστοποιητικό γέννησης βάζεις μόνο εάν δεν φαίνεται η ημερομηνία γέννησης από την ταυτότητα, αλλίως δεν χρειάζεται. Πιστοποιητικό οικ. κατάστασης δεν αναφέρεται παρά μόνο στις ειδικές κατηγορίες συμμετεχόντων. Να σημειωθεί πως για ΠΕ τα ανήλικα τέκνα δεν δίνουν μόρια όπως γίνεται π.χ. στον ΟΑΕΔ.

2-3) στην προκύρηξη στον τρόπο απόδειξης εμπειρίας με άδεια άσκησης επαγγέλματος για ελεύθερους επαγγελματίες, αναφέρει να συμπεριλάβεις ένα σχετικό δελτιο παροχής υπηρεσιών όταν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία. Για μηχανικούς είχα καταλάβει πως αυτή είναι η σωστή παράγραφος. Άρα η εμπειρία μόνο με άδεια άσκησης επαγγέλματος και τη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα; Όταν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία στα πρόσθετα/τυπικά προσόντα (π.χ. 056 και 057). Οπότε τότε ναι, έχετε δίκιο, πρέπει να ανεβάσει κανείς και δελτία παροχής υπηρεσιών. Στις περισσότερες θέσεις ωστόσο  δεν ζητείται εξειδικεύμενη εμπειρία παρά μόνο τα πρόσθετα προσόντα 001 και 002, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις αρκεί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και βεβαίωση χρόνου ασφάλισης. Η προκήρυξη είναι σαφής. Με βάση αυτήν κάνουμε την αίτηση και οχι τι αναφέρουν από τον ΑΣΕΠ αφού η κάθε προκήρυξη είναι διαφορετική άρα ζητούνται διαφορετικά πράγματα. Αυτό αναφέρθηκε στα προήγουμενα.

 

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά από τον ΑΣΕΠ κάθε φορά παίρνω διαφορετική ερμηνεία της προκύρηξης και θα ήθελα να είμαι σίγουρη τι θα ανεβάσω και που.

Ευχαριστω πολύ

 

 

 

Edited by Tasosthe1
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@architect83 Με πρόλαβε και απάντησε σε όλα ο συνάδελφος @Tasosthe1.

 

Μια φιλική συμβουλή : διαβάστε πολύ προσεκτικά ποιά τα ζητούμενα των προκηρυσσόμενων θέσεων. Θα καταθέτατε ΔΠΥ, χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για μηχανικους δεν ειδα καπου εξειδικευμενη εμπειρια, ειναι πολυ λιγες οι θεσεις που ζητανε εξειδικευμενη εμπειρια. Καλα λεει ο απο πανω, διαβαστε προσεκτικα τι ζητανε. 

Ψεμματα, οι θεσεις ειναι οι 1242,1243,1422

 

Επισης θεωρω οτι ειναι πολυ ακυρο (ευγενικα το λεω) να μην σας δινουν βεβαιωση απο ποτε ειστε ασφαλισμενοι στο ταμειο, δεν ζητησατε ασφαλιστικη ενημερωτητα για να σας λενε χρωστατε(!). 

Edited by george978
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

 

Συνάδερφε καλημέρα, έχω και εγώ την ίδια απορία για το τι θα πρέπει να επισυνάψω για τον ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο Μεταπτυχιακού. Έχω ένα πιστοποιητικό από την σχολή που λέει για την ισοτιμία με master. Το έβαλα μαζί με το δίπλωμα στην καρτέλα άλλο. Δεν αντιλήφθηκα πλήρως αυτό που έγραψες, αν μπορείς να μου το ξανα εξηγήσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, dimvoulg said:

Συνάδερφε καλημέρα, έχω και εγώ την ίδια απορία για το τι θα πρέπει να επισυνάψω για τον ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο Μεταπτυχιακού. Έχω ένα πιστοποιητικό από την σχολή που λέει για την ισοτιμία με master. Το έβαλα μαζί με το δίπλωμα στην καρτέλα άλλο. Δεν αντιλήφθηκα πλήρως αυτό που έγραψες, αν μπορείς να μου το ξανα εξηγήσεις. Ευχαριστώ.

Καλημέρα. Δεν ξέρω σε ποιό ακριβώς post αναφέρεστε (μιας και δεν το έχετε παραθέσει). Εφόσον όμως αφορά στον ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο σπουδών, τότε έχει απαντηθεί ξανά από τον συνάδελφο @Tasosthe1 (επισυνάπτεται κατά κανόνα το ΦΕΚ της αναγνώρισης Intergrated Master). Το γιατί επισυνάπτεται αυτό, νομίζω είναι ξεκάθαρο : η κάθε σχολή μπορεί να βγάλει ό,τι πιστοποιητικό θέλει, το ΦΕΚ ωστόσο δεν χωρεί αμφισβήτησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.