Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

 

Δοκίμασα στον e-efka στην επιλογή βεβαίωσης για ΑΣΕΠ και αναφέρει ότι δεν προκύπτει ασφαλιστική ιστορία για τον τρέχοντα ΑΜΑ. Μάλλον όπως λέτε θα πρέπει να μεταβώ στον τοπικο ΕΦΚΑ για να δούμε τι θα γίνει μετά το 2017. Για  τα προηγούμενα 17 χρόνια όπως το λέτε θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ΤΣΜΕΔΕ για να εκδώσει βεβαίωση. 

Για την καταχώρηση του αριθμού άδειας έχω συμπληρώσει στα στοιχεία μητρώου του ΑΣΕΠ μόνο τον αριθμό της άδειας άσκησης και καθόλου τον αριθμό μητρώου. 

ΠΕΔΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε ο ΑΣΕΠ μοριοδοτεί ως εμπειρία κατά μέγιστο 84 μήνες όπως αναφέρεται στην προκύρηξη, δηλαδή 7 έτη ασφάλισης (πάντα σχετικά με επάγγελμα μηχανικού). Προσπάθησε να βρεις βεβαίωση για 7 έτη, παραπάνω έτη δεν έχει νόημα αφού δεν μοριοδοτούνται. Δηλαδή δεν χρειάζεται να ανατρέξεις 17 χρόνια πίσω.

 

Επίσης, μια ιδέα είναι,  στα ατομικά στοιχεία σου, στον εφκα στο συνοπτικό ιστορικό ασφάλισης, ίσως βγάλεις μια άκρη για να δεις πόσα έτη είναι περασμένα και ανάλογα να αιτηθείς.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Pavlos33 said:

Για την καταχώρηση του αριθμού άδειας έχω συμπληρώσει στα στοιχεία μητρώου του ΑΣΕΠ μόνο τον αριθμό της άδειας άσκησης και καθόλου τον αριθμό μητρώου. 

Αυτός ο Α/Α που αναφέρεις, πού ακριβώς βρίσκεται ;

Εμένα η άδεια άσκησης είναι όπως στην φωτογραφία που επισυνάπτω. 

@Tasosthe1 Η περίπτωσή όλων μας, δυστυχώς είναι μονόδρομος : από την 1.1.2017 (ίδρυση και έναρξη ισχύος του ΕΦΚΑ) μέχρι σήμερα, είναι περίπου 5 χρόνια και 3 μήνες. Επομένως, για να συμπληρωθούν αυτά τα 7 έτη, υποχρεωτικά θα πρέπει να ανατρέξει κανείς και στην ασφάλιση του π. ΤΣΜΕΔΕ. Αυτοί όμως, εκδίδουν μόνο για το σύνολο της ασφάλισης και όχι για συγκεκριμένα διαστήματα.

 

Screenshot_20220331_144419.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 

Δοκίμασα στον e-efka στην επιλογή βεβαίωσης για ΑΣΕΠ και αναφέρει ότι δεν προκύπτει ασφαλιστική ιστορία για τον τρέχοντα ΑΜΑ. Μάλλον όπως λέτε θα πρέπει να μεταβώ στον τοπικο ΕΦΚΑ για να δούμε τι θα γίνει μετά το 2017. Για  τα προηγούμενα 17 χρόνια όπως το λέτε θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ΤΣΜΕΔΕ για να εκδώσει βεβαίωση. 

Για την καταχώρηση του αριθμού άδειας έχω συμπληρώσει στα στοιχεία μητρώου του ΑΣΕΠ μόνο τον αριθμό της άδειας άσκησης και καθόλου τον αριθμό μητρώου. 

ΠΕΔΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ.pdf 80 kB · 7 downloads

Υπαρχει ο αυξων αριθμος και ο αριθμος πρωτοκόλλου...ποιον απο τους δυο εννοειτε?

 

4 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Αυτός ο Α/Α που αναφέρεις, πού ακριβώς βρίσκεται ;

Εμένα η άδεια άσκησης είναι όπως στην φωτογραφία που επισυνάπτω. 

@Tasosthe1 Η περίπτωσή όλων μας, δυστυχώς είναι μονόδρομος : από την 1.1.2017 (ίδρυση και έναρξη ισχύος του ΕΦΚΑ) μέχρι σήμερα, είναι περίπου 5 χρόνια και 3 μήνες. Επομένως, για να συμπληρωθούν αυτά τα 7 έτη, υποχρεωτικά θα πρέπει να ανατρέξει κανείς και στην ασφάλιση του π. ΤΣΜΕΔΕ. Αυτοί όμως, εκδίδουν μόνο για το σύνολο της ασφάλισης και όχι για συγκεκριμένα διαστήματα.

 

Screenshot_20220331_144419.jpg

Εμενα πανω πανω αναγραφει Α/Α και απο κάτω Αριθ. Πρωτ.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Αυτός ο Α/Α που αναφέρεις, πού ακριβώς βρίσκεται ;

Εμένα η άδεια άσκησης είναι όπως στην φωτογραφία που επισυνάπτω. 

@Tasosthe1 Η περίπτωσή όλων μας, δυστυχώς είναι μονόδρομος : από την 1.1.2017 (ίδρυση και έναρξη ισχύος του ΕΦΚΑ) μέχρι σήμερα, είναι περίπου 5 χρόνια και 3 μήνες. Επομένως, για να συμπληρωθούν αυτά τα 7 έτη, υποχρεωτικά θα πρέπει να ανατρέξει κανείς και στην ασφάλιση του π. ΤΣΜΕΔΕ. Αυτοί όμως, εκδίδουν μόνο για το σύνολο της ασφάλισης και όχι για συγκεκριμένα διαστήματα.

 

Screenshot_20220331_144419.jpg

Με συγχωρείς για την σύγχυση. Τον αριθμό πρωτοκόλλου εννοούσα και όχι τον Α/Α. Ίδια εικόνα έχει και η δική μου άδεια.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ikalog said:

Έχω βεβαιωση απο τον Ιανουαριο του 2021 που με υπερκαλυπτει, απλα σκεφτομουν μηπως απαιτειται πολυ προσφατη...

Στην προκύρηξη δεν αναφέρει κάποια απαίτηση σχετικά με την ημερομηνία της βεβαίωσης, παρά μόνο η εμπειρία να είναι πριν από 10/2/2022 άρα λογικά δεν έχετε πρόβλημα. Άλλωστε, πολλοί χρησιμοποιούν τα ίδια δικαιολογητικά για τους διαγωνισμούς. Εγώ π.χ. ίδια δικαιολογητικά έχω για τον 13Κ/2021 και 2Κ/2022.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν τα άλλοτε τοπικά γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ έχουν καταργηθεί; Θα το ψάξω από αύριο να δω τι γίνεται. Αν τυχόν ακόμη λειτουργεί τέτοιο  η βεβαίωση που θα πρέπει να ζητήσω  θα είναι "βεβαίωση προυπηρεσίας ελ. επαγγελματία για ΑΣΕΠ";

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Pavlos33 said:

Γνωρίζετε αν τα άλλοτε τοπικά γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ έχουν καταργηθεί; Θα το ψάξω από αύριο να δω τι γίνεται. Αν τυχόν ακόμη λειτουργεί τέτοιο  η βεβαίωση που θα πρέπει να ζητήσω  θα είναι "βεβαίωση προυπηρεσίας ελ. επαγγελματία για ΑΣΕΠ";

Βλέπω αναφέρεις ΑΜΑ. Αντί αυτού βάλε τον ΑΜΚΑ σου.

Θα σου πω την εμπειρία μου και ίσως σε βοηθήσει κάπως. Εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Μίλησα με το τοπικό πρωην εταα/τσμεδε και μου είπαν πως από τις αρχές του έτους (2022) δεν έχουν επαφή πλέον με το κοινό και πως όλα γίνονται μέσω του τοπικού εφκα (μισθωτών ή μη μισθωτών), ανάλογα που κατοικείς. Έτσι έκανα αίτηση για βεβαίωση ασεπ στον τοπικό έφκα (μέσω αιτήματος στη σελίδα τους) και μου την έστειλαν στο email. Την βεβαίωση την είχε εκδώσει το παλιο εταα/τσμεδε ωστόσο ο εφκα μου την έστειλε. Άρα σε συμβουλεύω να βρεις το τοπικό εφκα μη μισθωτών (αφού είσαι ελ. επαγγελματίας) και εκεί να πεις οτι θέλεις βεβαίωση για ΑΣΕΠ. Τώρα, ίσως η διαδικασία να είναι διαφορετική ανά περιοχή, ωστόσο εγώ προτείνω επικοινώνησε με τον εφκα μη μισθωτών που ανήκεις και θα βρεις την άκρη. 



 

Edited by Tasosthe1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Pavlos33 said:

η βεβαίωση που θα πρέπει να ζητήσω  θα είναι "βεβαίωση προυπηρεσίας ελ. επαγγελματία για ΑΣΕΠ"

Κατι αντίστοιχο με τη βεβαίωση χρόνου ασφάλισης μη μισθωτού του ΕΦΚΑ βασικά. Αυτή την κλασική που παίρναμε που έλεγε "από τότε μέχρι και τότε είναι ασφαλισμένος στο Ταμείο μας, η ασφάλιση είναι συνεχής" κλπ κλπ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.