Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

1 hour ago, georgios_m said:

Εγώ απλά είπα ότι η συγκεκριμένη κατανομή δεν εξασφαλίζει κανένα φοβερό πλεονέκτημα

Αφού στις θέσεις με αστερίσκο ένας πολύτεκνος ή τέκνο πολύτεκνης οικογένειας να δηλώσει συμμετοχή, πάει, βγαίνει εκτός των γενικών θέσεων (μόνο εφόσον δεν υπάρξει ζήτηση, μπορούν να συμμετέχουν και μη πολύτεκνοι ή μη τέκνα πολυτέκνων). Προφανώς και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μικρότερος σε αυτές τις θέσεις. Άρα, είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα. 

Κατά την προσωπική μου άποψη, κρίνεται και απολύτως δίκαιο, αφού ούτε βάζει τους πολύτεκνους/τέκνα από την πίσω πόρτα (ανοιχτές θέσεις) ούτε και τους παραβλέπει. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, JohnnyHoliday said:

Αφού στις θέσεις με αστερίσκο ένας πολύτεκνος ή τέκνο πολύτεκνης οικογένειας να δηλώσει συμμετοχή, πάει, βγαίνει εκτός των γενικών θέσεων

Δεν νομίζω να βγαίνει εκτός γενικών θέσεων

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mecheng_ said:

Δεν νομίζω να βγαίνει εκτός γενικών θέσεων

Δεν νομίζεις ή εισαι σίγουρος; 

Αν ισχύει το πρώτο, έχει καλώς. Αν ισχύει το δεύτερο όμως, τότε θα πρέπει να διαβάσεις τη σελίδα 2388 της εν θέματι προκήρυξης. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Kusta η κατανομή θέσεων όντως πάει με τις ανάγκες και μπορεί όντως η επαρχία να αδικείται αλλά δε μιλάμε για αυτό. 

Τι αστερίσκους λέτε ρε παιδιά; Οι θέσεις των ειδικών ομάδων είναι στις στήλες τους και τις παίρνουν αυτοί. Αν δεν τις δηλώσει κανένας τότε παραχωρούνται στον υπόλοιπο κόσμο.

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, JohnnyHoliday said:

Δεν νομίζεις ή εισαι σίγουρος; 

Αν ισχύει το πρώτο, έχει καλώς. Αν ισχύει το δεύτερο όμως, τότε θα πρέπει να διαβάσεις τη σελίδα 2388 της εν θέματι προκήρυξης. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει. 

Quote

* Τις θέσεις αυτές μπορούν να τις συμπεριλάβουν στις προτιμήσεις τους και οι υποψήφιοι χωρίς την αντίστοιχη ιδιότητα του πολυτέκνου, τέκνου πολυτέκνου, τριτέκνου, τέκνου τριτέκνου, παλιννοστούντος Πόντιου ομογενούς και ομογενούς του ν. 2790/2000, ατόμου με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 50%, ατόμου που έχει τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και τα τέκνα ατόμου με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω και Έλληνα υπηκόου που προέρχεται από τη Μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης, δεδομένου ότι εάν οι θέσεις αυτές δεν καλυφθούν από υποψηφίους με τις προαναφερόμενες ιδιότητες, θα καλυφθούν από υποψήφιους χωρίς τις ιδιότητες αυτές

Από αυτό της σελίδας 2388 δεν νομίζω να προκύπτει οτι όσοι δηλώσουν πολυτεκνική κτλ ιδιότητα αποκλείονται από συμμετοχή στις γενικές θέσεις.

Βέβαια εσύ μάλλον εννοείς αυτό:

Quote

Στη στήλη (1) «ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ» περιλαμβάνεται το σύνολο των θέσεων του κλάδου στον φορέα, οι οποίες αναλύονται, κατά περίπτωση, στις κατά κατηγορία στήλες παραπλεύρως. Στη στήλη «ΓΕΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ» περιλαμβάνονται οι θέσεις για τις οποίες δεν γίνεται χρήση της ιδιότητας πολυτέκνου, τέκνου πολύτεκνης οικογένειας, τρίτεκνου, τέκνου τρίτεκνης οικογένειας, παλιννοστούντος Πόντιου ομογενούς και ομογενούς του ν. 2790/2000, ατόμου με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 50%, ατόμου που έχει τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και τα τέκνα ατόμου με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω και Έλληνα υπηκόου που προέρχεται από τη Μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης. Στις στήλες (2), (4), (6), (8), (10), (12) και (14) περιλαμβάνεται ο αριθμός των θέσεων για τις οποίες η εμπειρία λαμβάνεται υπόψη και βαθμολογείται ως κριτήριο κατάταξης. Στις στήλες (3), (5), (7), (9), (11), (13) και (15) περιλαμβάνεται ο αριθμός των θέσεων για τις οποίες η εμπειρία δεν λαμβάνεται υπόψη και δεν βαθμολογείται ως κριτήριο κατάταξης.

Αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι υπάρχει αποκλεισμίς στο να συμμετάσχουν στις γενικές θέσεις, απλώς συναγωνίζονται με τους ίδιους όρους όπως και οι υπόλοιποι. Άσε που δεν θα είχε και καμία λογική να αποκλείεται κάποιος που δηλώνει πολυτεκνική ιδιότητα από τα κυνηγήσει και γενικές θέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mecheng_ said:

Από αυτό της σελίδας 2388 δεν νομίζω να προκύπτει οτι όσοι δηλώσουν πολυτεκνική κτλ ιδιότητα αποκλείονται από συμμετοχή στις γενικές θέσεις.

Δεν έγραψα αυτό, άλλο έχεις καταλάβει. Είπα ότι με το που υπάρξει ζήτηση από δικαιούχο σε μια εξ αυτών που έχουν αστερίσκο, κλειδώνουν μόνο για αυτή την κατηγορία. Δεν υπάρχει δηλαδή δυνατότητα να συμμετέχουν και άλλοι, που δεν κατέχουν αυτή την ιδιότητα (πολυτεκνια). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgios_m said:

Ε προφανώς. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει κανένα άλλο προβάδισμα.

Τι άλλο θα μπορούσε δηλαδή, να υπάρξει; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο ρεαλιστικό. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να υπάρχει μοριοδότηση του κριτηρίου για όλες τις θέσεις. Δε ξέρω βέβαια αν θα τους συνέφερε περισσότερο γιατί δε θα υπήρχαν αποκλειστικές θέσεις όπως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.