Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

4 minutes ago, ergatikos2011 said:

Το παραπάνω που αναφέρει το ΑΣΕΠ μιλάει για τρόπο απόδειξη εμπειρίας γενικά και όχι και εξειδικευμένη εμπειρία. 

Την προκήρυξη κοιτάς, με βάση αυτή θα υποβάλεις τα χαρτιά σου !

Αυτό που σου έστειλε το ΑΣΕΠ λέει ότι θα πρέπει να δηλώσεις και εργοδότη στην αίτηση. Πουθενά δεν ζητείται κάτι τέτοιο στην συγκεκριμένη προκήρυξη ηλεκτρονική αίτηση (για να καταλάβεις χοντρικά, τι απάντηση έλαβες...).

Την έχω αποστείλει εδώ και 10 μέρες περίπου, οπότε στο λέω από πρώτο χέρι.

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, στον συγκεκριμένο διαγωνισμό δεν απαιτείται στις περισσότερες θέσεις εξιδικεύμενη εμπειρία, οπότε απλά απαιτείται βεβαίωση χρόνου ασφάλισης από ασφαλιστικό φορέα, όποιο φορέα έχει/είχε κανείς. Από τον χρόνο ασφάλισης υπολογίζει κανείς τους μήνες και τους αναφέρει ως εμπειρία με το μέγιστο όριο που υπάρχει. Βέβαια, ο καθένας δηλώνει ό,τι θεωρεί από εκεί και πέρα το τι θα δεχτεί/κόψει το ΑΣΕΠ είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tasosthe1 said:

οπότε απλά απαιτείται βεβαίωση χρόνου ασφάλισης από ασφαλιστικό φορέα, όποιο φορέα έχει/είχε κανείς

'Η βεβαίωση προϋπηρεσίας (μισθωτή σχέση). Εκεί δεν χρειάζεται βεβαίωση χρόνου ασφάλισης, αρκεί η βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Φορέα που εργάστηκε που να αναφέρει διάρκεια, θέση πρόσληψης (ΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ), αντικείμενο ενασχόλησης και ανάλυση των ημερών ασφάλισης.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, JohnnyHoliday said:

'Η βεβαίωση προϋπηρεσίας (μισθωτή σχέση). Εκεί δεν χρειάζεται βεβαίωση χρόνου ασφάλισης, αρκεί η βεβαίωση προϋπηρεσίας από τον Φορέα που εργάστηκε που να αναφέρει διάρκεια, θέση πρόσληψης (ΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ), αντικείμενο ενασχόλησης και ανάλυση των ημερών ασφάλισης.

Ακριβώς. Εμένα απλώς με προβλημάτισε το γεγονός πως ήμουν ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ για σχεδόν 4 χρόνια (2009-2013) και από τότε είμαι ανασφάλιστος. Στη σελίδα του εφκα δεν μπορώ να βγάλω βεβαίωση οπότε έστειλα ένα email ζητώντας να μου δώσουν βεβαίωση πως για 4 χρόνια ήμουν ασφαλισμένος, οπότε σύμφωνα με την προκύρηξη να μπορώ να επικαλεστώ 4*12 μήνες εμπειρίας. Λίγα μόρια μεν αλλά εάν μου τα δώσουν καλώς.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tasosthe1 said:

Στη σελίδα του εφκα δεν μπορώ να βγάλω βεβαίωση οπότε έστειλα ένα email ζητώντας να μου δώσουν βεβαίωση πως για 4 χρόνια ήμουν ασφαλισμένος, οπότε σύμφωνα με την προκύρηξη να μπορώ να επικαλεστώ 4*12 μήνες εμπειρίας. Λίγα μόρια μεν αλλά εάν μου τα δώσουν καλώς.

Έτσι όπως το διατυπώνεις, κανονικά θα πρέπει να λάβεις όλη την προϋπηρεσία (ήτοι 48 μήνες).

Η βεβαίωση επειδή αφορά σε χρόνια που ήσουν ασφαλισμένος στο π.ΤΣΜΕΔΕ, θα πρέπει κανονικά να εκδοθεί από εκεί (τμήμα ΕΦΚΑ  - π. ΤΣΜΕΔΕ). Αυτή τη στιγμή, επικρατεί γενικά ένα τεράστιο αλαλούμ, όπου τα μισά υποκαταστήματα ΕΦΚΑ εκδίδουν κανονικά βεβαίωση χρόνου ασφάλισης και για το π.ΤΣΜΕΔΕ, ενώ τα άλλα μισά δηλώνουν αναρμόδια και κουνούν το κεφάλι τους.

Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, αλλά υπερκαλύπτομαι ως προς την προϋπηρεσία (ως μισθωτός) μιας και έχω αναλυτικές βεβαιώσεις από όλες τις υπηρεσίες στις οποίες έχω εργαστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μία διευκρίνηση παρακαλώ για την εμπειρία στην εν λόγω προκήρυξη... Ανεβάζουμε μόνο την βεβαίωση χρόνου ασφάλισης από ασφαλιστικό φορέα σαν αποδεικτικό και σημειώνουμε τους μήνες για να πάρουμε την αντίστοιχη εμπειρία-μόρια; (θέσεις που δεν απαιτείται εμπειρία όπως αναφέρθηκε).

Στην περίπτωση μου απασχολούμαι με μπλοκάκι σε εταιρεία και κάνω συμβάσεις έργου ανά εξάμηνο σαν ελ. επαγγελματίας μηχανικός. Απαιτείται ανέβασμα των συμβάσεων αυτών και σε κάθε πεδίο-εξάμηνο σημειώνω του μήνες και τις μέρες;

Επίσης για εμάς τους ελ. επαγγελματίες νομίζω ισχύει ανά μήνα οι 30 μέρες όχι οι 25 μέρες του ΙΚΑ..Αλλά στο πεδίο εμπειρίας στην πλατφόρμα του ΑΣΕΠ δεν αφήνει να γράψεις πάνω από 29 μέρες ανά μήνα στο αντίστοιχο πεδίο!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hlias_123 said:

Ανεβάζουμε μόνο την βεβαίωση χρόνου ασφάλισης από ασφαλιστικό φορέα σαν αποδεικτικό και σημειώνουμε τους μήνες για να πάρουμε την αντίστοιχη εμπειρία-μόρια; (θέσεις που δεν απαιτείται εμπειρία όπως αναφέρθηκε).

Στην παρούσα φάση δεν κάνεις απολύτως τίποτα συνάδελφε. Απλώς μετράς - με όση ακρίβεια μπορείς - τους μήνες προϋπηρεσίας, οι οποίοι δηλώνονται δίπλα στις θέσεις που εκδηλώνεις ενδιαφέρον στην ηλεκτρονική αίτηση. Επίσης, πληρώνεις και το ηλεκτρονικό παράβολο των 3€, τον αριθμό του οποίου δηλώνεις στην αίτηση, πριν κάνεις οριστική υποβολή.

Όταν και εφόσον (που στο εύχομαι) περάσεις στη β΄ φάση, θα κληθείς από το ΑΣΕΠ να ανεβάσεις στο μητρώο όλα τα δικαιολογητικά που στηρίζουν τα όσα διατύπωσες και στην ηλεκτρονική αίτηση - υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαγράφει από το ΤΕΕ.  Μπορώ να κάνω αίτηση τώρα, και αν κληθω να καταθέσω δικαιολογητικά να κάνω επάνοδο αργότερα; Η θα φάω άκυρο επειδή την ώρα που έκανα αίτηση δεν ήμουν μέλος του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, thodoriss said:

Έχω διαγράφει από το ΤΕΕ.  Μπορώ να κάνω αίτηση τώρα, και αν κληθω να καταθέσω δικαιολογητικά να κάνω επάνοδο αργότερα; Η θα φάω άκυρο επειδή την ώρα που έκανα αίτηση δεν ήμουν μέλος του ΤΕΕ;

Θα σου πω τι έχω μάθει με συνομιλία από ΤΕΕ και απόφασισα να λάβω μέρος στο διαγωνισμό αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το απότελεσμα. Θα κάνεις επάνοδο στο τεε αναδρομικά. Όταν και εάν κληθείς για δικαιολογητικά τότε θα πας στη διευθνση υποδομών της Περιφερειάς σου για να κάνεις άρση της παύσης επαγγέλματος μηχανικού (δηλαδή κάνουμε την αντίστροφη διαδικασία από αυτή που ακολουθήσαμε όταν πήραμε διαγραφή απο τεε λόγω του τοτε τσμεδε) αλλά με αναδρομική ημερομηνία, την οποία θα γράψεις στην αίτηση σου προς την Περιφέρεια. Θα βάλεις μια ημερομηνία πριν τη λήξη της προθεσμίας κατάθεσης των αιτήσεων ηλεκτρονικά.  Παράδειγμα, έστω περνάς στη φάση Β του διαγωνισμού τότε θα κάνεις επάνοδο στο επάγγελμα με ημερομήνια πριν της 10/2/2022-καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης αιτήσεων ηλεκτρονικά. Μετά κάνεις αίτηση στο τεε, με τη βεβαίωση της Περιφέρειας και ζητάς επάνοδο στο μητρώο μελών. Μη ξεχνάς πως η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος παραμένει ίδια ( αριθμός αδείας κτλ) οπότε ουσιαστικά είναι σαν να την ενεργοποιείς ξανά. Οπότε τυπικά στις 10/2/2022 η άδεια ασκησέως επαγγέλματος θα είναι σε ισχύ αφού θα έχεις κάνει επάνοδο στο τεε αναδρομικά. Φυσικά όλα αυτά είναι υπό αίρεση, μπορεί ο ΑΣΕΠ να μη το δεχτεί...αλλά τυπικά η άδεια θα είναι σε ισχύ.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επανήλθα γιατί έχω θέμα με την σύνδεση στο διαδίκτυο.

Με την λογική που έχει το ΑΣΕΠ εάν κάποιος προ νόμου Κατρούγκαλου (δηλαδή πρίν από 1-1-2017 για να μην μπλέξουμε μέσα την προαιρετική ασφάλιση) είχε βγάλει ένα μπλόκ παροχής υπηρεσιών για 15 χρόνια και είχε λεφτά (π.χ. από ενοίκιο) και πλήρωνε κανονικά τις εισφορές του αλλά προσοχή δεν ασκούσε ποτέ το επάγγελμα θα πρέπει αυτός να έχει εμπειρία με την λογική αυτή πάνω από 84 μήνες. Δηλαδή καταλήξαμε με τα χρήματα μας να αγοράζουμε εμπειρία? Είπαμε όλα στον βωμό του χρήματος αλλά μέχρι ένα όριο. Εγώ το διάβασα και δεν μπορώ να πιστέψω ότι το ΑΣΕΠ εννοεί κάτι τέτοιο. Διαφορετικά να μας το πούνε και όχι να μας αφήνουν χωρίς πληροφόρηση. Να μας πούνε ότι τόσοι μήνες εξαγοράζονται με τόσα λεφτά. Για αυτό και λέω μήπως εννούν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.