Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

On 7/2/2022 at 12:42 ΠΜ, Tasosthe1 said:

... Το ερώτημα μου είναι εάν και πως μπορώ να αποκτήσω βεβαίωση ασφάλισης από εφκα πλέον για το διάστημα από 2009 μέχρι Απρίλιο 2013, που ήμουν ασφαλισμένος, μιας και αυτό το διάστημα μετράει ως εμπειρία/προυπηρεσία; Οποιαδήποτε συμβουλή/υπόδειξη έχετε είναι καλοδεχούμενη.

Βεβαίως και μπορείς, όχι όμως ηλεκτρονικά στην παρούσα φάση.  Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το πλησιέστερο υποκατάστημα του π.ΤΣΜΕΔΕ και να τους ρωτήσεις σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης της βεβαίωσης.  Πιθανολογώ θα χρειαστεί κάποια αίτηση.  Το κακό είναι ότι ο χρόνος πιέζει και θα πρέπει να γίνει αυτό άμεσα μιας και η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει την Πέμπτη.  

Βέβαια στη φάση αυτή δεν υποβάλλονται δικαιολογητικά παρά μόνο η αίτηση ηλεκτρονικά και το παράβολο των τριών (3) ευρώ.  Η προκήρυξη δεν αναφέρει ρητά (από όσο είδα) εάν τα δικαιολογητικά που θα κληθούν να υποβάλλουν οι υποψήφιοι στην επόμενη φάση πρέπει να προϋφίστανται της τελευταίας ημερομηνίας υποβολής.  Τονίζεται ιδιαιτέρως όμως ότι τα προσόντα, τα κριτήρια ή οι ιδιότητες που αναγράφονται από τον υποψήφιο στην αίτηση συμμετοχής του στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων πρέπει να υφίστανται κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων.

Μην ξεχάσεις φυσικά να αναφέρεις την εμπειρία σου στην ηλεκτρονική αίτηση διότι διαφορετικά δε θα ληφθεί υπόψη, ακόμα και αν προσκομίζονται η σχετική βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edifis said:

Βεβαίως και μπορείς, όχι όμως ηλεκτρονικά στην παρούσα φάση.  Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το πλησιέστερο υποκατάστημα του π.ΤΣΜΕΔΕ και να τους ρωτήσεις σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης της βεβαίωσης.  Πιθανολογώ θα χρειαστεί κάποια αίτηση.  Το κακό είναι ότι ο χρόνος πιέζει και θα πρέπει να γίνει αυτό άμεσα μιας και η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει την Πέμπτη.  

Βέβαια στη φάση αυτή δεν υποβάλλονται δικαιολογητικά παρά μόνο η αίτηση ηλεκτρονικά και το παράβολο των τριών (3) ευρώ.  Η προκήρυξη δεν αναφέρει ρητά (από όσο είδα) εάν τα δικαιολογητικά που θα κληθούν να υποβάλλουν οι υποψήφιοι στην επόμενη φάση πρέπει να προϋφίστανται της τελευταίας ημερομηνίας υποβολής.  Τονίζεται ιδιαιτέρως όμως ότι τα προσόντα, τα κριτήρια ή οι ιδιότητες που αναγράφονται από τον υποψήφιο στην αίτηση συμμετοχής του στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων πρέπει να υφίστανται κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων.

Μην ξεχάσεις φυσικά να αναφέρεις την εμπειρία σου στην ηλεκτρονική αίτηση διότι διαφορετικά δε θα ληφθεί υπόψη, ακόμα και αν προσκομίζονται η σχετική βεβαίωση.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι δυνατή η αναδρομική επάνοδος στο ΤΕΕ οπότε τυπικά η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα ειναι εν ισχύ στο ζητούμενο διάστημα, αφού εμείς επιλέγουμε από πότε επανερχόμαστε στο επάγγελμα (μια ημερομηνία πριν την υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης ή την υποβολή των δικαιολογητικών). Βέβαια το ΑΣΕΠ μπορεί να μη το δεχτεί αλλά είναι μόνιμες προσλήψεις, αξίζει η προσπάθεια πιστεύω.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Tasosthe1 said:

 (μια ημερομηνία πριν την υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης ή την υποβολή των δικαιολογητικών)

Όχι πριν την υποβολή των δικαιολογητικών, οπωσδήποτε πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης.  Σε αυτό τουλάχιστον η προκήρυξη είναι σαφής, όλες οι ιδιότητες που αναγράφονται από τον υποψήφιο στην αίτηση συμμετοχής πρέπει να υφίστανται κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλοι συνάδελφοι για να καταλάβω διότι δεν έχω καταλάβει: 

Ένας ο οποίος τελείωσε το Πολυτεχνείο (π.χ. πρίν από 25 χρόνια) και έδωσε εξετάσεις στο ΤΕΕ και έβγαλε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά το επάγγελμα δεν το άσκησε ποτέ (βιοποριστηκά δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Έπαιρνε κάποια ενοίκια και ζούσε ). Στο συγκεκριμένο διαγωνισμό που θέλει εμπειρία βάζει το μέγιστο που είναι 84 μήνες; Νομίζω ότι είναι παράλογο. Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό το θέμα; 

Δεν θα έπρεπε κανονικά να βάζει στο χρονικό διάστημα που εργάστηκε και όχι το χρονικό διάστημα από τότε που έβγαλε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; 

Αυτό το ρωτάω διότι όπως σας έχω πεί συμπληρώνω την αίτηση για ένα φίλο μου. Παρακαλώ πολύ ενημερώστε με αν μπορείτε για να μην κάνω κάποιο λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ergatikos2011 said:

Δηλαδή φίλοι συνάδελφοι για να καταλάβω διότι δεν έχω καταλάβει: 

Ένας ο οποίος τελείωσε το Πολυτεχνείο (π.χ. πρίν από 25 χρόνια) και έδωσε εξετάσεις στο ΤΕΕ και έβγαλε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά το επάγγελμα δεν το άσκησε ποτέ (βιοποριστηκά δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Έπαιρνε κάποια ενοίκια και ζούσε ). Στο συγκεκριμένο διαγωνισμό που θέλει εμπειρία βάζει το μέγιστο που είναι 84 μήνες; Νομίζω ότι είναι παράλογο. Εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό το θέμα; 

Δεν θα έπρεπε κανονικά να βάζει στο χρονικό διάστημα που εργάστηκε και όχι το χρονικό διάστημα από τότε που έβγαλε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; 

Αυτό το ρωτάω διότι όπως σας έχω πεί συμπληρώνω την αίτηση για ένα φίλο μου. Παρακαλώ πολύ ενημερώστε με αν μπορείτε για να μην κάνω κάποιο λάθος. 

Όχι, στο συγκεκριμένο διαγωνισμό ως εμπειρία για έναν μηχανικό λογίζεται ο χρόνος ασφάλισης (τεως ΤΣΜΕΔΕ/ΕΤΑΑ) και οχι ο χρόνος κτήσης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Άρα κάποιος βάζει ως χρόνο εμπειρίας σε μήνες τον χρόνο που είχε ασφαλιστεί (πλήρωνε εισφορές δηλαδή). Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι μεν απαραίτητη για συμμετοχή σε θέσεις μηχανικών ωστόσο δεν θεμελιώνει εμπειρία. Παράδειγμα, εγώ ήμουν ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ 4 χρόνια, οπότε σαν εμπειρία βάζω 4*12=48 μήνες.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εν ολίγοις. 

Ένας για παράδειγμα τελειώσε το Πολυτεχνείο το 2005, έβγαλε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ μέσα στο 2005 αλλά δεν έκανε έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και δήλωνε ότι είναι άνεργος. Ήταν όμως υποχρεωμένος να πληρώνει εισφορές για να μην είναι χρεωμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. 

Το 2010 βρήκε μία μισθωτή εργασία μέσω του ΟΑΕΔ όπου εργάστηκε 2 χρόνια ως συμβασιούχος στην μισθωτή εργασία. Όταν τελείωσε το χρονικό διάστημα αυτό (δηλαδή το 2012) συνέχισε να πληρώνει τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς πάλι να έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και εξακολουθούσε να δηλώνει άνεργος μέχρι την 1/1/2017 όπου και σταμάτησε να πληρώνει υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ λόγω Κατρούγκαλου. 

Αυτός στον συγκεκριμένο διαγωνισμό θα δηλώσει εμπειρία 2 χρόνια που είναι λογικό ή από το 2005 μέχρι και το 2022 (17 χρόνια); Αυτό ρωτάω. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Tasosthe1 said:

Όχι, στο συγκεκριμένο διαγωνισμό ως εμπειρία για έναν μηχανικό λογίζεται ο χρόνος ασφάλισης (τεως ΤΣΜΕΔΕ/ΕΤΑΑ) και οχι ο χρόνος κτήσης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.

Λογίζεται και η πραγματική (μισθωτή) προϋπηρεσία σε ευρύτερο Δημόσιο Τομέα. Το αναφέρει και η προκήρυξη αν προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παρακάτω link του ΑΣΕΠ για τον τρόπο απόδειξης της εμπειρίας που βρίσκεται στην διεύθυνση και αναφέρει τα εξείς: 

Β. Όταν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος

hmtoggle_plus1 1. Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα

Άδεια άσκησης επαγγέλματος

Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.

Στην ηλεκτρονική Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το αντικείμενο της απαιτούμενης κατά περίπτωση εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.

Οι μισθωτοί του δημοσίου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του ασφαλιστικού φορέα, να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημοσίου τομέα, από την οποία να προκύπτει  η χρονική διάρκεια και το αντικείμενο της ανωτέρω εμπειρίας καθώς και οι υπηρεσιακές μονάδες που διανύθηκε αυτή.

hmtoggle_plus1 2. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Άδεια άσκησης επαγγέλματος

Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.

Στην ηλεκτρονική Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου πρέπει να δηλώνεται ότι πραγματοποίησε συγκεκριμένες εργασίες, μελέτες και έργα σχετικά με το αντικείμενο της απαιτούμενης κατά περίπτωση εμπειρίας, και

Μια τουλάχιστον σχετική σύμβαση ή δελτία παροχής υπηρεσιών, που να καλύπτουν ενδεικτικώς τη χρονική διάρκεια και το αντικείμενο της εν λόγω εμπειρίας.

 

Εκτός από την βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα θέλει και τα στοιχεία του εργοδότη ή δελτία παροχής υπηρεσιών για αυτά π.χ τα χρόνια όπως μου είπες 4 χρόνια που πληρώνεις τις εισφορές. 

Συνεπώς εξαρτάται εάν δούλευες όσο πλήρωνες τις εισφορές όλο το χρονικό διάστημα ή μέρος του χρονικού διαστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ergatikos2011 said:

Αυτός στον συγκεκριμένο διαγωνισμό θα δηλώσει εμπειρία 2 χρόνια που είναι λογικό ή από το 2005 μέχρι και το 2022 (17 χρόνια); Αυτό ρωτάω. 

Τα 17 χρόνια. Δεν ζητάει εξειδικευμένη εμπειρία. Απλώς εμπειρία. Σελ. 137 του pdf της προκήρυξης :

2. Τρόπος απόδειξης της εμπειρίας
Τα δικαιολογητικά τα οποία απαιτούνται κατά περίπτωση, για την απόδειξη του είδους και της χρονικής διάρκειας της εμπειρίας, είναι τα εξής:
Α. Όταν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για τους μισθωτούς και τους ελεύθερους επαγγελματίες:
(1) Όταν δεν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία
• Άδεια άσκησης επαγγέλματος και
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
Οι μισθωτοί και οι απασχολούμενοι με σύμβαση έργου σε φορείς του δημοσίου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του οικείου ασφαλιστικού φορέα να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημοσίου τομέα, από την οποία να προκύπτει το είδος, η συμβατική σχέση και η χρονική διάρκεια της εμπειρίας.

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των θέσεων αφορά στην παραπάνω κατηγορία (με άδεια άσκησης και χωρίς εξειδικευμένη εμπειρία).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω που αναφέρει το ΑΣΕΠ μιλάει για τρόπο απόδειξη εμπειρίας γενικά και όχι και εξειδικευμένη εμπειρία. 

Το παραπάνω μου έστειλε σε μήνυμα το ΑΣΕΠ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.