Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

9 hours ago, ergatikos2011 said:

Εγώ το διάβασα και δεν μπορώ να πιστέψω ότι το ΑΣΕΠ εννοεί κάτι τέτοιο. Διαφορετικά να μας το πούνε και όχι να μας αφήνουν χωρίς πληροφόρηση. Να μας πούνε ότι τόσοι μήνες εξαγοράζονται με τόσα λεφτά. Για αυτό και λέω μήπως εννούν κάτι άλλο.

Θα σου πω τι εικάζω (και όχι απαραίτητα τι ισχύει) : εφόσον δεν απαιτείται εξειδικευμένη εμπειρία, δυστυχώς η λύση που δίδεται είναι αυτή, από πλευράς ΑΣΕΠ. Και για να σου είμαι πιο ειλικρινής, έθεσα γραπτό ερώτημα ακριβώς με αυτό που σχολίασες παραπάνω και έλαβα μια γενική απάντηση τύπου "το ΑΣΕΠ δεν μπορεί να απαντήσει σε τέτοιου είδους ερωτήματα που αφορούν την προκήρυξη. Δηλώστε όση προϋπηρεσία πιστεύετε και καταθέστε ό, τι δικαιολογητικό κρίνετε εσείς σωστό".

Φαντάσου όμως και την άλλη πλευρά : να έπρεπε για τον κάθε συμμετέχοντα να ελέγχουν την προϋπηρεσία (συνάφεια ή μη). Η διαδικασία (με οοοολες τις ενστάσεις) πραγματικά δεν θα τελείωνε ποτέ. Μην ξεχνάς ότι οι θέσεις αφορούν κυρίως σε ΟΤΑ και Περιφέρειες και όχι πχ. Υπουργείο Πολιτισμού με αναστηλωτικά (εξειδικευμένη εμπειρία). Οπότε, αφήνουν ανοιχτό το θέμα της προϋπηρεσίας (όλοι όσοι έχουν 7+ χρόνια ασφάλισης θα λάβουν 84 μόρια), με το βάρος να μετακυλά στις υπόλοιπες σκληρές δεξιότητες (hard skills), δηλαδή βαθμός πτυχίου, integrated master, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, γλώσσες αλλά και στα κοινωνικά κριτήρια (πολύτεκνος, τέκνο πολύτεκνης οικογένειας κ.ά.).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δηλώστε την μέγιστη προϋπηρεσία που θεωρείτε εσείς σωστή.

Στην χειρότερη περίπτωση εφόσον κληθείτε να υποβάλλετε διακιολογητικά, το ίδιο το ΑΣΕΠ θα διορθώσει τους μήνες προϋπηρεσίας σας.

Quote

Δηλαδή καταλήξαμε με τα χρήματα μας να αγοράζουμε εμπειρία? 

Για όσους ασφάλιζαν ιδιότητα (μηχανικοί, νομικοί) καλώς ή κακώς ισχύει το παραπάνω. Ακόμα και κλειστά βιβλία να είχες προ του 2017, εφόσον ήσουν μέλος ΤΕΕ και ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ, θεωρείται εμπειρία.

Edited by mecheng_
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη βεβαίωση χρόνου ασφάλισης από τσμεδε την έχει πάρει κανείς; Ηλεκτρονικά βγαίνει;

Όσο για τα κοινωνικά κριτήρια δεν αποτελούν παράγοντα μοριοδοτησης διότι ισχύουν για περιορισμένο αριθμό θέσεων που σχεδόν όλες είναι στην παραμεθόριο. Στις υπόλοιπες δεν μετράνε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, georgios_m said:

Όσο για τα κοινωνικά κριτήρια δεν αποτελούν παράγοντα μοριοδοτησης διότι ισχύουν για περιορισμένο αριθμό θέσεων που σχεδόν όλες είναι στην παραμεθόριο.

Λάθος κάνεις. Δες και τις θέσεις 1221, 1223, 1230, 1264, 1275, 1283, 1427 (αναφέρονται σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Τρίπολη π.χ.) και μοριοδοτούν τις θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνολικές ειναι 70, άρα 90% είναι σε μακρινές επαρχίες. Δηλαδή η κατανομή δεν ακολουθεί τον πληθυσμό της χώρας, ούτε υπάρχει τυχαιοποιηση. Εκτός αν ξέρουν ότι έχει τέτοιο κόσμο εκεί που τις βγάζουν.

Μοριοδοτηση θα υπήρχε αν τα κοινωνικά κριτήρια ίσχυαν για όλες τις θέσεις όπως πράγματι συμβαίνει στις θέσεις ΥΕ, όπου μοριοδοτουνται όλα τα παιδιά, όχι μόνο τα 3 ή τα 4. Αλλά εδώ απλά ξεχωρίζουν μερικές θέσεις και δίνουν προτεραιότητα. Αυτό μόνο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgios_m said:

συνολικές ειναι 70, άρα 90% είναι σε μακρινές επαρχίες. Δηλαδή η κατανομή δεν ακολουθεί τον πληθυσμό της χώρας, ούτε υπάρχει τυχαιοποιηση. Εκτός αν ξέρουν ότι έχει τέτοιο κόσμο εκεί που τις βγάζουν.

Υπάρχουν ΦΕΚ σχετικά με την κατανομή. Αφού δεν το γνωρίζεις πλήρως το ζήτημα, γιατί επιμένεις; 

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορετικό λέει το ΦΕΚ;

Αυτό που διαφέρει είναι η οπτική μας. Το ίδιο πράγμα που εμένα μου φαίνεται λίγο εσένα σου φαίνεται πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, georgios_m said:

Τι διαφορετικό λέει το ΦΕΚ;

Αυτό που διαφέρει είναι η οπτική μας. Το ίδιο πράγμα που εμένα μου φαίνεται λίγο εσένα σου φαίνεται πολύ.

Δεν έχεις κατανοήσει πώς γίνεται αυτή η κατανομή. Έκανες κάποιες αναφορές παραπάνω, για κατανομή που δεν ακολουθείται βάσει πληθυσμού ή για τυχαιοποιηση. Οπότε, το καλύτερο θα ήταν να διαβάσεις πώς προκύπτει για να μπορούμε να μιλήσουμε σε μια κοινή βάση. 

Δεν έκανα λόγο εγώ για πολύ ή λίγο, συ είπας.

(χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, γιατί μερικές φορές ο γραπτός λόγος δημιουργεί και τέτοια ζητήματα) 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε στο πώς γίνεται η κατανομή ή αν είναι νόμιμη. Εγώ απλά είπα ότι η συγκεκριμένη κατανομή δεν εξασφαλίζει κανένα φοβερό πλεονέκτημα, εκτός ίσως αν του κάτσει κάποιου πολύτεκνου θέση στον επαρχιακό δήμο που μένει. Οι περισσότεροι που λογικά ζουν Αθήνα, δεν ωφελούνται, παρά μόνο οι πρώτοι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μεγαλε Ελλαδα δε ειναι μονο η Αθηνα. Ξεκολληστε οι Αθηναιοι, που τρωτε με χρυσα κουταλια.

Ολες οι θεσεις στο δημοσιο, Αθηνα ειναι, το εχετε παρει χαμπαρι?

Η κατανομη βγαινει βασει των αναγκων. Το ξερεις οτι οι δημοι στην επαρχεια ειναι υποστελεχωμενοι, γιατι ολα τα κονδυλια, κατεθυνονται να δημιουργουνται θεσεις στην Αθηνα, που εχει και το πολιτικο οφελος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.