Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα, έλεγχος δεκαετίας.


Recommended Posts

Καλά δεν το συζητάμε από την μεριά ελεγκτή δόμησης είναι "αυτοκτονία' να αναλάβει κάποιος έλεγχο δήλωσης αυθαιρέτου, αν ποτέ τρέξει μια τέτοια διαδικασία φυσικά, που δεν το νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατανοώ γιατί η νομοθεσία η πολύ ακόμα και η γραφειοκρατια ενοχλεί εμάς που λέμε λίγο τους καταλάβαμε αυτούς του νόμους

Link to comment
Share on other sites

Είναι άπειρα τα πρακτικά προβλήματα που πρέπει πρωτίστως να αντιμετωπίσουν που εξαιτίας αυτού και μόνο καθίσταται αδύνατος ο έλεγχος έστω και μιας δήλωσης υπαγωγής.... Πυροτεχνήματα, για να λέμε ό,τι κάτι κάνουμε...

Κατά τη γνώμη μου πάντως, μακάρι να μπορούσε να γίνει ο έλεγχος!!! Θα γέμιζαν τα δικαστήρια, θα είχαν δουλειά για 20 χρόνια οι δικηγόροι, θα βγάζαμε κι εμείς λίγα ψίχουλα, θα ξεσκαρτάραμε ως κλάδος, θα εφευρίσκονταν ο θεσμός του Πραγματογνώμονα Αυθαιρέτων, θα εξαφανίζονταν ο Παραδιάς, θα έπεφτε η κυβέρνηση, θα εξαφανίζονταν από προσώπου γης τα ταγάρια κ.λπ.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια βασική ερώτηση, δε ξέρω αν το γράφει μέσα, θα κάνει αυτοψία ο ελεγκτης ή έτσι ασκήσεις επί χάρτου???εκτός αν νομίζουν ότι ο μηχανικός δουλεύει χωρίς τα ματια του και τις γνώσεις του, παρά με μια κάτοψη και εναν σουρουκλεμέ νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν θέλουμε να σώσουμε την όποια αξιοπρέπεια μας έχουν αφήσει ως επιστημονικός κλάδος μηχανικών, κανείς μηχανικός με την ιδιότητα του ελεγκτή δόμησης δεν θα πρέπει να συμμετάσχει σε αυτό το τσίρκο (καταγγελίες και έλεγχο δηλώσεων).

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον Παύλο. Προσωπικά, στον 1ο έλεγχο καταγγελίας ή δήλωσης που θα μου ανατεθεί - αν ποτέ εφαρμοστεί που δεν το πιστεύω - υποβάλλω παραίτηση από ελεγκτής δόμησης. Νισάφι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά Ιάσονα, ελεγχόμαστε. Πόσοι δεν έχουμε πουλήσει σπίτια? Δεν ήρθε κάποιες φορές ο Μηχανικός του αγοραστή και έλεγχε αν έχουμε τακτοποιήσει τους χώρους καλά?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Makiaveli said:

....Προσωπικά, στον 1ο έλεγχο καταγγελίας ή δήλωσης που θα μου ανατεθεί - αν ποτέ εφαρμοστεί που δεν το πιστεύω - υποβάλλω παραίτηση από ελεγκτής δόμησης. Νισάφι.

Θα τους "πονέσει" περισσότερο αν εξαντλήσεις το περιθώριο που σου δίνει ο νόμος για να αρνείσαι τις αναθέσεις ελέγχου για τέτοια θέματα, χωρίς να παραιτηθείς. Τέτοιες αποφάσεις καταρρίπτονται στην πράξη. Ιδανικά, αν όλοι οι ελεγκτές αρνούνται, αυτού του είδους οι αποφάσεις καταπέφτουν και δεν μπορούν να εφαρμοστούν. Δεν θα μας κάνουν φερέφωνα των ρουφιάνων που μη έχοντας δουλειά να κάνουν στη ζωή τους, ο ένας καταγγέλλει τον άλλον. Αυ Παρεμπιπτόντως, ήθελα να ήξερα, αφού όλες (ή σχεδόν όλες οι αρμοδιότητες έχουν φύγει από τις Πολεοδομίες), ποιος ακριβώς θα είναι ο ρόλος τους στα επόμενα χρόνια.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.