Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

@christopografow το βλέπεις σε επίπεδο σωστού-λάθους που δεν βγάζεις άκρη. Από τη στιγμή που επιβάλλονται κάποιοι κανόνες πρέπει να ισχύουν για όλους. Αλλιώς δημιουργείς διακρίσεις μεταξύ πολιτών

 

 

Δεν δημιουργώ εγώ ''διακρίσεις'' αλλά το σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστημία.Όλοι όσοι δεν έχουμε πάει εξωτερικό έχουμε περάσει απο μια διαδικασία εξετάσεων.Ο ένας έγραψε 19 (για πολλούς λόγους ) και ο άλλος 12 .Ε δεν γίνεται αυτοι οι δυο στο μέλλον να χουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Νομίζω οτι είναι απλό και δίκαιο.Με τα δεδομένα της Ελλάδας πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Να μπω λοιπόν στην λογική σου. Στην Ελλάδα υπάρχουν Έλληνες απόφοιτοι εξωτερικού, χωρίς να έχουν γράψει καν 10 στις πανελλήνιες. Άρα εγώ που εγραψα 15 θα έπρεπε να έχω περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από αυτόν, σωστά; Ελα μου ντε που δεν έχω!

Βλέπεις λοιπόν πως με τέτοιες λογικές δε βγάζεις άκρη.

 

Αφού το Αγγλικό σύστημα μας επιβάλλεται πρέπει να ισχύει για όλους και όχι για τους επίλεκτους που είχαν λεφτά να σπουδάσουν εξωτερικό ή να πάνε σε κολέγιο. Αλλιώς όπως είπα δημιουργείς διακρίσεις μεταξύ πολιτών και φυσικά συγκρούσεις...

Link to comment
Share on other sites

Να μπω λοιπόν στην λογική σου. Στην Ελλάδα υπάρχουν Έλληνες απόφοιτοι εξωτερικού, χωρίς να έχουν γράψει καν 10 στις πανελλήνιες. Άρα εγώ που εγραψα 15 θα έπρεπε να έχω περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από αυτόν, σωστά; Ελα μου ντε που δεν έχω!

Βλέπεις λοιπόν πως με τέτοιες λογικές δε βγάζεις άκρη.

 

Αφού το Αγγλικό σύστημα μας επιβάλλεται πρέπει να ισχύει για όλους και όχι για τους επίλεκτους που είχαν λεφτά να σπουδάσουν εξωτερικό ή να πάνε σε κολέγιο. Αλλιώς όπως είπα δημιουργείς διακρίσεις μεταξύ πολιτών και φυσικά συγκρούσεις...

 

Επαναλαμβάνω.Είμαι φανατικά υπέρ της αναγνώρισης των επαγ. δικαιωμάτων σου.Αλλού κολλάω.

Δηλαδή πιστεύεις πως αν αποκτήσεις τα ίδια δικαιώματα με του πολυτεχνείου δεν δημιουργούνται διακρίσεις?Σαφώς και δημιουργούνται!Θα σου πουν οι αριστούχοι '' εγώ γιατί έκανα τόσες θύσίες προκειμένου να βγάλω το 19?'' .Ο γονιός θα σου πεί '' εγώ γιατί έδωσα του κόσμου τα λεφτά προκειμένου να υποστηρίξω το παιδί μου και να πετύχει το 19?''

Δυστυχώς αυτό που λες δεν διαγράφει τις διακρίσες.Ισα - ισα.Στην Ελλάδα το όλο θέμα είναι σε με΄γαλο βαθμό και κοινωνικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικότερα υπάρχει θέμα πληροφόρησης. Το ξέρεις πως οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο εξωτερικό απολαμβάνουν πλήρη ελευθερία στην άσκηση του επαγγέλματος τους; Μόνο στην Ελλάδα δεν μπορούμε. Το ξέρεις πως πτυχιούχοι ΤΕΙ εξωτερικού δεν έχουν κανένα περιορισμό στο επάγγελμα τους στην Ελλάδα επειδή η ΕΕ δεν σηκώνει δυνάστες;

 

 

επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, και αυτό που γράφεις μου κάνει πολύ εντύπωση μου το εξηγείς? ποια είναι τα ΤΕΙ στο εξωτερικό? Νόμιζα οτι μόνο εδώ είχαμε αυτους τους διαχωρισμούς ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε stayros τότε στο εξωτερικό οι διαφορές ΤΕΙ κ ΑΕΙ είναι μόνο ακαδημαικού περιεχομένου και σε μισθούς? Σίγουρα ο ΤΕΙιτζής δεν έχει τις ίδιες γνώσεις με τον ΑΕΙτζή (στο εξωτερικό αναφέρομαι). Άρα πως υπογράφουν τα ίδια πράγματα? Δεν μπορεί, κάτι θα γίνεται...αφού οι γνώσεις δεν είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πιο κοντινό παράδειγμα είναι τις Γερμανίας όπου έχει τα πανεπιστήμια και τα Fachochschule (ΤΕΙ). Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ακριβώς τα ίδια. Η διαφορά είναι πως οι απόφοιτοι πανεπιστημίων μπορούν να κάνουν άμεσα διδακτορικό.

 

Η ουσία είναι πως διαχωρισμός όντως υπάρχει αλλά δεν είναι νομικά διατυπωμένος. Οι εργοδότες επιλέγουν τον μηχανικό με βάση τις γνώσεις τους και τις απαιτήσεις τις δουλειάς. Για μισθούς να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω,..

 

@christopografow κοίτα το σύστημα σήμερα πως έχει

0 στις πανελλήνιες Bsc + Mαστερ >= 19 πανελλήνιες δίπλωμα > 15 πανελλήνιες πτυχίο + Μαστερ > 15 πανελλήνιες πτυχίο . Μην κοιτάς μόνο ένα κομμάτι της ανίσωσης δες το όλο.

Αν για σένα είναι αδικία αυτός με το 15 να έχει ελεύθερη πρόσβαση στο επάγγελμα του, τότε για μένα αυτός με το 0 να έχει περισσότερα επ. δικαιώματα από μένα είναι υπερ-αδικία. Άρα ο βαθμός τον πανελληνίων παύει να αποτελεί κριτήριο αφού δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Πρέπει λοιπόν να βρεθεί ένα σύστημα δίκαιο και αποτελεσματικό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πιο κοντινό παράδειγμα είναι τις Γερμανίας όπου έχει τα πανεπιστήμια και τα Fachochschule (ΤΕΙ). Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ακριβώς τα ίδια. Η διαφορά είναι πως οι απόφοιτοι πανεπιστημίων μπορούν να κάνουν άμεσα διδακτορικό.

 

Η ουσία είναι πως διαχωρισμός όντως υπάρχει αλλά δεν είναι νομικά διατυπωμένος. Οι εργοδότες επιλέγουν τον μηχανικό με βάση τις γνώσεις τους και τις απαιτήσεις τις δουλειάς.

 

@christopografow κοίτα το σύστημα σήμερα πως έχει

0 στις πανελλήνιες Bsc + Mαστερ >= 19 πανελλήνιες δίπλωμα > 15 πανελλήνιες πτυχίο + Μαστερ > 15 πανελλήνιες πτυχίο . Μην κοιτάς μόνο ένα κομμάτι της ανίσωσης δες το όλο.

Αν για σένα είναι αδικία αυτός με το 15 να έχει ελεύθερη πρόσβαση στο επάγγελμα του, τότε για μένα αυτός με το 0 να έχει περισσότερα επ. δικαιώματα από μένα είναι υπερ-αδικία. Άρα ο βαθμός τον πανελληνίων παύει να αποτελεί κριτήριο αφού δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Πρέπει λοιπόν να βρεθεί ένα σύστημα δίκαιο και αποτελεσματικό...

 

Μα σου λέω οτι και αυτο που λές δεν είναι δίκαιο για μια άλλη ομάδα ανθρώπων.(Ας πούμε βλέπω βάση στο ΤΕΙ καβάλας ηλεκτρολογίας το 8882. τη στιγμή που ένας ηλεκτρολόγος στο ΕΜΠ έχει μπει με 19089.Με το δικό σου δίκαιο μπορούν να χουν ίδια επαγγ. δικαιωματα?)Μη μιλάς λοιπόν για δικαιο και άδικο γενικά και αοριστα.Μιλάμε για το δικό σου το δίκαιο.Και σου ξαναλέω ένα λάθος δεν το διορθώνεις μ ένα δεύτερο.Αλλά οτι και να πείς είναι σεβαστό αφού λογικό είναι να υποστηρίξεις οτι σε συμφέρει.Και γω στη θέση σου δε θα ζήταγα αναγνωριση των δικαιώματων σου σ ένα άλλο πλαίσιο απο αυτό των ΑΕΙ αλλά πλήρη δικαιώματα.8-)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το λύκειο.Λες οτι στο εξωτερικό υπάρχει πλήρη ελευθερία στου απόφοιτους ΤΕΙ.Όταν όμως ένας έχει παλέψει μια ζωή για να βγάλει 19 και να μπει πμ , πως μπορεί να εξισώνεις τα επαγγελματικά του δικαιώματα μ έναν που χει βγάλει 12 και είναι στο δομικών έργων?Άδικο μ ακούγεται ε....

 

 

 

Ε Λ Ε Ο Σ . ποια ζωή μωρέ έχει παλέψει ? τα 2 χρόνια του λυκείου ? Εμείς δηλαδή που παλεύουμε 10 και 20 χρόνια κάθε μέρα στα εργοτάξια, διαβάζουμε και ξαναδιαβάζουμε, κάνουμε μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις, τι είμαστε δηλαδή και τι θα έπρεπε να έχουμε ? Επειδή έγραψε κάποιος 18 στις πανελλήνιες και ο άλλος 13 ή 14 αυτό θα είναι το κριτήριο για μια ολόκληρη ζωή να είναι οι μεν αφεντικά και οι άλλοι υπηρέτες τους ???. Πάτε καλά ρε παιδιά ? Για βάλτε το κεφάλι σας κάτω από καμιά βρύση μπας και συνέλθετε. Συγνώμη αλλά με βγάζεις έξω απο τα ρούχα μου. Επιστήμονας άνθρωπος και το κεντρικό επιχείρημά σου να είναι ο βαθμός του λυκείου. ΕΛΕΟΣ ΞΑΝΑ. Ο συνάδελφός σου που πήγε Ιταλία επειδή έγραψε 0 (μηδέν) στις πανελλήνιες και τον αναγνωρίζεις ως διπλωματούχο τι είναι τότε ? Με τους μηχανικούς του εξωτερικού που δεν έγραψαν ποτέ πανελλήνιες τι θα γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ε Λ Ε Ο Σ . ποια ζωή μωρέ έχει παλέψει ? τα 2 χρόνια του λυκείου ? Εμείς δηλαδή που παλεύουμε 10 και 20 χρόνια κάθε μέρα στα εργοτάξια, διαβάζουμε και ξαναδιαβάζουμε, κάνουμε μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις τι είμαστε δηλαδή ? Επειδή έγραψες 18 στις πανελλήνιες και ο άλλος 13 ή 14 αυτό θα είναι το κριτήριο για μια ολόκληρη ζωή να είναι οι μεν αφεντικά και οι άλλοι υπηρέτες τους. Για βάλτε το κεφάλι σας κάτω από καμιά βρύση μπας και συνέλθετε. Συγνώμη αλλά με βγάζεις έξω απο τα ρούχα μου. Επιστήμονας άνθρωπος και το κεντρικό επιχείρημά σου να είναι ο βαθμός του λυκείου. ΕΛΕΟΣ ΞΑΝΑ.

 

χαχαχαχα!Ωραίος!Εγώ καθημερινά συναντάω παιδιά που έμεναν στο γυμνάσιο και έκατσαν 2 χρόνια και έβγαλαν 20!χαχαχα.Λοιπόν πριν κάνω αυτά που λες πες μου ποσες φορές μίλησα για Ελλάδα !Πάμε παρακάτω.Μίλησα εγώ για εργοτάξια , μεταπτυχιακά , επιμορφωσεις ,20 χρόνια και 200 μετά? Εγώ ρωτώ το παιδί που ναι 22 μπηκε με 8 ηλεκτρολόγος θα χει τα ίδια δικαιώματα με αυτον που στα 23 του θα βγει έξω και ενώ εχει μπει με 19?Και σου ξαναλέω δε διορθώνεις το ένα λάθος με ένα ακομή όσον αφορά τα περι Ιταλίας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ GeorgeS,κάποιοι το νιώθουν κ κάποιοι άλλοι όχι.Αν το ένιωθαν όλοι τότε θα είχε λήξει το θέμα.Σπαμάρουμε με το κιλό.ΞΕΚΟΛΛΑ.

 

Όλοι έχουμε δίκιο,αλλά δεν είμαστε εχθροί,είμαστε όλοι εξαπατημένοι,άλλοι περισσότερο,άλλοι λιγότερο.

 

ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!ΚΥΡΙΕ ΠΡΥΤΑΝΗ ΤΟΛΜΗΣΑΤΕ Κ ΤΟ ΕΙΠΑΤΕ ΣΤΑ MEDIA,αλλά επειδή εγώ δεν γελιέμαι,ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ MSC μην γίνει της κακομοίρας.To Meng το έχω από καιρό,έχω δίπλωμα λέμε!!:lol::lol:Οι υπόλοιποι ας πάρουν Meng,να τσιμπήσουν κ το αυτοκινητάκι από το μπαμπά...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.