Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

Για να σχολιάσω επί του θέματος:

 

Η όλη υπόθεση είναι άλλη μία ευγενική προσφορά κοπανιστού αέρα από το Ε.Μ.Π. μέσω του πρύτανη-φτου φτου φτου..

 

Από τη στιγμή που η αγορά σπουδών έχει ανοίξει κ πλέον είναι καθαρά θέμα οικονομικοπολιτικών συμφερόντων οι ανώτατες σπουδές,προτείνω ως νοήμων άνθρωπος,ψυχοθεραπευμένος τα εξής:

 

1.Αναγνώριση του πτυχίου των ΑΤΕΙ ως Meng.Αυτοί το δικαιούνται,όχι οι ΑΕΙ.

2.Αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ΑΤΕΙ,με βάση τις σύγχρονες ανάγκες της χώρας,ή αλλιώς λουκέτο στις σχολές τους,δεν χρειάζεται άλλο να εξαπατάται ο κοσμάκης.

3.Αναγνώριση του διπλώματος των πολυτεχνικών σχολών ως MSc.

4.ΤΕΛΟΣ στο καθεστώς παροχής υπηρεσιών σε αυτή τη χώρα,καθώς πρόκειται καθαρά για μία μαιμουδιά χοντρών κοιλαράδων αφεντικών για φθηνό επιστημονικό προσωπικό.

5.Όχι στην απελευθέρωση του επαγγέλματος,ΝΑΙ στις ελάχιστες αμοιβές,ΝΑΙ κ στη θεσμοθέτηση ελάχιστου μισθού επιστημονικού προσωπικού για παροχή υπηρεσιών.

6.Πιπέρι στο στόμα όσων ασχολούνται ακόμα με επίπεδα σπουδών κ μέτρημα ετών.Δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο σε αυτόν τον οίκο ανοχής.Στη Σουηδία π.χ. παίζει,εδώ δεν παίζει.Η ποιότητα των δουλειών σε αυτόν τον οίκο ανοχής δεν απαιτεί μεγάλες διάνοιες.

7.Επαναφορά της θανατικής ποινής μόνο για λυντσάρισμα σε δημόσια θέα των αρμόδιων που έχουν βάλει το χεράκι τους σε αυτό το φιάσκο.

 

Αυτά,προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το πόσο συμφωνώ σε όλα μαζί σου δε λέγετε. Τα θέτεις σε σωστή βάση με γνώμονα την σημερινή πραγματικότητα.

Και όμως οι έχοντες το μαχαίρι και το πεπόνι εν έτη 2009 ακόμα βαυκαλίζονται με Βασιλικα Διαταγματα του 1930.

Link to comment
Share on other sites

που να δείτε όμως τι λέει ο κόσμος για την απελευθέρωση, εγώ που συμμετέχω σε φόρουμ χρηματοοικονομικό βρέθηκα ξαφνικά κατηγορούμενος επειδή ψέλισα ότι θα βγει σε κακό όλων η κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής. Τι ταρίφα με είπαν, τι μεταφορέα, τι συμβολαιογράφο, τι οτι κοιτάω την πάρτη μου εις βάρος της πατρίδος, τι συντεχνιακό παρτάκια, πού να σας λέω τι ακούω 2 μέρες τώρα.

 

ερωτησούλα: ΤΟ ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΤΕΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μας πεις το φόρουμ να διαβάσουμε, μπας και καταλάβουμε, πως σκέφτονται αυτοί που νομίζουν ότι έτσι θα πάμε μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, δε ξερω αν ειναι απλοικη η ερωτηση αλλα σε οσους την εκανα, συναδελφους, δεν ηξεραν να μου απαντησουν σαφως (και μεγάλοι σε ηλικια). τι εννοουν οταν λενε οτι το επαγγελμα μας ειναι κλειστο? προσφατως ακουσα στις ειδησεις οτι θα ανοιξει.Δηλαδή? ο οποιοσδηποτε πολιτης της ε.ε με κατάλληλα προσοντα δεν μπορει να το ασκησει? επισης, κλειστο ξερω τι σημαίνει οταν αναφερεται σε συμβολαιογραφους ή φαρμακοποιούς.. αλλά σε πολ.μηχ??

Link to comment
Share on other sites

που να δείτε όμως τι λέει ο κόσμος για την απελευθέρωση, εγώ που συμμετέχω σε φόρουμ χρηματοοικονομικό βρέθηκα ξαφνικά κατηγορούμενος επειδή ψέλισα ότι θα βγει σε κακό όλων η κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής. Τι ταρίφα με είπαν, τι μεταφορέα, τι συμβολαιογράφο, τι οτι κοιτάω την πάρτη μου εις βάρος της πατρίδος, τι συντεχνιακό παρτάκια, πού να σας λέω τι ακούω 2 μέρες τώρα.

 

Είναι γνωστό ότι στο capital οι συμμετέχοντες είναι όλοι πατριώτες με ανυπέρβλητη ανιδιοτέλεια κ πραγματικοί νέοι ήρωες της πατρίδας.

 

howard,να ακους το Λέοντα της Σπάρτης....;)...έπρεπε να το είχα καταλάβει ότι από εκεί ενημερωνόσουν....στο θρεντ με το Βωβό αποκαλύφθηκες!

 

ερώτηση προς συναδέλφους απόφοιτους του εξωτερικού:ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ.Είμαι διπλωματούχος Π.Μ.

Στην Ευρώπη,πχ στο Ηνωμένο Βασίλειο ως τί ακριβώς αναγνωρίζεται το δίπλωμά μου?Να το πάμε ανάποδα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο μπορντελο(πουλεγε και μια σερβικη ψυχη καποτε!) πουχουν κανει την Ελλαδα σε ολα τα θεματα οι ανευθυνο-υπευθυνοι ολων των βαθμιδων(απτο νηπιαγωγειο μεχρι τα μαστερ) και με την κατρακυλα της εκπαιδευσης μας στην κοινη γνωμη του εξωτερικου-(ελληνοκαναδος συγγενης μου, σκεφτηκε να δωσει με Ελληνες εξωτερικου εδω και γελαγαν στον Καναδα,τουλεγαν που θα πας κτλ, και τελικα σκεφτεται μαλλον για το πανεπ. της Οταβα)-σε λιγο καιρο τα διπλωματα της Ελλαδας θα σε τοποθετουν ανετα νταβαντζη στην Αγγλια!

Δυστυχως η πιο απλη σκεψη εδω στη χωρα μας θελει αιωνες να γινει πραξη.

 

Και διαβαζοντας αυτα που λεμε εδω μεσα, ειλικρινα ειναι τοσο δυσκολο -ας πουμε- ενας υπουργος, να σκεφτει αυτα που ειπε και ο zavi παραπανω???????????Τελικα είναι ασχετοι, είναι χαζοι, δεν θέλουν, τι πραγματικα συμβαινει να ξερουμε!!Μιλαμε για φιασκο χωρις τελος και ελεος!!Στην Ουγκαντα ειλικρινα ειναι πιο τακτοποιημενα τα πραγματα..Σοβαρα το λεω!

Link to comment
Share on other sites

@ eva

 

προφανώς και ΔΕΝ μπορεί ο κάθε πολίτης της ΕΕ να το ασκήσει παρα μόνο αν περάσει μέσα από μια δύσκολη διαδικασία, δηλαδή την απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων μέσω εξετάσεων ΤΕΕ. Οτι δηλαδη ισχυει σε καθε χωρα.

 

Τώρα με την δημιουργία των one-stop shop υποτίθεται ότι θα το κάνουν ευκολότερο. Και ρωτώ εγώ παρεμφερές ερώτημα με αυτό του ζάβι: έχει προσπαθήσει κανένα αστέρι να εγγραφεί ως μηχανικός στο εξωτερικό? Νομίζουν ότι αύριο θα επιτρέψουν οι αγγλοι και οι γερμανοι με διαδικασίες μιας ημέρας να εγγραφούν έλληνες μηχανικοί στα κιτάπια τους?

 

Για να μην παρεξηγηθω να δηλωσω οτι εγω έχω επαγγελματικα δικαιωματα και σε χωρα του εξωτερικου - πώς τα απεκτησα? Μου βγηκε το λαδι στο διαβασμα και εδωσα τις προβλεπομενες εξετασεις - ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ δηλαδή.

 

Να ρωτησω αν η ελληνικη κυβερνηση που μας λεει οτι "αναγκαζεται" να τα κανει αυτα, ρωτάει πώς προχωραν οι αλλες ευρωπαικες κυβερνησεις στις αντιστοιχες διαδικασιες?

 

 

@ zavi

 

σε εχω ξαναρωτησει αν εισαι ο spartis χαχαχα

 

τα διαβασες λοιπον και ξερεις. Εδω εγραψε αυτος ο αλητηριος αντιγραφεας δελτιων τυπου που το παιζει δημοσιογραφος οτι χανει η Ελλαδα 7 δις ευρω ετησιως απο τα κλειστα επαγγελματα, τι να λεμε τωρα.

 

ο,τι πτυχιο και να εχεις φιλε μου, ακομη και finance MBA, αν θες να δουλεψεις σαν μηχανικος πηγαινεις στις εξετασεις του αρμοδιου επιμελητηριου και αν περασεις (οχι σφυρα μου) αλλα μπραβο σου. Εγω σαν αποφοιτος του ιδιου εκπαιδευτικου συστηματος και ΔΕΝ μου εδιναν εξαιρεση απο τις εξετασεις (οπως δινουν σε οποιους ακολουθησουν συγκεκριμενη πορεια σπουδων) γιατι δεν ειχα δουλεψει 3 χρονια στη χωρα τους. Και καλά έκαναν. Μια χαρα τα εχουν οι ξενοι και μια χαρα τα εχουμε εμεις, εδω πανε να εξισωσουν τους μηχανικους με τους ταξιτζηδες.

Link to comment
Share on other sites

Μια γήγορη απάντηση στο ερώτημά σου.

ναι έχουν γραφτεί εύκολα στην Γερμανία συνάδελφοι και μπορούν να ασκήσουν και το επάγγελμά τους χωρίς φραγμούς και διαχωρισμούς

Μήπως κάτι άλλο θέλεις να παρουσιάσεις ??

Link to comment
Share on other sites

@howard_roark

Μάλλον θα λες για την Αγγλία για εγγραφή ως Chartered Engineer. Μόνο που κανείς δεν λέει τι επ. δικαιώματα δίνει ο τίτλος αυτός.

Απεριόριστα δικαιώματα μηχανικού έχει και ο Incorporated Engineer που η διαδικασία εγγραφής είναι πολύ πιο απλή (απλά γράφεσε).

Από ότι έχω διαβάσει οι τίτλοι αυτοί δεν δίνουν επ. δικαιώματα απλά είναι θέμα οργάνωσης των μηχανικών πχ καμία σοβαρή εταιρεία δε θα προσλάμβανε μηχανικό που δεν είχε γραφεί σε επιμελητήριο, αλλά αν πας στην αντίστοιχη πολεοδομία ή άλλη υπηρεσία της Αγγλίας δεν σου λένε, δεν είσαι chartered ή Incorporated; Φύγε.

Άλλες χώρες:

Στη Γερμανία στο VDI απλά γράφεσε

Στην Ιρλανδία ότι και στην Αγγλία.

 

Ελπίζουμε να γίνει κάτι αντίστοιχο και εδώ από Γενάρη και αν δεν γίνει, υπάρχει και η καλή η ΕΕ να το επιβάλλει...

 

Edit: Δεν ανοίγουμε άλλο thread άνοιγμα επαγγελμάτων και ευρωπαϊκή πραγματικότητα. Είμαστε τελείως off-topic τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.