Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

 

Λοιπόν,μετά από συζητήσεις με 2 φίλους απόλυτα κατατοπισμένους κ χρόνια ταλαιπωρημένους με πτυχία από Ηνωμένο Βασίλειο,κατέληξα με τη βοήθειά τους στο εξής συμπέρασμα:

 

1.Το ελληνικό δίπλωμα των πολυτεχνικών σχολών στο Yunanistan είναι κατώτερο σε ισχύ απ' ότι στο εξωτερικό!

2.Τα πτυχία ΑΤΕΙ στο Γιούροπ είναι ισοδύναμα με BSc,με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Ειδικά στο UK,δεν ξέρουν τί σημαίνει ''τεχνολόγος'' καθώς καταργήθηκαν οι αντίστοιχες σχολές το 1980...Άρα εμείς,ζούμε στο ημερολόγιο του Γιούροπ,περί το 1960!

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :)

 

3. @howard_roark:όποιος συνεχίζει να μιλάει για επίπεδα σπουδών σε αυτόν τον υπόκοσμο,είναι α) μπροστά από την εποχή του=εξωγήινη οντότητα β)πολύ πίσω από την εποχή του=δεινόσαυρος

 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (εις το τετράγωνο)

 

 

 

Το ίδιο ισχύει κ για τους ΑΤΕΙ.Τί διάολο παράγουμε εξαπατημένους αποφοίτους,εφ' όσον με σημερινές ανάγκες ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ με τον απαίσιο τρόπο που τους παράγουμε?Γι' αυτό λοιπόν λέω:είτε να αποκτήσουν ΠΛΗΡΗ δικαιώματα-κ να λήξουν μία για πάντα αυτά τα πανηγύρια σχετικά με επίπεδα σπουδών-ή να μπει λουκέτο στις σχολές τους Κ ΑΣ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ,τουλάχιστον θα πεινάνε σπιτονοικοκύρηδες κ όχι απόφοιτοι....

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (εις τον κύβο αυτή τη φορά)

 

Αυτό το @#$%^&Α το ''μάστερ'' που τολμάει ο κάθε @#$%^&* πρύτανης να με κοροιδεύει στα μούτρα κ να παίζει με τον κόπο κ τον ιδρώτα μου,ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?Έχει κανείς το καθαρό μυαλό,την ενημέρωση κ το θάρρος να πει?Ή να καταφερθώ εναντίον του ΕΜΠ?

 

Είναι θέμα prestige φίλε μου. Ουδείς κοιτάζει την ουσία, δηλ. ποιός πραγματικά ξέρει και ποιος πραγματικά γνωρίζει και είναι καλός στη δουλειά του. Έτσι, για σένα που είσαι στον ιδιωτικό τομέα είναι μόνο χαριστικός τίτλος τιμής. Αλλά δεν είναι έτσι για το Δημόσιο, όπου εκεί κάποιοι τεμπέληδες ξαφνικά θα βρεθούν με master εν μια νυκτί, θα ζητήσουν extra επίδομα και θα υπερκεράσουν τους συναδέλφους τους καταλαμβάνονται θέσεις προϊσταμένων, διευθυντών κλπ. Βλέπεις θα έχουν και master τα παιδιά που τους δίνει παραπάνω μόρια στα τυπικά προσόντα. Γι' αυτούς γίνεται περισσότερο η φασαρία. Είναι ο έλεγχος και η κατάληψη των προϊσταμενικών θέσεων στη Δημόσια Διοίκηση. Γιαυτό κόπτεται και ο "παναγιότατος".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εχεις δίκιο Georges

Θέλουν να πάρουν το master για να ξεχωρίσουν από τους υπόλοιπους ΠΕ της Διοίκησης. Μην ξεφύγει καμιά διευθυντική θέση.

Στον ιδιωτικό τομέα δεν εχει καμία αξία, ο καθένας από την δουλειά του κρίνεται.

@zavi, ελπίζω να μην έγιναν έτσι τα μάτια σου από αυτά που διαβάζεις εδώ, ή από αυτά που βλέπεις στην δουλειά σου...:o

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά fraafr.

Εδώ και πολύ καιρό το άλλο παρακλάδι του ιερατείου, -η ΕΜΔΥΔΑΣ-, ζητά με προκλητικότατο τρόπο στις θέσεις ευθύνης προϊσταμένων σε τεχνικές υπηρεσίες δημοσίου, δήμων, οργανισμών, νομαρχιών κλπ, να τοποθετούνται ΜΟΝΟ άτομα της κατηγορίας ΠΕ μηχανικών. Όλοι οι άλλοι, ασχέτως ετών προϋπηρεσίες, γνώσεων, ικανοτήτων κλπ να κόψουν το λαιμό τους.

 

Καθώς λοιπόν οσονούπω θα έχουμε τα βαφτίσια των διπλωμάτων σε master χοροσταντούντος του "παναγιότατου" και λοιπών "εκλεκτών" γραβατοφορεμένων "σοφών" της τεχνικής εκπαίδευσης, όλοι οι διπλωματούχοι θα βρεθούν να είναι στην κατηγορία ΠΕ + μεταπτυχιακό, γεγονός που αυτομάτως τους τοποθετεί σε προνομιακή θέση τόσο έναντι τόσο των ΤΕ (στις τεχνικές Υπηρεσίες) όσο και των υπολοίπων ΠΕ γενικότερα. Γιαυτό όπως βλέπεις ζητάνε ισοτίμηση με MASTER και όχι με τίποτα άλλο. Και όπως έχουμε πει, αν όντως αυτό ισχύει στην Κοινότητα και είναι δίκαιο δεδομένου του ενιαίου χώρου της ανώτατης εκπαίδευσης, τότε ναι, ας γίνει, αλλά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ θα πρέπει να υπάρξει ανάλογη ρύθμιση και για τα υπόλοιπα πτυχία γιατί αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο. Αυτό όμως δεν αρέσει σε μερικούς.

 

Επειδή λοιπόν περισσεύει η υποκρισία μερικών που απροκάλυπτα προσβάλλουν και συκοφαντούν τις δικές μας σπουδές, γεννάται ένα δευτερευούσης σημασίας ερώτημα. Το "λειψό" πτυχίο του "παναγιότατου" θα αναγνωριστεί και αυτό ως master ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS, οι θεσεις προϊσταμένων, διευθυντων θεωρουνται δυσμενεις για την πλειοψηφια των Δ.Υ. Κανονικα θα μπορουσε να στο επιβεβαιωσει και ο fraafr αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς Barracuda. Αυτό που λες ισχύει μόνο στον στενό δημόσιο τομέα και όχι πάντα, επειδή τα επιδόματα δεν είναι σημαντικά. Στη μεγάλη κατηγορία όμως του ευρύτερου δημόσιου τομέα και στις Α.Ε. που ανήκουν ή ελέγχονται από το κράτος τα επιδόματα των θέσεων ευθύνης είναι πολύ δελεαστικά όπως και οι αμοιβές διαφόρων επιτροπών στις οποίες συμμετέχουν προϊστάμενοι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Barracuda έχεις εν μέρει δίκιο, σε πολλές περιπτώσεις δεν τις θέλει κανείς.

Αλλά είναι στο χέρι τους να μην τις αποδεκτούν. Αλλά σε πολλές άλλες περιπτώσεις είναι περιζήτητες κι εκεί δεν πρέπει να αφήνετε τίποτα στην "τύχη".

Αν θέλω να κριθώ για διευθυντής βάζω και το master και ποιός με πιάνει, αν δεν θέλω δηλώνω ότι δεν θέλω να κριθώ και παραμένω στην θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο εμεις ασχολούμαστε με τα μάστερ κτλ, κοιτάχτε εδώ τι γίνεται http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=4466841

 

Το πρόβλημα σε αυτά είναι...Σε λίγο θα δίνουν και αυτοί μάστερ ανώτερα και απτου ΕΜΠ και θαπεσει τρελό γέλιο!!

 

Κανω c/p την τελευταια παράγραφο:Το «μπαλάκι» της εκκαθάρισης πέφτει τώρα στη δυνατότητα ελέγχου των επαγγελματικών σωματείων (ΤΕΕ, ΔΣΑ κ.ά.), αλλά είναι ζήτημα εάν αυτές οι κερκόπορτες μπορέσουν να συγκρατήσουν τις αντιδράσεις των χιλιάδων πτυχιούχων των ελληνικών ΑΕΙ, καθώς έρχονται τα πάνω-κάτω στην αναγνώριση των πτυχίων αλλά και στην κατοχύρωση των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που η συζήτηση προχωράει κ εμβαθύνει.

 

Κ για να συμβάλλω ακόμα περισσότερο τοποθετούμαι ως εξής:

 

Αποφοίτησα από το Ε.Μ.Π.,ένα ίδρυμα υπαρκτό κ αναγνωρισμένο-όσο είναι- στην Ε.Ε.Τώρα αυτό το ίδρυμα μέσω του εκπροσώπου του αναγγέλει ότι προχωράει σε εξελίξεις όσον αφορά το δίπλωμά μου.Οι εξελίξεις αυτές γιατί δεν επεξηγούνται?Επειδή κ καλά ακόμα δεν έχει επισημοποιηθεί η απόφαση?Αν π.χ. άυριο αποφασίσω να μετακομίσω στη Νορβηγία που βρήκα θέση,ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ θα μπορώ να επικαλεστώ αυτόν τον τίτλό ή θα γελάνε με την πάρτη μου?Ή μήπως τον έχω ήδη εκτός Yunanistan,αλλά εντός Yunanistan δεν μου τον αναγνώριζαν τόσο καιρό?

 

Αυτό είναι το παράλογο της απόφασης που εγώ θεωρώ ότι προσβάλλεται η νοημοσύνη μου...Στο Δημόσιο ξέρω ότι το Meng ΔΕΝ θεωρείται μεταπτυχιακός τίτλος.Είναι ένας τίτλος ορισμένος ΜΟΝΟ για μηχανικούς του εξωτερικού,ισότιμος αν όχι κατώτερος του διπλώματος.Δίπλωμα στο εξωτερικό παίρνουν όσοι ολοκληρώνουν τον κύκλο σπουδών του MSc κ δεν πιάνουν τα standards του προγράμματος ή αποτυγχάνουν στη μεταπτυχιακή εργασία αλλά πετυχαίνουν στα μαθήματα του προγράμματος.

Δίπλωμα κ MENG δηλαδή είναι 2 διαφορετικά πράγματα.Ο μηχανικός ΑΕΙ του Yunanistan εννοείται ότι έχει κ τα δύο στο Γιούροπ.Μόνο στο yunanistan του λένε ότι ΔΕΝ εννοείται,αλλά τώρα του παρέχονται ''για να διορθωθεί η αδικία''.

 

Αστειότητες............

 

Και δεύτερο ερώτημα:τί ακριβώς θεωρείται ο μηχανικός ΑΤΕΙ με MSc στο Γιούροπ κ τι στο Yunanistan?

 

Μήπως με αυτά τα ερωτήματα θα προβληματιζόταν ο πρύτανης ή πέρα βρέχει κ δεν ιδρώνει το αυτάκι του?

Θα απαντούσε μήπως σε γραπτό ερώτημα ή θα δινόταν μία ασαφής απάντηση ''βγάζω τον @#$% μου στην απ' έξω''?

Link to comment
Share on other sites

Αργά η γρήγορα όλα θα πρέπει να τεθούν στην βάση των ects. Είναι ο μόνος τρόπος να λυθούν όλες οι αδικίες. Στο κάτω κάτω για αυτό φτιάχτηκε αυτό το σύστημα. Όσο παράλογο είναι να θεωρείται ακαδημαϊκά ανώτερος ο πτυχιούχος κολεγίου με Μαστερ από τον απόφοιτο πολυτεχνείου, άλλο τόσο είναι και για τον απόφοιτο ΤΕΙ με Μάστερ. Άσε που στην ΕΕ ειναι 27 χώρες! Μπορεί να βγαίνει ισοτιμία με ελληνικό για κάθε πτυχιο/μαστερ της Ε.Ε. ξεχωριστά; ects λοιπόν όσον αφορά τα ακαδημαικά ζητήματα.

 

Για τα επ. δικαιώματα που είναι και το ζουμί της υπόθεσης πρέπει να εναρμονιστούμε πιστεύω με το Αγγλικό σύστημα (αφού τα πτυχία βγαίνουν με αυτό) με μεταβατικές διατάξεις για τους παλιούς απόφοιτους. Άλλοι θα χάσουν άλλοι θα κερδίσουν αλλά θα μπουν σε δίκαια πλαίσια για όλους, που είναι και το σημαντικό. Και ίσως σιγά σιγά από Ελλαδιστάν, γίνουμε Ελλάντα και ποιος ξέρει για πιο μετά...

Link to comment
Share on other sites

ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ Π.Ε ή Τ.Ε ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟΨΕΙΣ, να κάνω μια ερώτηση προς τους συναδέλφους. Καταρχάς εγώ (και μιλάω για τον εαυτό μου ξαναλέω) θεωρώ ότι το master που μας πετάνε στα μούτρα υποβαθμίζει το δίπλωμα ειδικά αν συνοδευτεί από πλήρη εξίσωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Μου λένε δηλαδή ότι τα 4 πρώτα χρόνια των Ηλεκτρολόγων ή των Πολιτικών του Πολυτεχνείου είναι ακριβώς ίδιας δυσκολίας με τα 4 χρόνια του Τ.Ε.Ι Ηλεκτρολογίας ή Δομικών Έργων κ.ο.κ. Η εμπειρία μου και η πληροφόρησή μου λένε πως όχι, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ μην ανοίξουμε κουβέντα γι' αυτό τώρα, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ και πιθανόν λανθασμένη. Διαβάζω μέσα στο forum συναδέλφους Τ.Ε να αποκαλούν το ΤΕΕ συντεχνία, τσοπάνη κ.α. μήπως όμως συνάδελφοι αυτό που τελικά ζητάτε είναι να μπείτε και σεις στο μαντρί που υποτίθεται ότι είμαστε οι υπόλοιποι? Και συγνώμη αλλά το να αρπάζεσται κάθε φορά με κάποιον που σας αποκαλεί υπομηχανικούς κλπ. υποδηλώνει αμφίδρομο και όχι μονόδρομο κόπλεξ. Εξάλλου όλοι όσοι είναι στο ελεύθερο επάγγελμα το ξέρουν ότι εκεί οι τίτλοι πάνε περίπατο. Π.Ε, Τ.Ε, Δ.Ε και άλλα Ε....Έχω δει εργοδηγό που τελείωσε δημοτικό να κάνει ρόμπα μηχανικούς Π.Ε, μηχανικούς Τ.Ε, μεγαλοεργοταξιάρχες κ.ο.κ...Γιατί ο άνθρωπος είκοσι χρόνια σκίστηκε στα εργοτάξια εδώ και στο εξωτερικό. Αλήθεια αυτός τι επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να απαιτήσει?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.