Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

@ acnt ,

Yπάρχουν διάφορα πανεπιστήμια και κολέγια στην Αγγλία.Θεωρώ απαράδεκτο ο απόφοιτος του Ιmperial να δίνει Δικατσά ή Δοατάπ κτλ.

Αλλά υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια στην Αγγλία.Αυτά που είναι μέσα στην πρώτη δεκάδα , άντε εικοσάδα , με βάση την ετήσια αξιολόγηση , είναι πολύ καλά.

Αλλά όπως ξέρεις Αcnt , ιδίως στην πόλη μας , οι περισσότεροι πολιτικοί μηχανικοί ήρθαν από το Brighton , όπου βρίσκεται στην 50η θέση και το τμήμα των πολιτικών μηχανικών του , ουσιαστικά ανήκει στους μηχανικούς περιβάλλοντος.

Για να μιλήσω και για τα δικά μας , στην περίπτωση μου το Α.Π.Θ. , δε σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι του είναι ισάξιοι.Έχουμε και εμείς κάτι ''φιντάνια''.Για να βγάλεις πιο αντικειμενική γνώμη πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο προσωπικά.

Τα περί αναγνώρισης μάστερ στα διπλώματα μας , αυτό αφορά περισσότερο αυτούς που κυνηγάνε το δημόσιο.Οι απόφοιτοι ΤΕΙ ούτως ή άλλως διεκδικούν άλλες θέσεις (Τ.Ε.) και στον ιδιωτικό τομέα σιγά μη σου πληρώσει ο εργοδότης επίδομα για μάστερ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κοίτα να δεις, αν υποτιμούσα τους έλληνες φοιτητές θα υποτιμούσα τον εαυτό μου. Είμαστε πανέξυπνοι και τετραπέρατοι αλλά δεν έχουμε το κατάλληλο κλίμα για να ευδοκιμήσουμε. Το αν βάζω τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι, είναι άλλο. Οι απόψεις μας διίστανται, η χαρά της δημοκρατίας! Και πάλι όμως μου αναφέρεις μεμονωμένα πανεπιστήμια σε κάθε χώρα... Αστο λίγο και πιάσε την νοοτροπία των πανεπιστημίων σαν θεσμό και λειτουργία σε μια χώρα πχ. Γερμανία και σύγκρινε αυτή με την ελληνική. Αυτό λεω και μόνο αυτό.

 

Το έργο το οποίο παραγεται μέσα στα ελληνικά πανεπιστήμια, έχω την εντύπωση -και παρακαλώ διορθώστε με- πως είναι αποτέλεσμα του φιλότιμου που έχει μια μειοψηφία. Στο εξωτερικό είναι τρόπος ζωής. Οι Έλληνες που βγαίνουν από έλληνικά παν/μια στο εξωτερικό, θα σας πουν αυτά που σας λέω, διότι αυτά που λέω, τα έχω ακούσει από αυτούς! Όσοι πάνε έξω για μεταπτυχιακό, τα καταφέρνουν πάντα! Αυτό είναι κατόρθωμα των πανεπιστημίων μας ή των Ελλήνων ως μυαλά; Και το κρίσιμο σημείο είναι ποιό ποσοστό των Ελλήνων αιτούντων γίνεται τελικά δεκτό στο εξωτερικό;

 

Edit:

spy1551 προφανώς θυμάσαι την κατ'ιδίαν συζήτηση μας. Το πού σπούδασα θα έπρεπε να μου δώσεις το δικαίωμα να το πω εγώ αν θέλω και όποτε θέλω, όπως σου δίνω εγώ το αντίστοιχο δικαίωμα. Πολλοί στην πόλη μας και σε όλη την Ελλάδα τελείωσαν στο Brighton. Και ίσως και να είναι στην 46η θέση από τα 50 στους πολιτικούς μηχανικούς. Και που θες να καταλήξεις; Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας που είναι μάλλον τελευταίο από τα 7-8 τμήματα στην Ελλάδα δεν βγάζει καλούς μηχανικούς; Επίσης, αν το πας με κατατάξεις στην Ευρώπη καμία ελληνική σχολή δεν είναι στις πρώτες 100 στους πολιτικούς μηχανικούς.

 

Ε, και; Δεν λες τίποτα καινούριο, απλά επιβεβαιώνεις τα περί προσωπικών επιθέσεων και αμφισβητήσεων που έλεγα πρίν.

 

Αυτή την πόρωση που πεικρατεί με το επίπεδο των ελληνικών σχολών, δεν την μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κατόρθωμα των πανεπιστημίων μας ή των Ελλήνων ως μυαλά;

και τα 2

Και το κρίσιμο σημείο είναι ποιό ποσοστό των Ελλήνων αιτούντων γίνεται τελικά δεκτό στο εξωτερικό;

αυτο ειναι λογικό αφου προτιμούν τους κινέζους που ειναι ποιο μικρόσωμοι και άρα στο ίδιο χώρο μπορούν να βάλουν περισσότερους (εμπορικά σωστός προσανατολισμός)

 

και τους πακιστανούς που έχουν μουστάκια και είναι μελαχρινοί και βγάζουν ένα κάτι brutal

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι λογικό αφου προτιμούν τους κινέζους

Δεν κατάλαβες... Λέω "ποιό ποσοστό των Ελλήνων αιτούντων γίνεται τελικά δεκτό". Δηλ από το σύνολο των αιτούντων Ελλήνων πόσοι τρώνε πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Το αξιοκρατικό δεν είναι και δίκαιο, όπως πχ αν ο νόμος λέει να κόβεις το χέρι του κλέφτη, το να κόβεις το χέρι αυτού που έκλεψε ένα καρβέλι για να φάει όπως και αυτού που έκλεψε κάτι δις από μία τράπεζα είναι αξιοκρατικό αλλά δεν είναι δίκαιο. Και συγκεκριμένα για τις πανελλήνιες πχ το να περνάνε σε τμήματα πληροφορικής άτομα που νομίζουν πως το pc ανοίγει σαν τηλεόραση από την οθόνη, επειδή έγραψαν χημεία καλύτερα από ένα άλλο που από το λύκειο ήξερε c αλλά στη χημεία πάτωσε ειναι αξιοκρατικό μεν, καθόλου δίκαιο δε (το τελευταίο παράδειγμα είναι γεγονός).

 

Για να μην χαθούμε όμως στη "μαύρη τρύπα" των πανελληνίων να πω πως το Ελληνικό σύστημα όπως είναι διαμορφωμένο δεν προχωράει. Φυσικά και δεν είναι δίκαιο ο άλλος με 5 σπουδές να παίρνει Msc και ο άλλος όχι, άδικο ο άλλος με 4 χρόνια σπουδών να έχει όλα τα επ. δικαιώματα του κλάδου του ενώ ο άλλος τίποτα.

 

Από παλιά λέω πως το σύστημα θέλει ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ με METABATIKEΣ. Μόνο έτσι θα δωθεί ΔΙΚΑΙΗ λύση σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες... Λέω "ποιό ποσοστό των Ελλήνων αιτούντων γίνεται τελικά δεκτό". Δηλ από το σύνολο των αιτούντων Ελλήνων πόσοι τρώνε πόρτα.

αυτό είπα και εγώ, κοιτάνε θέσεις, βλέπουν πόσοι κινέζοι χωράνε αλλά για να μη κατηγορηθούν για έμπορες δέχονται και άλλους. το ποσοστό εξαρταται από τον ελεύθερο χώρο άρα αν χωράνε 100 έλληνες, στους 20.000 που θα κάνουν αιτήσεις θα πάρουν 100.

τους κινέζους τους στοιχίζουν και καθ'υψος γιατί ειναι καλοί ακροβάτες όπως μπορείς να δεις στην ετ3

Link to comment
Share on other sites

@stayros

Μ' αυτή τη λογική πρέπει να πάρουν το παιδί του μηχανικού/μπετατζή/σιδερά που από μικρός έμαθε απ' τον πατέρα του ότι το οπλισμένο σκυρόδεμα δεν οπλοφορεί αλλά έχει χάλυβα.

Αναφέρθηκα δε στην Ελλάδα και είπα ότι για τις συγκεκριμένες συνθήκες το αξιοκρατικό είναι και δίκαιο με την έννοια ότι μεγαλύτερη σημασία ίσως για την ελληνική οικογένεια έχει η αξιοκρατία και όχι τα κριτήρια εισαγωγής. Αν κάναμε αιτήσεις σε πανεπιστήμια βάσει των βαθμών απολυτηρίου και συνεντεύξεων τότε να δεις τι θα γινόταν.

 

Οι Κινέζοι πληρώνουν και στα προπτυχιακά ενώ οι πολίτες της Ε.Ε. όχι, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Και οι Ε.Ε και οι εκτός πληρώνουν στα προπτυχιακά και στα μεταπτυχιακά. Απλά στο προπτυχιακό αν ο φοιτητής (από χώρα της Ε.Ε), είτε ο ίδιος είτε αυτός που τον χρηματοδοτεί, (λογικά οικ. περιβάλλον) έχει/ουν χαμηλό εισόδημα μπορεί να κάνει αίτηση έτσι ώστε να καλυφθούν όλα ή μέρος των διδάκτρων.

 

Σημ.:

 

Ε.Ε. - Προπτυχιακό = 1,500 ευρώ/έτος

Εκτός Ε.Ε - Προπτυχιακό = 6,000 ευρώ/έτος (χοντρικά πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Και οι Ε.Ε και οι εκτός πληρώνουν στα προπτυχιακά και στα μεταπτυχιακά.

Συγγνώμη, προφανώς έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 1985 και το 1989 που ήμουν στην Αγγλία. Τότε οι προπτυχιακοί δεν πλήρωναν τα λεγόμενα tuition fees.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.