Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

msc στην ελλάδα άρχισαν με το ΕΠΕΑΕΚ και μάλιστα τα 2 πρώτα χρόνια εφαργογής πληρωνώσουν κιόλας δεν πλήρωνες (1998+1999)

 

και τωρα αν θέλουν μπορείς να κάνεις διδακτορικό, παλιά πως γινόταν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@Barracuda

αυτα για τα Ελληνικα πανεπιστημια τα εχεις ξαναπει
Nαι, και θα τα ξαναλέω!
και αναγκαστηκες να σβησεις τα μηνυματα σου απο αυτα που ακουσες.
Ποιός στο είπε αυτό; Δεν με αναγκάζει κανείς, ούτε αναγκάζομαι, ούτε μπαίνω σε καλούπια αγαπητέ. Διαλέγω και κάνω κάτι επειδή θεωρώ εγώ πως είναι σωστό.
Δεν χρειαζεται να απαξιωνεις τους συναδελφους σου που κουραστηκαν λιγο περισσοτερο απο εσενα.
Ποιόν και πότε απαξίωσα; Τους ΕΜΠίτες και τους ΑΠΘίτες όταν λέω πως δικαιούνται και το μάστερ (άσχετα αν ένα μεγάλο ποσοστό τελειώνει τη σχολή στα 7 χρόνια - Χάρη η Μπολόνια τί λέει γι'αυτό; Αν εφαρμόζαμε εδώ το σύστημα του εξωτερικού που σε στέλνουν απο κει που ήρθες αν δεν περνάς μαθήματα, το πανεπιστήμια μας σε τί θέση θα ήταν; Απλά το έχω απορία...). Και πού ξέρεις πόσο κουράστηκα εγώ; Μου σκούπιζες τον ιδρώτα; Για ξαναδιάβασε καλύτερα αυτά που λέω... Μήν μου κάνεις επίθεση, σε διαβεβαιώ δεν έχεις κανένα λόγο.

@Barracuda + Χάρη

Παιδιά, όταν λέω "Δεν θα μάθετε όμως ποτέ τί εστί ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ αν δεν φοιτήσετε στο εξωτερικό." δεν εννοώ το Χ ή το Ψ Πανεπιστήμιο σε σύγκριση με κάποιο άλλο, αλλά τον θεσμό του πανεπιστημίου, την νοοτροπία πίσω απ'αυτό, την κουλτούρα και το κύρος (απέναντυ στην κοινωνία). Εσείς ακουτε "πανεπιστήμιο" και καταλαβαίνετε ΑΠΘ, ΕΜΠ, ΔΠΘ κτλ. ή τουλάχιστον αυτό μου δίνετε να καταλάβω - ο Πάππας δεν είμαι. Εγώ αντιλαμβάνομαι το "Πανεπιστήμιο" ως άνω. Έτσι δικαιολογείται και αποδεικνύεται το αληθές της φράσης μου.

Link to comment
Share on other sites

 

acnt αυτα για τα Ελληνικα πανεπιστημια τα εχεις ξαναπει και αναγκαστηκες να σβησεις τα μηνυματα σου απο αυτα που ακουσες.

Δεν χρειαζεται να απαξιωνεις τους συναδελφους σου που κουραστηκαν λιγο περισσοτερο απο εσενα.

 

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να απαξιώνουμε κανένα συνάδελφο αφού εν πρώτης δεν τον γνωρίζουμε προσωπικά και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να οδηγηθούμε σε συμπεράσματα για τις γνώσεις και την αξία του ως μηχανικός κρίνοντας μόνο από τον όνομα του ιδρύματος που φέρει το δίπλωμά του.

 

Δεν πρέπει όμως να αναιρούμε αυθαίρετα τον κόπου του άλλου είτε τελείωσε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Καλός μηχανικός είναι αυτός που αγαπάει την επιστήμη του και κατά την διάρκεια των σπουδών του και στη μετέπειτα πορεία του. Δεν είναι όποιος έχει δίπλωμα από το ΕΜΠ ή το Imperial ή το ΑΠΘ ή το Berkeley. Με ποια κριτήρια μετριέται ή κούραση όπως λες? Και πως μπορείς να πεις σε κάποιον ότι δεν κουράστηκε όσο εσύ (όχι προσωπικά) ή και περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω: Δεν απαξιώνω κανέναν, εκτός από το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας αυτής. Είναι το ίδιο σαν να λέω "δεν ξέρετε τί θα πει κράτος να δεν ζήσετε στο εξωτερικό".

Δεν με πειράζει που ο Barracuda μίλησε επί προσωπικού. Δικαίωμα στο λάθος έχουμε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι το συστημα εισαγωγής είναι αξιοκρατικό, εγραψες καλύτερα, μπήκες σε σχέση με τον άλλο που έγραψε χειρότερα από σένα.

 

και ότι και να εφαρμοστει στο μέλλον, εξετάσεις εισαγωγης με τον ένα ή άλλο τρόπο πάντα θα γίνονται.

 

τωρα για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας στο συνολό του σε σχέση με το εξωτερικό δεν ξέρω,

 

για τα πανεπιστήμια όμως , οι φιλανδέζες που έρχοταν με το erasmus το τιμούσαν δεόντως το συστημα μας

 

(και εμείς το δικό τους βέβαια, "τιμησε το, το τιμημενο, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω")

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι το συστημα εισαγωγής είναι αξιοκρατικό, εγραψες καλύτερα, μπήκες σε σχέση με τον άλλο που έγραψε χειρότερα από σένα.

Ναι, αξιοκρατικό αλλά όχι δίκαιο..

για τα πανεπιστήμια όμως , οι φιλανδέζες που έρχοταν με το erasmus το τιμούσαν δεόντως το συστημα μας

Αυτές θα τιμούσαν οτιδήποτε μεσογειακό... Οι Ευρωπαίοι ενθουσιάζονται τρελά με το επίπεδο των μαθηματικών μας γνώσεων. Με εγκαταστάσεις, υλικό, καθηγητές (συμπεριφορά προς τους φοιτητές εννοώ), οργάνωση, σύστημα τί λέγανε; Και βέβαια δεν καθήσανε εδώ να σπουδάσουν να δουν τί εστί βερίκοκο... Στο Μαρόκο να πας για διακοπές, θα πεις πως είναι παράδεισος...

Link to comment
Share on other sites

acnt, δίκαιο δεν υπάρχει σε αυτό τον μάταιο κόσμο,

 

το κατάλαβα όταν γεννήθηκα πτωχός ενώ είμαι γεννημένος για μεγάλη ζωή.

 

δεν λέγαν τίποτα γιατί ήταν συνέχεια μπουκωμένες με βερύκοκα

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα το αξιοκρατικό είναι και δίκαιο. Θυμάστε τι έλεγε ο Βούγιας περί εθιμικού δικαίου για την μεταγραφή της κόρης του στην Αρχιτεκτονική του ΑΠΘ; Θυμάστε πώς καταστρατηγήθηκε το μόνο αξιοκρατικό και δίκαιο σύστημα προσλήψεων στο δημόσιο, το ΑΣΕΠ, με τη προφορική συνέντευξη;

 

Η δήλωση περί "τι εστί πανεπιστήμιο" αλλιώς ερμηνεύθηκε από εμένα τουλάχιστον. Και πάλι όμως δεν μπορείς να τα βάζεις όλα στην ίδια κατηγορία και άλλο κράτη άλλο πανεπιστήμια που μια χώρα μπορεί να έχει δεκάδες και να υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ αυτών της ίδιας χώρας. Οι σπουδές στην Ελλάδα όπως και η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι άθλος. Όποιος τα καταφέρνει εδώ που δεν υπάρχουν ωραίες εγκαταστάσεις και γενικώς δεν υπάρχει πρόνοια για τον φοιτητή, είναι σίγουρα ότι θα τα βρουν εύκολα στο εξωτερικό όταν θα έχουν και σύμβουλο καθηγητή και κτήρια που να σε εμπνέουν και πρόνοια για τα πάντα. Βέβαια υπάρχουν και τα λαμόγια της ζωής που πάντα και παντού θα τα βγάζουν πέρα, είναι άλλωστο γνωστό ότι η Ελλάδα είναι μεγάλο σχολείο στον τομέα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.