Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδαφόπλακα για 5τονη κυλινδρική δεξαμενή νερού


DimMani

Recommended Posts

Γεια σας . Πέρσι τον Ιούνιο , τοποθέτησα μια 5τονη κυλινδρική δεξαμενή νερού ,  υ2,20 και διάμετρο 2 μ , σε βάση από άμμο λατομείου , ριγμένη σε ελαφρώς επικλινές έδαφος , χωρίς να το ισιώσω . Η βάση έχει πάχος από 15 ελάχιστο , έως και 25εκ. μέγιστο και διάμετρο περί τα 3μ. .Είναι περιμετρικά κτισμένη με πέτρα και τσιμέντο . Θεωρώ το κτίσιμο διακοσμητικό και όχι φέροντα οργανισμό  . Σήμερα Φεβρ 22’ , έχει πάρει μια μικρή κλίση , την οποία επιβεβαίωσα επανειλημμένα με αλφάδι . Στην αρχή του χειμώνα περί τις 5 μοίρες και αργότερα (μετά από πολλές βροχές) , περί τις 8-9 μοίρες κατ’εκτίμησήν μου . Δεν έχω ούτε όργανο , ούτε γνώσεις να τις μετρήσω  . Προτίθεμαι να αφαιρέσω την άμμο , στο μέτρο του δυνατού και να ρίξω τσιμέντο+αμμοχάλικο 5εκ. , μετά να το σιδερώσω και να το γεμίσω με τσιμέντο+αμμοχάλικο ακόμη 10εκ. Αν είναι σωστή η σκέψη μου , ζητώ τις διαστάσεις , την  μορφή και το Φ του σιδερώματος . Ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα μηχανικό και θα σου πει ακριβώς όλα τα βήματα που πρέπει να γίνουν ώστε η δεξαμενή να είναι στατικά ορθά κατασκευασμενη. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DimMani said:

Ευχαριστώ , αλλά αυτό δεν απαντά το ερώτημά μου .

 και ποιος σου είπε ότι θα λάβεις απάντηση στο ερώτημά σου... ειδικά όπως το θέτεις 

Διάβασε καλύτερα τους κανόνες του φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Bill22 said:

 και ποιος σου είπε ότι θα λάβεις απάντηση στο ερώτημά σου... ειδικά όπως το θέτεις 

Διάβασε καλύτερα τους κανόνες του φόρουμ. 

Μόλις ξανα-διάβασα τους κανόνες του φόρουμ . Επειδή δεν εντόπισα το "λάθος" μου , παρακαλώ ενημέρωσέ με . Επίσης αν αποσαφηνίσεις το "ειδικά όπως το θέτεις" , πιθανόν να με βοηθήσεις . Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου για να απαντηθει θελει μελετη δηλαδη

1) Αυτοψια επι τοπου για διαπιστωση των δεδομενων και ληψη μετρησεων .

2) Τεχνικη μελετη με βαση το 1

3) Με βαση τα παραπανω 1 και 2 κατασκευαστικα μετρα

Καταλαβες πιστευω γιατι δεν μπορει να δοθει απαντηση στο ερωτημα σου μεσω του διαδικτυου.Οποιος στο κανει ιντερνετικα απλα ειναι κατσαπλιας.

Ετσι σταρατα πιστευω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του KF

Κι αν κάποιος από το φόρουμ απαντήσει ό,τι νάναι, σε καλύπτει? Πώς μπορείς να διασφαλιστείς? 

Εκτός κι αν νομίζεις πως θα ανοίξουμε συζήτηση για ένα θέμα που ΔΕΝ μπορεί να απαντηθεί εξ αποστάσεως

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, tetris said:

Σε συνέχεια του KF

Κι αν κάποιος από το φόρουμ απαντήσει ό,τι νάναι, σε καλύπτει? Πώς μπορείς να διασφαλιστείς? 

Εκτός κι αν νομίζεις πως θα ανοίξουμε συζήτηση για ένα θέμα που ΔΕΝ μπορεί να απαντηθεί εξ αποστάσεως

ΟΚ tetris…τόπιασα το υπονοούμενο , μην τα παίρνεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.