Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή πρόσοψης κτιρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ήθελα την εκτίμηση σας για το παρακάτω θέμα.

Ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος πάνω από το δικό μου έχει βάλει ένα μαύρο πανί να καλύψει τα κάγκελα του( σας επισυνάπτω φωτογραφία )

θεωρειται αυτό αλλαγή πρόσοψης ;μπορώ να κινηθώ εναντίον του με κάποια καταγγελία στην πολεοδομία ; 
το συζητήσαμε προφορικά μαζί του αλλά δε μας εδωσε σημασία .

ευχαριστω εκ των προτέρων 

03D113A3-95D0-4B33-83A4-D445E0FDA027.jpeg

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει κανά παιδάκι και θέλει να γλιτώσει τα κεφάλια των περαστικών από αυτά που μπορεί να πετάξει;

το λέω από τη δική μου εμπειρία. (πρίν βάλω ένα πλέγμα έφυγε μια σπάλντινγκ στον πεζόδρομο που είναι από κάτω). 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι , δεν έχουν παιδί - ένα νεαρό ζευγάρι είναι και απλά έχουν τυλίξει τα κάγκελα . Δεν αλλάζει κάτι από θέμα ασφαλείας με αυτό το πανί . Αρχικά είχαν πει ότι θα το κρατήσουν προσωρινό αλλά πλέον έχει  κλείσει χρόνος αυτό το πανί.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nati said:

..... βάλει ένα μαύρο πανί να καλύψει τα κάγκελα του....

...αλλά δε μας εδωσε σημασία .....

Λογικό....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Didonis said:

Λογικό....

Συγγνώμη δεν κατάλαβα την απάντηση σας . Η ερώτηση μου ήτανε αν θεωρείται αλλαγή πρόσοψης πολυκατοικίας και μπορώ να ζητήσω την αφαίρεση του

Link to comment
Share on other sites

θα σας απαντήσω με μια άλλη ερώτηση, όταν κρεμάτε τα ρούχα σας στο μπαλκόνι ή ακουμπάτε τα παπλώματα σας για αερισμό θεωρείται αλλαγή της πρόσοψης της πολυκατοικίας;

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον θέλουν να βγαίνουν στο μπαλκόνι με τα εσώρουχα. (Πλάκα κάνω).

Δεν είμαι μηχανικός ή δικηγόρος για να σας πω για την νομική- πολεοδομική οδό αλλά καταγγελία για ένα τεντωμένο πανί σε ένα τμήμα των καγκελών;

όπως και να χει, και με διάθεση κατευναυσμού, μήπως είστε λίγο υπερβολικοί;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Nati said:

 

Ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος πάνω από το δικό μου έχει βάλει ένα μαύρο πανί να καλύψει τα κάγκελα του( σας επισυνάπτω φωτογραφία )

θεωρειται αυτό αλλαγή πρόσοψης ;μπορώ να κινηθώ εναντίον του με κάποια καταγγελία στην πολεοδομία ; 

Έχεις τόσο πολύ ελεύθερο χρόνο που δεν έχεις με τι άλλο να ασχοληθείς; Τι σου φταίνε οι άνθρωποι και θες να έχεις τέτοια συμπεριφορά; Εσένα τι σε νοιάζει αν έβαλαν το ύφασμα, πανί κλπ; Σε τι σε βλάπτει; Σου κόβει τον αέρα τον ήλιο; Σου προσθέτει φορτία στην οικοδομή και νιώθεις κίνδυνο;  Προφανώς τίποτα από όλα αυτά.

Από τα παιδικά μας χρόνια (είμαστε αρκετά μεγάλοι πια) θυμόμαστε ότι έβαζαν στα μπαλκόνια πλαστικό πλέγμα όταν είχαν μικρά παιδιά. Ακόμη το βάζουν. Δεν είδα ποτέ κανέναν να ψάχνεται για καταγγελίες.  Προφανώς όπως είπαν οι συνάδελφοι δεν αποτελεί αυθαιρεσία το πανί που έβαλαν. 

Το φόρουμ σε κάθε περίπτωση δεν έχει σκοπό να δίνει βήμα σε θέματα καταγγελιών. Το παρόν κλειδώνεται.

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.