Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

6 ώρες πριν, mararchitect said:

Καλησπέρα

Υπάρχει σύσταση στο κτίριο; Το διαμέρισμα ισογείου αποτελεί διακριτή οριζόντια ιδιοκτησία;

Και μία ερώτηση από εμένα σε περίπτωση που το έχετε αντιμετωπίσει.

Σε διπλοκατοικία με σύσταση δύο συνολικά οριζοντίων ιδιοκτησιών, το ισόγειο διαμέρισμα για το οποίο κάνω ΗΤΚ αποτελεί ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία με το δικαίωμα υψούν πάνω από τον 1ο όροφο, με συνολικό ποσοστό 800ο/οο. Το διαμέρισμα 1ου ορόφου αποτελεί τη 2η οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστό το υπόλοιπο 200ο/οο.

Πως δηλώνω το δικαίωμα υψούν που είναι αδόμητο και δεν αποτελεί διακριτή ιδιοκτησία; Να σημειώσω ότι από την εποχή της σύστασης έχει μειωθεί ο Σ.Δ. και το υπόλοιπο δόμησης είναι πολύ λίγα τετραγωνικά και βασικά απροσδιόριστο.

 

6 ώρες πριν, Jakob said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι, είναι αδιαίρετη ιδιοκτησία. 

Έκανα μόνο το ισόγειο στην δοκιμαστική ΗΤΚ αλλά και τον Α' όροφο εντελώς όμοια θα τον αντιμετωπίσω.

Αν η ιδιοκτησία είναι μία και αδιαίρετη η ΗΤΚ θα είναι μία και όχι δύο. Αν υπάρχουν δύο συνιδιοκτήτες στο κτίριο από 50% π.χ. έκαστος, θα είναι συνιδιοκτήτες και στο ισόγειο και στον 1ο όροφο. Επίσης δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι αφού δεν έχουν προσδιοριστεί από κάποια σύσταση.

Θα πρέπει να εξεταστεί αν υπάρχει παλαιό συμβόλαιο (π.χ. προικοσύμφωνο) που να αποτελεί κάποιου είδους άτυπη σύσταση και πως αυτό φαίνεται στο κτηματολόγιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, mararchitect said:

Αν η ιδιοκτησία είναι μία και αδιαίρετη η ΗΤΚ θα είναι μία και όχι δύο. Αν υπάρχουν δύο συνιδιοκτήτες στο κτίριο από 50% π.χ. έκαστος, θα είναι συνιδιοκτήτες και στο ισόγειο και στον 1ο όροφο. Επίσης δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι αφού δεν έχουν προσδιοριστεί από κάποια σύσταση.

Θα πρέπει να εξεταστεί αν υπάρχει παλαιό συμβόλαιο (π.χ. προικοσύμφωνο) που να αποτελεί κάποιου είδους άτυπη σύσταση και πως αυτό φαίνεται στο κτηματολόγιο.

Ευχαριστώ αλλά πώς η ανυπαρξία κοινόχρηστων χώρων μπορεί να μου λύσει την απορία σχετικά με το αν κλιμακοστασίο και φωταγωγός μπαίνουν στους βοηθητικούς χώρους;

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική που αν μέσα σε ένα διαμέρισμα που αποτελεί διακριτή οριζόντια ιδιοκτησία υπάρχει μία αποθήκη και ενώ βάσει Κτιριοδομικού είναι βοηθητικός χώρος, δεν την διαχωρίζουμε από την κύρια χρήση στην ΗΤΚ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jakobβασικά δεν θα έχεις βοηθητικούς χώρους

Έχω δύο ιδέες χωρίς να έχω καταλήξει ακόμα γιατί δεν το έχω πάρει ζεστά...

Α. Στις επιφάνειες θα τα έβαζα όλα (κλιμακοστάσιο, διαμέρισμα, φωταγωγό) σαν κύρια χρήση

Στις χρήσεις θα διαχώριζα σε κάθε στάθμη τα εμβαδά σε 

  1. Διαμέρισμα
  2. Κλιμακοστάσιο
  3. Φωταγωγό

Β Στις επιφάνειες θα έβαζα όλα σαν κύρια χρήση το κλιμακοστάσιο και το διαμέρισμα και στους λοιπούς χώρους τον φωταγωγό

Στις χρήσεις θα διαχώριζα σε κάθε στάθμη τα εμβαδά σε 

  1. Διαμέρισμα
  2. Κλιμακοστάσιο
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σε οικόπεδο 2 οριζόντιες με 2 διαμερίσματα τα οποία έχουν άδεια. Έχει γίνει ρύθμιση για 2 αποθήκες στον περιβάλλον χώρο. Κάθε διαμέρισμα έχει την αποθήκη του σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες. Στην ΗΤΚ του κάθε διαμερίσματος γράφω και την αποθήκη που του αναλογεί σωστά (δεν φαίνεται στην οριζόντια γιατί απλά δεν υπήρχε);

 

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται

- πώς εγινε η ρυθμιση

- και αν τακτοποιησαν απο μια αποθηκη καθε ενας

- ή απο κοινου...

  Και μετα εκαναν τροποποιηση της συστασης, μονομερή ή εκ συμφωνου.

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εξαρταται

- πώς εγινε η ρυθμιση

- και αν τακτοποιησαν απο μια αποθηκη καθε ενας

- ή απο κοινου...

  Και μετα εκαναν τροποποιηση της συστασης, μονομερή ή εκ συμφωνου.

 

H δήλωση του μηχανικού ήταν μια για όλα, δεν έγινε καμία τροποποίηση και η ΗΤΚ γίνεται για το εξοικονομώ. Σε μελλοντική μεταβίβαση θα γίνουν τροποποιήσεις σύστασης...

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, χαιδω said:

H δήλωση του μηχανικού ήταν μια για όλα, δεν έγινε καμία τροποποίηση και η ΗΤΚ γίνεται για το εξοικονομώ. Σε μελλοντική μεταβίβαση θα γίνουν τροποποιήσεις σύστασης...

Άρα η δήλωση ήταν για όλο το κτίριο συμπεριλαμβανομένων των κοινοχρήστων; Αν ναι, οι αποθήκες (και εφόσον δεν είναι σε χώρο αποκλειστικής χρήσης αλλά στον κοινόχρηστο περιβάλλοντα χώρο) δεν συμπεριλαμβάνονται στην ΗΤΚ της κάθε μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση στο ερώτημα που είχα θέσει και παραπάνω;

Σε διπλοκατοικία με σύσταση δύο συνολικά οριζοντίων ιδιοκτησιών, το ισόγειο διαμέρισμα για το οποίο κάνω ΗΤΚ αποτελεί ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία με το δικαίωμα υψούν πάνω από τον 1ο όροφο, με συνολικό ποσοστό 800ο/οο. Το διαμέρισμα 1ου ορόφου αποτελεί τη 2η οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστό το υπόλοιπο 200ο/οο.

Πως δηλώνω το δικαίωμα υψούν που είναι αδόμητο και δεν αποτελεί διακριτή ιδιοκτησία; Να σημειώσω ότι από την εποχή της σύστασης έχει μειωθεί ο Σ.Δ. και το υπόλοιπο δόμησης είναι πολύ λίγα τετραγωνικά και βασικά απροσδιόριστο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Faethon11 said:

@Jakobβασικά δεν θα έχεις βοηθητικούς χώρους

Έχω δύο ιδέες χωρίς να έχω καταλήξει ακόμα γιατί δεν το έχω πάρει ζεστά...

Α. Στις επιφάνειες θα τα έβαζα όλα (κλιμακοστάσιο, διαμέρισμα, φωταγωγό) σαν κύρια χρήση

Στις χρήσεις θα διαχώριζα σε κάθε στάθμη τα εμβαδά σε 

  1. Διαμέρισμα
  2. Κλιμακοστάσιο
  3. Φωταγωγό

Β Στις επιφάνειες θα έβαζα όλα σαν κύρια χρήση το κλιμακοστάσιο και το διαμέρισμα και στους λοιπούς χώρους τον φωταγωγό

Στις χρήσεις θα διαχώριζα σε κάθε στάθμη τα εμβαδά σε 

  1. Διαμέρισμα
  2. Κλιμακοστάσιο

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το κλιμακοστάσιο με ποιά λογική μπορεί να θεωρηθεί κύρια χρήση; Έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι αδιαίρετη ιδιοκτησία; Μπορώ να διαβάσω κάπου σχετικά;

Edited by Jakob
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.