Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανέκδοση πιστοποιητικού πληρότητας


Recommended Posts

Η τακτοποίηση που έκανα περιλάμβανε διαφορετική διαμερισμάτωση, διαφορετική διαρρύθμιση και διαφορές στα ανοίγματα(έβαλα δύο λοιπές παραβάσεις) και ακολούθως έγινε ταυτότητα. 'Ετσι το συγκεκριμένο διαμέρισμα είχε επικαιροποημένη-σωστή κάτοψη με τον Ν.4495. Η καθαίρεση του τοίχου έγινε μετά την τακτοποίηση-ηλ.ταυτότητα. Τώρα θα γίνει ξανά μεταβίβαση άρα νέα ταυτότητα.Προκειμένου να αποκτήσει το διαμέρισμα κάτοψη σωστή(με τον γκρεμισμένο τοίχο) θα πρέπει τυπικά να γίνει μάλλον νομιμοποίηση με ΕΕΔΜΚ. Η ενημέρωση νομίζω γίνεται στο σχέδιο της οικοδομικής αδείας, ενώ στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει πιο πρόσφατο σχέδιο, αυτό της τακτοποίησης. Γενικά είναι ένα πρόβλημα που νομίζω θα συναντήσουμε σε πολλές περιπτώσεις που γίνονται εργασίες μετά την τακτοποίηση.Η αλήθεια είναι το ότι γκρέμισμα ενός τοίχου 50εκ και πόρτας δεν ξέρω αν αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση(εργασία μικρής κλίμακας) ή διασκευή σύμφωνα με το αρθρο 30. Βέβαια αν θεωρήσουμε ότι εντάσσεται στο άρθρο 30 πως αποκτάμε σωστή κάτοψη; Κάνουμε μια αποτύπωση και την ανεβάζουμε στην ταυτότητα χωρίς να συνδέεται με κάποια διοικητική πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έγινε τροποποίηση της σύστασης διότι η πραγματικότητα ταυτιζόταν με το σχέδιο

της σύστασης(η διαφοροποίηση ήταν σε σχέση με το σχέδιο της αδείας).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Στις 22/12 εξέδωσα πιστοποιητικό πληρότητας και σήμερα 22/2 (εντός δηλαδή των 2 μηνών ως σήμερα) που έκανα τροποποιητική μου ζητείται να ξαναπλήρώσω τα 20€. Γνωρίζει κανείς γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.