Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανέκδοση πιστοποιητικού πληρότητας


Recommended Posts

On 25/5/2022 at 10:48 ΠΜ, ppanag said:

@Civil Gangster

τα βήματα είναι τα εξής: 
1. Ανάθεση από τον ιδιοκτήτη με υπεύθυνη δήλωση και γνήσιο υπογραφής, αφού αποδεχτεί την προσφορά εργασίας.
2. Νέα αυτοψία στο ακίνητο.
3. πλατφόρμα ΤΕΕ >Ταυτότητα Κτιρίου > Μητρώο Ταυτότητας Κτιρίου - Εισαγωγή Καταχωρίσεων > Αναζήτηση και εύρεση ακινήτου > Επιλογή ακινήτου > Διαχείριση Ιδιοκτησιών Οικοπέδου/γηπέδου > Επιλογή ιδιοκτησίας  > Δεξί κλικ > Δημιουργία τροποποιητικής καταχώρισης Ιδιοκτησίας
4. Εισαγωγή υπεύθυνης δήλωση εξουσιοδότησης.
5. Αλλαγή ημερομηνίας αυτοψίας και επιβεβαίωση στοιχείων ιδιοκτησίας και οικοπέδου.
6. Πληρωμή παραβόλου 20 euros
7. Έκδοση νέου πιστοποιητικού πληρότητας.

Καλή απόλαυση !!! (Μα πότε πρόλαβε να λήξει? :confused: )

Και με τα αρχεία/δικαιολογητικά τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι τα φώτα σας.

Εχω κάνει 2 τροπ/σεις και κάνω τώρα τρίτη εντός του διμήνου και ζητάει το τέλος των 20 ευρω. Γιατί αφού είμαι και 2 μέρες νωρίτερα. Είχα κάνει οριστική στις 20/6/2023.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ekaterini said:

..... Γιατί....

κλέφτες θα γίνουν..... !!! 😅

(να ρεφάρουν αφού έκανες ξανά τροποιήσεις)

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μετά από αργοπορία συμβολαιογράφου, πελάτης μου χρειάζεται επανέκδοση βεβαιώσεων τακτοποίησης και ΗΤΚ.
Δεν μου είχε ξανατύχει ανάλογη περίπτωση και μπαίνοντας στην πλατφόρμα για να εκδόσω και το μεν και το δε, βλέπω ότι μου βγάζει τα ληγμένα για εκτύπωση.
Ποια είναι η διαδικασία; Υπάρχει έξτρα αμοιβή για αυτά; Δεν είμαι αγιογδύτης, αλλά ούτε θέλω και να δουλέυω τσάμπα ξεφτιλίζοντας το επάγγελμα.

Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει κι αλλού το θέμα. Έκανα προσπάθεια να βρω αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πράγματι να ξαναεκδοθουν. Πηγαινεις και κάνεις τροποποιητική δήλωση ΗΤΚ, ο πελάτης πληρωνει 20 ευρω παράβολο. Φυσικά πρέπει να υπάρχει αμοιβη. 150 ευρω νομιζω οτι ειναι τίμιο, αλλα όλα εξαρτωνται απο το αν κάνεις μονο αυτο ή και άλλα

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, ηλεκτρονική ταυτότητα που διεκπεραίωσα το 2021 ο τότε αγοραστής και σημερινός ιδιοκτήτης πουλάει ξανά το ίδιο ακίνητο όποτε μου ζητάει να ξανακεκδώσω ηλεκτρονική ταυτότητα για το ίδιο ακίνητο, θα κάνω απλά τροποποίηση ύστερα απο εξουσιοδότηση ή θα πρέπει να κάνω και αρχειοθέτηση της προηγούμενης ταυτότητας πρίν προχωρήσω σε νέα; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή κάνεις τροποποίηση (επανελέγχεις το ακίνητο για τυχόν αυθαιρεσίες) και εκδίδεις την ΗΤΚ και το ΠΠΗΤΚ. Δεν κάνεις αρχειοθέτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι αυτό θα κάνει την τροποποιητική. Θα βάλει τα στοιχεία του νυν πωλητή ως υπόχρεου και μπορεί αν θέλει να αναγράψει και το υπάρχον συμβόλαιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.