Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοκαταγγελία αυθαιρέτου


Recommended Posts

Δεν έχω καταλάβει ότι η χρήση αυτού του τομέα του φόρουμ είναι μόνο για μηχανικούς. Αν όντως ισχύει αυτό, ας μου το πει κάποιος συντονιστής, για να ζητήσω συγγνώμη.

Διαφορέτικά, απλά διατυπώνεις την δική σου άποψή, και θα παρακαλούσα έναν συντονιστή να καθαρίσει το νήμα από τα αννούσια offtopic.

 

Το ζήτημα μου είναι απλό:

 

α) Μπορώ να αυτοκαταγγείλω/δηλώσω/(ή όποια είναι η σωστή ορολογία) τον αυθαίρετο εξώστη για να ξεκινήσει το πρόστιμο διατήρησης;

β) Χρείαζεται τεχνική έκθεση/συμμετοχή μηχανικού;

γ) Υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος να καταφέρω μείωση του προστίμου ή κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

α) Μπορείς. Πρόσεχε μην τραβάς τα μαλλιά σου μετά.

β) Ναι,χρειάζεται.

γ) Με αποδοχή του προστίμου (χωρίς ένσταση) δικαιούσαι έκπτωση.

 

Περισσότερο δε μπορούμε να σε βοηθήσουμε μέσω του forum. Η δουλειά του μηχανικού δεν είναι ρετσέτα, ούτε μπορούν να γίνουν διαδικτυακές διαγνώσεις. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και επειδή θεωρώ οτι προχωράς σε επικίνδυνα μονοπάτια, πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείς σε μηχανικό και να αφήσεις τις ακροβασίες.

Μην ξεχνάς επίσης και το ποινικό μέρος της υπόθεσης.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Σε μια προσπάθεια λοιπόν να αλλάξει πορεία το παρόν θέμα και να εξελιχθεί σε κάτι χρήσιμο για να μην χρειαστεί να το κλειδώσω, παραθέτω την εξής εμπειρία μου προς βοήθεια συναδέλφων που θα αντιμετωπίσουν κάτι παρόμοιο:

 

Αυθαίρετο τμήμα κατασκευής του 1960 έπρεπε να καθαιρεθεί λόγω επικινδυνότητας και προέκυψε το εξής αδιέξοδο:

Το τμήμα επικινδύνων δικαιούται να δώσει άδεια μόνο για επισκευή, όχι για καθαίρεση.

Άδεια καθαίρεσης με την κλασική διαδικασία δε μπορούσε να βγει λόγω του οτι ήταν αυθαίρετο και δε φαινόταν στα σχέδια.

Επομένως η λύση ήταν η "αυτοκαταγγελία", πληρωμή του προστίμου και "άδεια συνέχισης εργασιών" από την πολεοδομία με προθεσμία 10 ημερών για την καθαίρεση του αυθαιρέτου. Βέβαια η αυθαιρεσία ήταν μικρή και προέκυψε το ελάχιστο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή όπως λέει ο Ζάβι φαίνεσαι νοήμων είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις ότι δεν μπορεί κανείς μα κανείς να σου πει την καλύτερη, από όλες τις απόψεις, εκδοχή αν δεν μελετήσει τη χαρτούρα που έχεις στα χέρια σου, άδειες, επι τόπου υπάρχουσα κατάσταση κ.α.

 

Ερώτηση που αν θες απαντάς καθαρά για στατιστικούς λόγους :

 

το αυθαίρετο μπαλκόνι γιατί δεν έβγαλες άδεια ?

 

Επισκέψου μηχανικό χθές....8-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να βγεί άδεια απ'ό,τι έχω καταλάβει. Η απόσταση από τον τοίχο του διπλανού είναι μικρότερη από την απαιτούμενη. Αυτό μου είπε τουλάχιστον ο μηχανικός που ρώτησα, θα ρωτήσω άλλους δύο που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Και εγώ θα σε συμβούλευα ότι είπε ο glargkatzis.

 

Και μετά ξανασκέψου επιλογές που έχεις.8-)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν νομιμοποιείται θα πληρώσεις πρόστιμα ανέγερσης, διατήρησης μέχρι τώρα και διατήρησης από εδώ και στο εξής. Αν θέλεις αυτοκατήγγειλέ το χωρίς τις συμβουλές κάποιου μηχανικού αλλά μάλλον θα αυτοκαταστραφείς όπως είπε κάποιος.

Η μόνη λύση ειπώθηκε: Πάρε ότι κιτάπια έχεις και πήγαινε σε κάποιον μηχανικό. Αν δεν χρειαστεί να κάνει κάτι και απλά σε συμβουλέψει, (μάλλον) δεν θα σου πάρει λεφτά. Οι μηχανικοί - συνήθως - δεν πληρωνόμαστε με την επίσκεψη.

Ότι, άλλη απάντηση πάρεις από εδώ μέσα έχει την έννοια της - επικίνδυνης για σένα - αμπελοφιλοσοφίας.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί - συνήθως - δεν πληρωνόμαστε με την επίσκεψη.

σε αντίθεση με τους γιατρούς που σου πιάνουν..................................... το πορτοφόλι...

Link to comment
Share on other sites

Ότι, άλλη απάντηση πάρεις από εδώ μέσα έχει την έννοια της - επικίνδυνης για σένα - αμπελοφιλοσοφίας.

 

Δυστυχώς συνάδελφε αυτό ΔΕΝ γίνεται κατανοητό.Τα μέλη -μη μηχανικοί- θεωρούν ότι αυτός ο χώρος είναι ηλεκτρονικό τεχνικό γραφείο.Κ πολλοί από μας συνεισφέρουν για να δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση.

 

Εγώ θα ήθελα ο χώρος αυτός να είναι μή κερδοσκοπικός,όσον αφορά τα θρεντς.Σε πμ ας λειτουργεί όπως να' ναι.Κ φυσικά να μην εμπλέκονται μη μηχανικοί.

 

Το γραφείο δηλαδή να το κλείσουμε?Αφού από το σπίτι μια χαρά μπορούμε να εξυπηρετούμε....κ από φαγητό το μεσημέρι ας το αφήσουμε στη δύναμη του Αλλάχ...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.