Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )


A.G

Recommended Posts

Εξήγησα ότι είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ κτλ και ότι δεν χρειάζεται. Τελικά επέμεναν και πήγα.

 

Στον ΟΑΕΕ μου είπαν ότι έτσι κι αλλιώς πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να γραφτώ ΚΑΙ σε αυτούς, και κατόπιν με την ενημερότητα του ΤΣΜΕΔΕ να εξαιρεθώ.

Και ότι αυτό πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο αλλιώς αυτόματα θα μου έρθει ραβασάκι του ΟΑΕΕ.

 

Δεδομένου ότι είμαι "νέος" ασφαλισμένος, το παραπάνω είναι υποχρεωτικό?

Δηλαδή δεν αρκεί που είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να γραφτώ και στους άλλους με κίνδυνο να ξεχάσω μία φορά να πάω το χαρτί και μετά να τρέχω? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μου ανοίξουν καθόλου φάκελο στον ΟΑΕΕ και να μην έχω πάρε-δώσε μαζί τους?

 

Ευχαριστώ

 

Ακριβώς όπως σου τα είπαν είναι.

Ως "νέος" ασφαλισμένος δικαιούσαι μεν απαλλαγή, αλλά θα "φαίνεσαι" στον ΟΑΕΕ και κάθε χρόνο θα τους πηγαίνεις χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ, για να τσεκάρουν ότι αφενός μεν είσαι ακόμα ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αφετέρου δε ότι έχεις πληρώσει τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ ώστε να δικαιούσαι απαλλαγής από τις εισφορές στον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Υποθέτω ότι αυτό το γεγονός (δηλαδή να πρέπει να είσαι και στον ΟΑΕΕ) ξεκίνησε με τον νόμο 3863/10?

 

Ρωτάω γιατί φίλος μηχανικός σε ακριβώς ίδια περίπτωση με μένα, που ίδρυσε την ΟΕ πριν 4 χρόνια, ακόμα θεωρεί βιβλία στην Εφορία με την ενημερότητα του ΤΣΜΕΔΕ και την ενημερότητα του ΟΑΕΕ για τον συνεταίρο του και κανείς από την Εφορία δεν του ζήτησε ενημερότητα ΟΑΕΕ. Ίσως ο υπάλληλος στην Εφορία είναι ανενημέρωτος και κάποια στιγμή θα του ζητήσουν και θα πρέπει να κάνει το ίδιο?

Edited by gedi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Υποθέτω ότι αυτό το γεγονός (δηλαδή να πρέπει να είσαι και στον ΟΑΕΕ) ξεκίνησε με τον νόμο 3863/10?

 

Ρωτάω γιατί φίλος μηχανικός σε ακριβώς ίδια περίπτωση με μένα, που ίδρυσε την ΟΕ πριν 4 χρόνια, ακόμα θεωρεί βιβλία στην Εφορία με την ενημερότητα του ΤΣΜΕΔΕ και την ενημερότητα του ΟΑΕΕ για τον συνεταίρο του και κανείς από την Εφορία δεν του ζήτησε ενημερότητα ΟΑΕΕ. Ίσως ο υπάλληλος στην Εφορία είναι ανενημέρωτος και κάποια στιγμή θα του ζητήσουν και θα πρέπει να κάνει το ίδιο?

 

Το πιθανότερο!!! Έχω υπόψιν κι εγώ παρόμοιες περιπτώσεις.

 

 

Δες για παράδειγμα κι εδώ http://www.michanikos.gr/topic/6654-%ce%91%cf%83%cf%86%ce%ac%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%cf%80%ce%bf%cf%85-%ce%b1%cf%83%ce%ba%ce%b5%ce%b9-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b4%cf%81%ce%b1%cf%83/page__view__findpost__p__449723

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν και το thread είναι παλιό επειδή είχα κι εγώ μια μικρή τριβή με το TEBE ας συμβούλέψω τα εξής..... Στο ΤΕΒΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται, απλα ζητάνε αυτό που έχουν μάθει για να είναι 100% καλυμένοι και μόνο αν τους ζορίσεις παίρνουν μπροστά. Εμένα για παράδειγμα μου ζητούσαν εισφορές διμηνίας για τις 3 μέρες απο την εγγραφή μου στο ΤΣΜΕΔΕ εώς την αίτηση διαγραφής απο εκεί. Μόλις αγρίεψα λίγο και εξήγησα οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είμαι ασφαλισμένη σε δύο ταμεία ίσιωσαν. Ασε που θέλαν να μου δώσουν εξαίρεση και όχι διαγραφή (φορολογικη χρήση μονο μηχανικός).

Οτι δεν σου δίνουν γραπτα με σφραγίδα είναι αρλούμπες για την ευκολία τους και άν σου πουν τίποτα παρατράγουδα αναφέρεις οτι θα καταθέσεις αίτηση στο πρωτόκολο απαντήσεως στις βλακείες που σου λένε και στρώνουν. Στην χειρότερη παίρνεις λογιστή, και νόμο παραμάσχαλα και ξαναπάς.

Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τις εταιρίες αλλα εγγεγραμένοι στο ΤΕΕ ασφαλίζονται ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ στο ΤΣΜΕΔΕ και ΔΕΝ μπορει φυσικό πρόσωπο πρωτοασφαλιζομενο μετα το 93 να είναι σε δύο ταμεία.

 

Το παρακάτω απο την σελίδα του ΤΕΒΕ

 

Από την υποχρεωτική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ εξαιρούνται τα παρακάτω πρόσωπα:

α) Επαγγελματίες υπέρ των οποίων έχουν συσταθεί και λειτουργούν ίδιοι Ασφαλιστικοί Οργανισμοί Κύριας ασφάλισης, όπως: Υγειονομικών, Ναυτικών Πρακτόρων, Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων, Ιδιοκτητών Συντακτών & Υπαλλήλων Τύπου, κ.α..

 

Επισημαίνεται: Με τη διάταξη της παρ. 3 του άρθρου 18 του Ν. 3863/10 (ΦΕΚ115 Α/15-7-10) «Νέο Ασφαλιστικό Σύστημα και συναφείς διατάξεις, ρυθμίσεις στις εργασιακές σχέσεις» ρυθμίζεται για όλη την επικράτεια το θέμα των ¨παλαιών¨ ασφαλισμένων του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ) (το οποίο αποτελείται από τα καταργηθέντα ταμεία ΤΣΜΕΔΕ, ΤΣΑΥ και Ταμείο Νομικών) οι οποίοι παράλληλα ασκούν και δραστηριότητα υπαγόμενη στον ΟΑΕΕ. Συγκεκριμένα, στην παραπάνω διάταξη αναφέρεται ότι όσοι ασφαλίστηκαν από οποιονδήποτε φορέα Κύριας Ασφάλισης πριν την 1/1/93 (¨παλαιοί¨ ασφαλισμένοι) και είναι σήμερα ασφαλισμένοι στον Κλάδο Κύριας Ασφάλισης του ΕΤΑΑ, υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ εφόσον ασκούν δραστηριότητα που υπάγεται στην ασφάλιση του Οργανισμού και δεν είναι συναφής με την επαγγελματική ιδιότητα του μηχανικού

Edited by maria74
Link to comment
Share on other sites

Να μην αναφέρω τώρα πως είχαν 'ξεχάσει' να περάσουν την διαγραφή μου στα αρχεία και μου ερχόντουσαν χαρτιά οτι χρωστάω.... μάλιστα ο ίδιος ο υπάλληλος του ΤΕΒΕ μου είπα να τα αγνοήσω (!!!!!!!!!) αφού είχα το χαρτί της διαγραφής στα χέρια μου. Όταν του είπα οτι θα καταθέσω 'υπενθύμηση' στο πρωτόκολλο οτι με έχουν διαγράψει με έστειλε στο αρχείο οπου διαπίστωσα οτι ο ίδιος υπάλληλος δεν είχε στείλει τον φάκελο της διαγραφής και φαινόμουν ΑΚΟΜΑ ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που μιλούσα με το λογιστή μου, για να προσθέσω ΚΑΔ εμπορίας οικοδομικών υλικών, μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ουτε με ΤΕΒΕ ούτε με τιποτε.

 

Επίσης, κάτι πολύ καλό που δεν γνώριζα. Στη περίπτωση που δεν εχει καποιος επαγγελματικό αυτ/το, για να μεταφέρει τα εμπορεύματα, μπορεί να τα μεταφέρει κατευθείαν ο προμηθευτής και να κόβω εγώ δελτίο πώλησης. Πρεπει ομως να δηλωθεί μια "μάντρα" όπως μου είπε. Μένει να ελέγξω πως θα γίνει και αν η 2η κατοίκια μου μπορεί να γίνει "μαντρα", (το οικόπεδο της).

Link to comment
Share on other sites

Χθες που μίλησα με μία λογίστρια, την ρώτησα για κάποιους ΚΑΔ άσχετους με εμπορία.

Πήρε τηλέφωνο στην εφορία και της είπαν, να πάω από 'ΤΕΒΕ' με τα χαρτιά του ΤΣΜΕΔΕ :shock: να πάρω βεβαίωση ότι δεν είναι εμπορία και εντάσεται στις υπηρεσίες μου ως μηχανικός.

Οπότε το πρόβλημα είναι στο αν θα στο δεχτούνε στην εφορία μάλλον. Εκτός αν ήδη έχεις εμπορική δραστηριότητα, με μορφή εταιρίας πέρα από την ατομική, οπότε άκυρο αυτό που γράφω.

 

Συνδημότη Kane, μάλλον εννοείς να κόβεις εσύ ΤΙΜ, ενώ αυτός θα κόβει ΔΑ στον πελάτη και έπειτα ΤΙΜ σε σένα. Κάνω λάθος;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακριβώς όπως σου τα είπαν είναι.

Ως "νέος" ασφαλισμένος δικαιούσαι μεν απαλλαγή, αλλά θα "φαίνεσαι" στον ΟΑΕΕ και κάθε χρόνο θα τους πηγαίνεις χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ, για να τσεκάρουν ότι αφενός μεν είσαι ακόμα ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ αφετέρου δε ότι έχεις πληρώσει τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ ώστε να δικαιούσαι απαλλαγής από τις εισφορές στον ΟΑΕΕ.

 

Σημαντικό:

Προσθέτοντας ΚΑΔ στην Α.Ε. αναγκάστικα να πάω στον ΟΑΕΕ να πάρω εξαίρεση. Μου την δώσανε και ας είχα οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ. Την ανανέωση της εξαίρεσης μου την ξαναδίνουν φέτος και ας χρωστάω στο ΤΣΜΕΔΕ ασφάλιστρα 2-ετών.

Άρα την εξαίρεση την πέρνεις κι ας έχεις οφείλε΄ς στο ΤΣΜΕΔΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να καταλάβω..

Εϊμαι μηχανικός.

Αν επιλέξω φορέα τον ΟΑΕΕ και παύσω το ΤΣΜΕΔΕ, μπορώ να συνεχίσω να ασκώ επαγγελματική δρστηριότητα μηχανικού.

Πιο συγκεκριμένα, έχω μια ατομική επειχείρηση και παρέχω υπηρεσίες ΤΠ (λογισμικό, ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών, τεχνική υποστήριξη). Όντας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ μπορώ να συνεχίσω να παρέχω τις υπηρεσίες αυτές (ή και άλλες σχετικές μς το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου.Μηχανικού) ως ελέυθερος επαγγελματίας?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και για να καταλάβω..

Εϊμαι μηχανικός.

Αν επιλέξω φορέα τον ΟΑΕΕ και παύσω το ΤΣΜΕΔΕ, μπορώ να συνεχίσω να ασκώ επαγγελματική δρστηριότητα μηχανικού.

Πιο συγκεκριμένα, έχω μια ατομική επειχείρηση και παρέχω υπηρεσίες ΤΠ (λογισμικό, ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών, τεχνική υποστήριξη). Όντας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ μπορώ να συνεχίσω να παρέχω τις υπηρεσίες αυτές (ή και άλλες σχετικές μς το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου.Μηχανικού) ως ελέυθερος επαγγελματίας?

 

Ευχαριστώ!

 

Το ΤΣΜΕΔΕ εχει στην ιδιοκτησία του τους μηχανικούς. Αυτός είναι ο κύριος φορέας ασφάλισης του μηχανικού. Ο ΟΑΕΕ θα προκύψει για μηχανικό που ασφαλίσθηκε πριν την 01/01/1993 αν θα ασκήσει κάποιο επάγγελμα (ατομικά ή εταιρικά ) που καλύπτει ασφαλιστικά ο ΟΑΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.