Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταγγελία στην Πολεοδομία, σε όμορη-υπό κατασκευή/ανακαίνιση-οικοδομή για λόγους ηχορύπανσης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Η πολεοδομία έδωσε ορισμένα πρόστιμα στον γείτονα  έπειτα από καταγγελία που είχα κάνει ,δεν  άντεχα άλλο.  Καθημερινά 4.5 μήνες συνεχόμενα  υπήρχε θέμα με τους εργάτες που με τα κομπρεσέρ να σπάνε πλακάκια και στα σπίτια του  και άλλα μηχανήματα μας ενοχλούσαν καθημερινά (Σε ώρες κανονικές αλλά ήταν πάρα πολλές οι ώρες και δεν ησυχάζαμε). 

Ο γείτονας είναι από το εξωτερικό έχει αρκετά  και είπε να φτιάξει τα σπίτια του, δεν τον ένοιαξε καθόλου για εμάς όσο και για τους υπόλοιπους γείτονες του. Ούτε τον ενδιαφέρει αν ενοχλεί ή δεν ενοχλεί κάποιον. Οι εργάτες που δούλευαν ήταν τουλάχιστον 10 και ανασφάλιστοι κατά την άποψη μου. Έκανε μονώσεις ταράτσας ,μονώσεις δαπέδων, θερμομώνοσει εξωτερική και άλλα που δεν γνωρίζω εγώ ,γενικώς αναικαίνησε τα σπίτια του. Το κακό είναι ότι δεν υπολογίζει τους άλλους και να μας πει τίποτα σαν να μην υπάρχουμε μόνο ο εαυτός του είναι. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να "χαλάσει κάποια υποδομή" που είναι στα σπίτια του προς τα δικά μας(των γειτόνων)

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για την συγκεκριμένη περίπτωση?

Σας ευχαριστώ πολύ 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, George0006 said:

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για την συγκεκριμένη περίπτωση?

Αν είναι καθ' όλα νόμιμος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, George0006 said:

Καλησπέρα σας, 

Η πολεοδομία έδωσε ορισμένα πρόστιμα στον γείτονα  έπειτα από καταγγελία που είχα κάνει ,δεν  άντεχα άλλο.  Καθημερινά 4.5 μήνες συνεχόμενα  υπήρχε θέμα με τους εργάτες που με τα κομπρεσέρ να σπάνε πλακάκια και στα σπίτια του  και άλλα μηχανήματα μας ενοχλούσαν καθημερινά (Σε ώρες κανονικές αλλά ήταν πάρα πολλές οι ώρες και δεν ησυχάζαμε). 

Ο γείτονας είναι από το εξωτερικό έχει αρκετά  και είπε να φτιάξει τα σπίτια του, δεν τον ένοιαξε καθόλου για εμάς όσο και για τους υπόλοιπους γείτονες του. Ούτε τον ενδιαφέρει αν ενοχλεί ή δεν ενοχλεί κάποιον. Οι εργάτες που δούλευαν ήταν τουλάχιστον 10 και ανασφάλιστοι κατά την άποψη μου. Έκανε μονώσεις ταράτσας ,μονώσεις δαπέδων, θερμομώνοσει εξωτερική και άλλα που δεν γνωρίζω εγώ ,γενικώς αναικαίνησε τα σπίτια του. Το κακό είναι ότι δεν υπολογίζει τους άλλους και να μας πει τίποτα σαν να μην υπάρχουμε μόνο ο εαυτός του είναι. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να "χαλάσει κάποια υποδομή" που είναι στα σπίτια του προς τα δικά μας(των γειτόνων)

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για την συγκεκριμένη περίπτωση?

Σας ευχαριστώ πολύ 

 

 

 

 

 

 

Σκέψου ότι όταν χτιζόταν το σπίτι που μένεις οι γείτονες της τότε περιόδου αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα (ίσως και χειρότερο ).

Πάντως να σου πω και το εξής : και μόνο που οι ώρες που κάνουν τις εργασίες είναι κανονικές (όπως αναφέρεις) δείχνει ότι δεν είναι αναίσθητοι .

Κάνε υπομονή. Δυστυχώς η οικοδομή έχει φασαρία αλλά είναι μια αναγκαία φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Αν είναι καθ' όλα νόμιμος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή...

δεν  νομίζω για τους εργάτες ότι είναι 

 

55 λεπτά πριν, kotor9 said:

Σκέψου ότι όταν χτιζόταν το σπίτι που μένεις οι γείτονες της τότε περιόδου αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα (ίσως και χειρότερο ).

Πάντως να σου πω και το εξής : και μόνο που οι ώρες που κάνουν τις εργασίες είναι κανονικές (όπως αναφέρεις) δείχνει ότι δεν είναι αναίσθητοι .

Κάνε υπομονή. Δυστυχώς η οικοδομή έχει φασαρία αλλά είναι μια αναγκαία φασαρία.

Το κανονικές από της 8 εώς  11 κομπρεσέρ και 2 εώς 3ης το μεσημέρι. Εγώ  θα έλεγα τους γείτονες συγνώμη και δεν θα ξεκινούσαν από της 8. Και 1 φορά και Κυριακή το κάνανε αλλά λάθος μου που δεν είχα κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, George0006 said:

Το κανονικές από της 8 εώς  11 κομπρεσέρ και 2 εώς 3ης το μεσημέρι. Εγώ  θα έλεγα τους γείτονες συγνώμη και δεν θα ξεκινούσαν από της 8. Και 1 φορά και Κυριακή το κάνανε αλλά λάθος μου που δεν είχα κάνει κάτι.

Οκ εγώ σου είπα μια γνώμη. Άλλωστε οι καλές σχέσεις με την εκάστοτε γειτονιά μόνο υπέρ σου θα είναι μέσο μακροπρόθεσμα (που έλεγε και ένας παλιός ποδοσφαιρικος παραγοντας ).

ΥΓ πότε να βαρεσουν κομπρεσέρ οι οικοδομοι δηλ ; Αν όχι 8-11;

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, kotor9 said:

Οκ εγώ σου είπα μια γνώμη. Άλλωστε οι καλές σχέσεις με την εκάστοτε γειτονιά μόνο υπέρ σου θα είναι μέσο μακροπρόθεσμα (που έλεγε και ένας παλιός ποδοσφαιρικος παραγοντας ).

ΥΓ πότε να βαρεσουν κομπρεσέρ οι οικοδομοι δηλ ; Αν όχι 8-11;

Μετά της 9 έστω.. υπάρχουν άτομα και  με προβλήματα υγείας 

Link to comment
Share on other sites

Που να έμενες σε παλιά πολυκατοικία που ειδικά αυτό τον καιρό οι περισσότεροι ανακαινίζουν διαμερίσματα ξηλώνουν μπάνια κλπ. Εκεί να ακούσεις θόρυβο (και κομπρεσερακια) κάθε μέρα από τις 7 το πρωί. Όπως είπαν και οι συνάδελφοι θα πρέπει να δείχνεις ανοχή σε μια νέα κατασκευή, όπως έδειχναν και για την δική σου οικοδομή όταν ανεγείρονταν. Από κει και πέρα, η καταγγελία που έκανες στην Πολεοδομία, δεν θα αλλάξει κάτι σε ότι αφορά το ωράριο των εργασιών. Η Πολεοδομία ενδεχομένως εντόπισε κάποιες εργασίες καθ υπέρβαση της Ο.Α ή και χωρίς Ο.Α και ίσως γι αυτό έβαλε πρόστιμο. Εσύ όμως πλέον μπήκες στον μαυροπίνακα των "ρουφίανων" της γειτονιάς και αν ο ιδιοκτήτης θελήσει να δράσει αντεκδικητικά, όταν τελειώσει την δική σου οικοδομή, μπορεί και αυτός να κάνει καταγγελία για το δικό σου σπίτι (και πίστεψέ με  κανένα σπίτι στην Ελλάδα δεν είναι καθόλα νόμιμο). Επομένως, συμμεριζόμαστε ανθρωπιστικά αυτό που λες και ίσως αυτό θα έπρεπε να είναι το πρώτο σου επιχείρημα, λέγοντας στον ιδιοκτήτη ή τον εκπρόσωπό του στην Ελλάδα, με καλό τρόπο, ότι εδώ υπάρχει άρρωστος άνθρωπος που πχ θα πρέπει να ξεκουράζεται , διότι από την στιγμή που τηρείται το ωράριο κοινής ησυχίας, ο εργολάβος δεν παρανομεί, εκτός και αν οι εργασίες που κάνει δημιουργούν επικινδυνότητα στη δημόσια ασφάλεια (πχ κάποιος μπορεί να τρελάθηκε και να έκανε χρήση εκρηκτικών).

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε.  ΔΕΝ τον νοιάζει.....Ο άνθρωπος δεν τον νοιάζει και τον έχουν πει και άλλοι γείτονες αυτά που μου είπες να πω. Θα έδειχνα ανοχή εφόσον νοιαζόταν για τον διπλανό του.   Μου λέρωσαν το αμάξι στις αρχές από τα βαψίματα που είχαν κάνει δεν είπα τίποτα. Τα πλήρωσα εγώ . 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μειώνοντας τις ώρες ανά ημέρα αυξάνουν τις συνολικές ημέρες του έργου και η ταλαιπωρία και πάλι παρατείνεται.

Το αν οι εργάτες είναι νόμιμοι δεν τους κάνει πιο θορυβώδεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.