Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση αριθμού αδείας οικοδομής


Recommended Posts

"......Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να κάνω ρύθμιση με τον Ν4178 για υπόγειο που έγινε κατοικία μετά το 2004 και δεν ξέρω τι να κάνω, αφού εάν το θεωρήσω αυθαίρετο όλο το κτίριο, τότε πάω με τα προ 1975 και ο πελάτης μου τελειώνει με 500€. Αντίθετα αν με κάποιο τρόπο θεωρηθεί ότι έχει άδεια (άγνωστο ποια), πάει με αυτά που είναι μετά το 2004 και το πρόστιμό του φτάνει τα 5000€......."

 

Αποδεικνύεται κάπου η χρήση κατοικίας του υπογείου από το 1975 για να κάνεις το δεύτερο που λες ? 

 

Πάντως γενικά το θεωρώ μέσω Λαμίας λίγο αυτό που λες.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αποδειξη αλλαγης χρήσης προ 2004 απαιτείται σε κάθε περίπτωση ακόμη και με την υπαρξη του υπογείου προ 75.

κατά τη γνώμη μου εχεις δυο προβλήματα,την νομιμότητα του υπογείου και το χρόνο αλλαγης χρήσης.

ψαξε και τα συμβολαια πρεπει να υπάρχουν σχεδια στα αρχεια του συμβολαιογράφου   

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

η αποδειξη αλλαγης χρήσης προ 2004 απαιτείται σε κάθε περίπτωση ακόμη και με την υπαρξη του υπογείου προ 75.

κατά τη γνώμη μου εχεις δυο προβλήματα,την νομιμότητα του υπογείου και το χρόνο αλλαγης χρήσης.

ψαξε και τα συμβολαια πρεπει να υπάρχουν σχεδια στα αρχεια του συμβολαιογράφου   

 

Στα σχέδια του συμβολαιογράφου φαίνεται ως αποθήκη και η αλλαγή της χρήσης έγινε περίπου το 2007. Το πρόβλημα είναι ότι με ποιο τρόπο θα ρυθμιστεί για μετά το 2004; Θα θεωρηθεί ότι δεν έχει άδεια; Άρα θα πληρώσει το πρόστιμο x2; Γιατί εάν με κάποιο μαγικό τρόπο θεωρηθεί ότι έχει άδεια, τότε πρέπει να γίνει ανασύσταση φακέλου, για μία άδεια που δεν υπάρχει πουθενά!!!

Εκεί είναι ο προβληματισμός μου. Με ποια οδό να το νομιμοποιήσω, που να είναι μεν ορθή, χωρίς παράλληλα να βάλω τον πελάτη μου να πληρώσει "κερατιάτικα" χρήματα για το πρόστιμο.

 

Επίσης να τονίσω ότι εάν θεωρηθεί αυθαίρετο δεν υφίσταται αλλαγή χρήσης, γιατί δεν υπάρχει καμία καθορισμένη χρήση για αυτό στην ανύπαρκτη άδεια..

Edited by TopoGrapher
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοιο πρόβλημα.

Η μη ύπαρξη αρ. άδειας σε οδηγεί σε εντελώς αυθαίρετο οπότε τα πρόστιμα πάνε επι ν.

Θα πρέπει να σκιστείς πάρα πολύ, πολεοδομίες, Συγγρού, Αρχαιολογία, ΔΕΗ και έχε ακόμα υπόψη κάτι.

Το 70 - 75 χτίζαν ορισμένοι με ειδικούς όρους δόμησης που υπήρχαν επί χούντας. Τώρα τρέξε βρές τους και κάλυψε ευθήνες αλλονών.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοιο πρόβλημα.

Η μη ύπαρξη αρ. άδειας σε οδηγεί σε εντελώς αυθαίρετο οπότε τα πρόστιμα πάνε επι ν.

Θα πρέπει να σκιστείς πάρα πολύ, πολεοδομίες, Συγγρού, Αρχαιολογία, ΔΕΗ και έχε ακόμα υπόψη κάτι.

Το 70 - 75 χτίζαν ορισμένοι με ειδικούς όρους δόμησης που υπήρχαν επί χούντας. Τώρα τρέξε βρές τους και κάλυψε ευθήνες αλλονών.

 

Έχω ψάξει παντού εκτός από Αρχαιολογία και δεν έχω βρει τίποτα.

Εάν πάει όμως ως αυθαίρετο προ 75, τότε το πρόστιμο είναι μόλις 500 ευρώ και η αλλαγή χρήσης δεν έχει νόημα, αφού δεν υπάρχει άδεια

Link to comment
Share on other sites

Ω και ναι, όμως τι θα γίνει με τα δικαιολογητικά που θα ζητήσουν να αποδείξεις το χρόνο κατασκευής, έχει ο ιδιοκτήτης να σου δώσει κανένα τιμολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει παντού εκτός από Αρχαιολογία και δεν έχω βρει τίποτα.

Εάν πάει όμως ως αυθαίρετο προ 75, τότε το πρόστιμο είναι μόλις 500 ευρώ και η αλλαγή χρήσης δεν έχει νόημα, αφού δεν υπάρχει άδεια

 

Φίλε μου αν διαβάσεις στον νόμο, η Κατηγορία 1 αφορά ακίνητα με "χρήση κατοικία". Ένα εντελώς αυθαίρετο κτίριο ΔΕΝ έχει χρήση πόσο μάλλον ένα υπόγειο που στα συμβόλαια του είναι αποθήκη. Άρα κατ' εμέ το 500ρικο το ξεχνάς. 

 

Ή το πας όλο αυθαίρετο μετά 2004 ή ψάχνεις να βρεις άδεια και ρωτάς ΥΠΕΚΑ τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.

 

Πάντως είναι παράλογο να είναι αυθαίρετο ολόκληρο κτίριο μέσα στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπά μην το λες, μπορεί να είναι παράλογο, αλλά μην το δένεις και κόμβο...........ποτέ δεν ξέρεις στην χώρα των θαυμάτων........ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ω και ναι, όμως τι θα γίνει με τα δικαιολογητικά που θα ζητήσουν να αποδείξεις το χρόνο κατασκευής, έχει ο ιδιοκτήτης να σου δώσει κανένα τιμολόγιο?

 

Ο χρόνος κατασκευής εύκολα αποδεικνύεται τόσο από την ΔΕΗ όσο και από Αεροφωτογραφία.

Σε ότι αφορά την χρήση, επαναλαμβάνω ότι εάν κάποιος έχει για παράδειγμα από το 1965 στην Καλαμάτα ένα ακίνητο 50τ.μ σε ένα οικόπεδο στην μέση του πουθενά, δεν απαιτείται να αποδείξει ότι το χρησιμοποιούσε σαν σπίτι από το 1975 και  πριν, ή σαν αποθήκη. Ο ν4178 το νομιμοποιεί σαν κατοικία ακόμα κι αν αυτός το μετέτρεψε πριν 5 χρόνια. Η χρήση του αυθαιρέτου προ 1975 δεν απαιτεί απόδειξη, απαιτείται μόνο να αποδειχτεί η ύπαρξη του ακινήτου, π.χ. με μία Α/Φ (τουλάχιστον με βάση αυτά που γνωρίζω...).

Edited by TopoGrapher
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.