Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοχή 2% στις διαστάσεις κτιρίων_Παρανομία ή όχι


Kostas24

Recommended Posts

Νομίζω ότι εφόσον είχαμε υπέρβαση δόμησης της επιφάνειας της αποθήκης τότε θα έπρεπε να χρεώσουμε ΥΔ ΥΚ και λόγω του ότι θα ξεφεύγαμε απο το 2% των διαστάσεων της ίδιας αλλά και για τη σωστή καταγραφή και φορολόγηση του μεγαλύτερου εμβαδού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάντως βλέπω ότι η τάση (έστω και αν δεν πρόκειται για έκδοση άδειας, αλλά για υφιστάμενα) είναι ότι το λεκτικό από το Α81. παρ.2 

Quote

Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο :
α) οι αποκλίσεις των διαστάσεων του κτιρίου, συμπεριλαμβανομένου του ύψους αυτού και του ύψους ορόφου, έως δύο τοις εκατό (2%) συνολικά από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης,

,υπογραμμίζω το "συνολικά", όταν πρόκειται για ΟΙ το αγνοούμε, ως ασαφές -φαντάζομαι- και ακολουθούμε τη λογική του Α42, παρ 10 περί ενημέρωσης.

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gtho said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, σε αποθήκη υπογείου Υ1 οι διαστάσεις και η επιφάνεια είναι ακριβώς όπως της αδείας απλά επειδή έχει ξεχειλώσει το συνολικό μήκος της πλευράς του κτηρίου.....

Όχι, εγώ δεν θα έδινα, σε καμία απολύτως περίπτωση! Θα πρότεινα στον ιδιοκτήτη πρώτα υπαγωγή....

Επιπροσθέτως, αν ήμουν μηχανικός πελάτη μου, ο οποίος ενδιαφέρονταν για να την αγοράσει και μου παρουσίαζαν Πιστοποιητικό ΗΤΑ χωρίς προηγούμενη ρύθμιση, θα τον απέτρεπα από τη συγκεκριμένη αγορά....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις της ιδιοκτησίας είναι ίδιες με της αδείας. Μιλάμε για πλήρη ταύτιση δύο διαστάσεων. Το κτίριο έχει κατασκευαστεί με μικροδιαφορές εντός του 2%. Είναι υπερβολή να μη δώσει βεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.
Έχω αγοράσει νεόδμητο διαμέρισμα (τώρα ολοκληρώνεται η κατασκευή του - οικοδομική άδεια 2022). Στο συμβόλαιο το διαμέρισμα αναγράφεται 92.15 τ.μ. 
Πριν το παραλάβω θα φέρω δικό μου μηχανικό να το μετρήσει, αλλά θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει στην περίπτωση που το βρει λίγο διαφορετικό (για παράδειγμα 93 τ.μ.);

Γνωρίζω για τον κανόνα του 2%, αλλά με προβληματίζει ότι σε συζήτηση που είχα με έναν μηχανικό μου εξήγησε ότι 10 μηχανικούς αν βάλεις να στο μετρήσουν, κανείς δεν θα στο βγάλει ακριβώς ίδιο. Συνεπώς αν το σπίτι όντως αποκλίνει (για παράδειγμα 1.8%), αν αποφασίσω μελλοντικά να το πουλήσω και ο μηχανικός του αγοραστή το βρει να αποκλίνει κατά 2.1%, εκεί τι συμβαίνει;

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως όσο και να το μετρήσεις πάντα θα υπάρχουν μικρές διαφορές. Γι' αυτό και η νομοθεσία προβλέπει της απόκλισης του 2%. Τώρα, αν βρεθεί στο 2,1% απλά θα το στρογγυλοποιήσει στο 2. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και το εξής: Λέει η νομοθεσία 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό? Για παράδειγμα αν στα συμβόλαιο αναγράφεται 92,15. μέχρι πόσο μπορεί να υπάρχει απόκλιση? Το 2% του 92,15 είναι 1,843 τ.μ. αλλά με μπερδεύουν τα 20 εκαστοστά.

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία - jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

το 20εκ αναφέρεται στην υλοποιημένη διάσταση. Σε ένα κτίριο 60m το 2% ειναι 1,20μ. Δεν μπορείς να δεχτείς ότι μας "ξέφυγε"... 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Δύο ακόμη ερωτήσεις αν δεν έχω γίνει κουραστικός.

  1. Τι σημαίνει υλοποιημένη διάσταση; Ίσως με ένα απλό παράδειγμα με νούμερα το καταλάβαινα πιο εύκολα
  2. Ο κανόνας του 2% ισχύει και για νεόδμητα σπίτια, σωστά;

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία - jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Υλοποιημένη διάσταση είναι η διάσταση που μετράμε επιτόπου σε μια κατασκευή (όχι στο σχέδιο δηλαδή)

Όλες οι μετρήσεις έχουν αποδεκτή απόκλιση σφάλματος ... Πόσο μάλλον η μέτρηση μήκους με εργαλεία μέτρησεις που συνδυάζουν ταυτόχρονα τη δική τους απόκλιση με την εσφαλμένη χρήση λόγω του ανθρώπινου λάθους, τόσο στον χειρισμό όσο και στην αντίληψη!

Το 2% απόκλιση που αναφέρατε παραπάνω με μέγιστη απόκλιση τα 20εκ. αναφέρεται σε μέτρηση μήκους και όχι σε εμβαδόν, γι' αυτό δεν αντιλαμβάνεστε πώς εφαρμόζεται. 

Επίσης στο εμβαδόν υπάρχει αποδεκτή απόκλιση 2% και εφαρμόζεται σε οποιαδήποτε κατασκευή κτιρίου. 

Εδώ βέβαια να αναφέρουμε ότι ο σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται πάντα σε διαστάσεις κτίστου, δηλαδή περιλαμβάνει τον φέροντα οργανισμό και τις τοιχοποιίες, χωρίς επιχρίσματα, επικαλύψεις κλπ., ενώ η αποτύπωση και επανακαταμέτρηση εκτελείται σε κτίρια με επικαλύψεις, επιχρίσματα κλπ. οπότε εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς τη χρησιμότητα των αποκλίσεων στη μέτρηση. Στην πραγματικότητα αν η αρχική εμβαδομέτρηση είναι σωστή, τότε όλες οι υπόλοιπες εντός του 2%, απλά την επιβεβαιώνουν και ποτέ δεν αποτελούν νέα μέτρηση !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.