Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοχή 2% στις διαστάσεις κτιρίων_Παρανομία ή όχι


Kostas24

Recommended Posts

Όταν ελέγχουμε οριζόντια , δηλαδή τμήμα ορόφου κτιρίου και όχι κτίριο, τι συμβαίνει με την ανοχή;....

θεωρητικά

1. δεν υπάρχει καμία ανοχή για τις διαστάσεις περιγράμματος οριζόντιας που αφορούν  σε όριο της οριζόντιας εσωτερικά του κτιρίου του , αλλά 

2. για τμήματα του περιγράμματος της οριζόντιας επί του εξωτερικού περιγράμματος του κτιρίου ίσως και να έχει;

 

 

 

Edited by kondylw@
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nα τολμήσω να το απαντήσω εγώ. Ναι θα τις λάβεις υπόψη τις μεγαλύτερες πλευρές στις έξω πλευρές τις ιδιοκτησίας και αν τυχόν περνάει σε όμορο οικόπεδο, αν έχεις μεγαλύτερες πλευρές προς το εσωτερικό, το κλιμακοστάσιο, άλλη ιδιοκτησία στον ίδιο όροφο, εκεί νομίζω δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αποδεκτές αποκλίσεις ώστε να μην θεωρείται αυθαίρετο. Εκεί πλέον εγώ ανάλογα για το πόσα εκατοστά του τμ μπαίνει στην διπλανή ιδιοκτησία μπορεί να πρόσθετα μια ΔΔ ή να το αγνοούσα αν μεγάλωνε μια πλευρά της ιδιοκτησίας κατά λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, σε αποθήκη υπογείου Υ1 οι διαστάσεις και η επιφάνεια είναι ακριβώς όπως της αδείας απλά επειδή έχει ξεχειλώσει το συνολικό μήκος της πλευράς του κτηρίου τυχαίνει τμήμα της οριζόντιας να βρίσκεται στην κόκκινη διαγραμμισμένη που αφορά τμήμα εξωτερικού περιγράμματος που αυξήθηκε έως 2%. Θα δίνατε βεβαίωση νομιμότητας στην συγκεκριμένη περίπτωση?

flouda1-Model.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gtho said:

σε αποθήκη υπογείου Υ1 οι διαστάσεις και η επιφάνεια είναι ακριβώς όπως της αδείας

Απορία: Πώς γίνεται αυτό; Από το σχήμα που παραθέτεις δεν προκύπτει το "ακριβώς". Έχουν μετατοπιστεί και οι εσωτερικοί τοίχοι; Εκτός αν εννοείς ότι από τραπέζιο περίγραμμα στην άδεια η Υ1 έχει ορθογωνικό σήμερα με σταθερό πλάτος 1.35μ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνολική μετατόπιση του περιγράμματος της αποθήκης για περίπου 20 εκατοστά και το μέσο πλάτος παραμένει 1,35. Το τραπέζιο παραμένει τραπέζιο σαν σχήμα, ίσως με μια μικρή διαφορά στην κλίση της εξωτερικής πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι λίγο περίεργη η περίπτωση. Από τη στιγμή όμως που το κτήριο είναι εντός του 2% δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι πιο κατανοητό! Εμβόλιμη ερώτηση (προς όλους) που ωστόσο μου δημιουργήθηκε: Αν ο διαχωριστικός τοίχος με την Υ2 είχε παραμείνει όπως στην άδεια και άρα θα είχαμε αύξηση επιφάνειας της Υ1, τότε η <2% αύξηση των διαστάσεων του κτιρίου θα παρείχε κατ' επέκταση και βεβαίωση νομιμότητας στην Υ1 ή όχι επειδή τότε θα συγκρίναμε τη διάσταση της οριζόντιας με το 2%;

Δηλ συγκεκριμένα: (1,35 + 0,2 (πάχος εξ. τοιχου) + 0,05 (πάχος μεσοτοιχίας με Υ2))* 1,02  = 1,63 < 1,60 + 0,20 (όσο περίπου η μετατόπιση που ανέφερες, αν ήταν προσαύξηση διάστασης) = 1,80.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.