Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώθυρα στηρίζεται σε όμορο οικόπεδο αλλού ιδιοκτήτη


Maria24

Recommended Posts

Καλημέρα σας.! Ειμαι νεα μηχανικος κ εχω ενα θεματάκι..Ο πελάτης μας συνορεύει με αλλο όμορο οικόπεδο αλλού ιδιοκτήτη και η εξώθυρα του αλλού ιδιοκτήτη (δηλ η πορτα εισόδου στο οικόπεδο) στηρίζεται πανω στον τοίχο του κτιρίου του πελάτη μας.. Μπορω να βρω καπου καποιο σχετικό άρθρο για αυτη την περίπτωση;;;Σας ευχαριστώ πολύ..!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποιο άρθρο να βρεις όταν είναι αυτονόητο ότι θα έπρεπε να έχει δική του κολώνα στην οποία να στηρίζεται η πόρτα του!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συντάξω μια τεχνική έκθεση ,η οποία θα παει σε δικηγόρο. Οποτε καπου πρέπει να βασιστώ νόμιμα..Το οτι νοείται το ξερω.

Edited by Maria24
Link to comment
Share on other sites

αυτά στα γρήγορα (όπως μου κατεβαίνουν)

θα αναφερθείς

1. γενικά στο τι είναι περίφραξη ή περιτοίχιση κατά ΝΟΚ

2. ότι ως κατασκευές αυτές κατά ΝΟΚ  πρέπει να εκτελούνται εντός του οικοπέδου εκάστου εκ των ιδιοκτητών 

3.  ότι λογικό, οικονομικό και σε όφελος της επιβάρυνσης του περιβάλλοντος  είναι   όταν στο όριο του όμορου υπάρχει οικοδομή αυτές να παραλείπονται δηλαδή να μην κατασκευάζονται 

4.  ότι η πόρτα αποτελεί τμήμα της περίφραξης ή περιτοίχισης  και

τέλος  όταν οι περιφράξεις παραλείπονται λόγω των όσων προαναφέρθηκαν, το τεχνικά ενδεικνυόμενο και σύνηθες είναι να κατασκευάζεται οπωσδήποτε και κατ΄ελάχιστο υποστύλωμα μεταλλικό -ξύλινο ή από οπλισμένο σκυρόδεμα ικανό να φέρει με ασφάλεια τα φορτία της πόρτας και τυχόν κρούσεων κλπ 

..άντε στην ..έγραψα! 

υ.γ  Γενικά οι δικαστικοί ..δεν θέλουν πολλά λόγια ...να είσαι σύντομη και περιεκτική 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, ΚΑΝΑ said:

αυτά στα γρήγορα (όπως μου κατεβαίνουν)

θα αναφερθείς

1. γενικά στο τι είναι περίφραξη ή περιτοίχιση κατά ΝΟΚ

2. ότι ως κατασκευές αυτές κατά ΝΟΚ  πρέπει να εκτελούνται εντός του οικοπέδου εκάστου εκ των ιδιοκτητών 

3.  ότι λογικό, οικονομικό και σε όφελος της επιβάρυνσης του περιβάλλοντος  είναι   όταν στο όριο του όμορου υπάρχει οικοδομή αυτές να παραλείπονται δηλαδή να μην κατασκευάζονται 

4.  ότι η πόρτα αποτελεί τμήμα της περίφραξης ή περιτοίχισης  και

τέλος  όταν οι περιφράξεις παραλείπονται λόγω των όσων προαναφέρθηκαν, το τεχνικά ενδεικνυόμενο και σύνηθες είναι να κατασκευάζεται οπωσδήποτε και κατ΄ελάχιστο υποστύλωμα μεταλλικό -ξύλινο ή από οπλισμένο σκυρόδεμα ικανό να φέρει με ασφάλεια τα φορτία της πόρτας και τυχόν κρούσεων κλπ 

..άντε στην ..έγραψα! 

υ.γ  Γενικά οι δικαστικοί ..δεν θέλουν πολλά λόγια ...να είσαι σύντομη και περιεκτική 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δξ τι ζητησαν απο την συναδελφο.

Αυτο που κρινεται σε καποιο δικαστηριο ειναι οτι,  ο ενας παραστατης της "εξωθυρας" εχει "στριφωνιασθει" στην τοιχοποιία το πελατη της. Αρα παραβιαζει την ιδιοκτησια του, ανεξαρτητως σοβαρης βλαβης/κινδυνου ή αλλων αποτελεσματων.

Του προσεβαλε την ιδιοκτησια   δια διατρησεως,   αυτος  δεν θελει,..... ζηταει να  βγαλει τα στριφωνια και να στηριξει με όποιον αλλον τροπο θελει την πορτα του.

Αυτο που θελει ο δικαστης ειναι οτι ο  γειτονας εβαλε στο "μηδεν" την πορτα αλλα την στηριξε σε ξενον τοιχο.

Αυτο θα βεβαιωσει η συναδελφος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου καλοί , σας ευχαριστώ παρα πολύ..!!! Ειναι πολύ χρήσιμα ολα όσα μου είπατε κ καπως ετσι θα κινηθώ ..!! Σας ευχαριστωωωώ..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, tetris said:

...μπορεί να πει ότι (ανάλογα με τη στήριξη) επηρεάζεται η στατικότητα του κτρίου

Φυσικά αν (τολμήσει) και ισχυριστεί αυτό θα πρέπει φροντίσει να ενημερώσει τους κατοίκους του κτιρίου που στηρίζει την κάσα μιας πόρτας να βγουν τρέχοντας στους δρόμους διότι το κτίριο τους και με ενα μικρό αεράκι θα πέσει.....

 

άσχετο το ερώτημα μου..... Σε τι ενοχλούν 4 - 6 βίδες με τα ούπα τους, που κρατούν μία κάσα πόρτας σε έναν τοίχο ώστε να θέλουν να έχουν δικαστικές διαμάχες με δικηγόρους και μηχανικούς?

Πέραν απ αυτό με 2-4 κατοστάρικα αλλάζουν πόρτα και βάζουν νέα και κάσα νέα.... Με τα δικαστήρια κλπ θα φύγουν μερικά χιλιάρικα κι απο τις δύο πλευρές ....

Αν πάρουν την διαφορά και πάνε και οι δυο αντιμαχόμενες πλευρές να τα φάνε μαζί σε εστιατόρια και μπαράκια πιο καλά θα περάσουν .... και η πόρτα θα την γλυτώσει και ο τοίχος σιγά μη χολοσκάει που έχει άλλη μία πόρτα που τον ακουμπάει...

γουίν γουίν.... 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως λενε και τα δικηγορικα χρονικα...

 

Ο νεος δικηγορος παει στον πατερα του, επισης δικηγορο, και του λεει με καμαρι

- Πατερα ελυσα το θεμα με την γκορτσια που μαλλωναν  ο κυρ  Σπυρος με τον κυρ Αντωνη

κι αυτος του λεει

-βρε τι εκανες....αυτη η γκορτσια σε σπουδαζε τοσα χρονια...

διδονη τις καλησπερες μου:-D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.